۱۳۹۷/۰۲/۲۸

نماهنگ «جناب رئیس»دعوت روسای جمهور جهان به افطار در قدس
نماهنگ هنرمندانه "آقای رئيس جمهور" که شرکت مخابراتی الزین به مناسبت شروع ماه مبارک رمضان پخش کرد و در جهان عرب جنجالی شد.
گروه مخابراتی زین یک کمپانی مخابراتی است که در سال 1983 در کویت با نام MTC تاسیس شد. در سال 2007 به برند زین تغییر نام داد. زین در هشت کشور فعال است و 46.9 کاربر فعال دارد. (آمار 31 مارچ 2018) این شرکت در بحرین، عراق، اردن، کویت، مراکش، عربستان، سودان شمالی و سودان، خدمات مخابراتی ارائه می دهد. همچنین در لبنان با نام شرکت MTC-TOUCh حضور داشت که چند سال پیش به TOUCH تغییر نام داد. در تعدادی از این کشور ها سرویس 4G و در تعدادی مثل لبنان سرویس 4.5G LTE ارائه می کند.
تبلیغ فوق را شرکت زین به شرکت تبلیغاتی Joy Productions سفارش داده و ساخته است.
این تبلیغ به سرعت در کشورهای عربی پخش شد به گونه ای که در عرض دو روز، به رقم نزدیک به دو میلیون مشاهده دست پیدا کرده است.
پخش این کلیپ، باعث واکنش های مثبت و منفی زیادی شد. از جمله انتقادات این فیلم، عدم به تصویر کشیدن اشغالگران و اشغالگری دشمن است. بدون اینکه نامی از رژیم صهیونیستی بیاید، کودک شخصیت اول فیلم، می خواهد به قدس برود و در آنجا با رییس جمهورهای دنیا افطار کند. جالب اینکه وقتی می خواهد دنیای کودکی خود را به واسطه جنگ، نابود شده نشان دهد، تصویر رییس جمهور کره جنوبی را نشان می دهد و چنین القا می کند که مشکل بمب ها و نابودی اسباب بازی ها، گردن او است. نکته جالبی که در این فیلم هست حضور پوتین همراه خانواده در خانه آنها است. این صحنه پیام مخفیانه قوی ای به بینندگان می دهد که روسیه، مدافع و همراه مظلومان منطقه است.
از جمله انتقاداتی که به این فیلم شد، عدم کوچکترین اشاره ای به مقاومت و مجاهدین است و از آن بدتر، در انتهای فیلم که پسرک، به زندان رفته و دخترکی را که نماد عهد تمیمی است، آزاد می کند و به سوی قدس به راه می افتند، شش عرب با لباسهای اعراب خلیج فارس، همراه آنها به سوی قدس می روند. همانها که به اسراییل و اشغالگری جدیدش و قرارداد قرن، یعنی نابودی فلسطین برای همیشه، چراغ سبز نشان داده اند!
در مقابل عده ای از اعراب (بخوانید نوکران صهیونیستها، مثل رییس شبکه سعودی ام بی سی) اعتراض کرده اند که چرا شرکت زین، پیام ماه رمضان خود را به بازگشت به قدس اختصاص داده و چرا به دنبال پروژه ایران و اخوان المسلمین است! (منظورشان این است که باید دنبال پروژه امریکا و اسراییل برای نابودی فلسطین باشد!) این نوع پیامها با واکنش منفی مردم آزاده عرب روبرو شد.

هیچ نظری موجود نیست: