۱۳۹۷/۰۲/۲۵

رتبه اول کتابخوانی کشورهای عربی در لبنان

دانش آموز دبیرستانی لبنانی در مسابقه فرهنگی عربی برای کتابخوانی مقام اول را کسب نمود. خانم نور ترمس دانش آموز کلاس دوازدهم، در مرحله نهایی این مسابقه، که امسال 17000 لبنانی در آن شرکت کردند در کشور لبنان اول شد. وی تقریبا 200 کتاب در موضوعات مختلف مطالعه کرد و مورد امتحان کتبی و شفاهی قرار گرفت.
این مسابقه در کشورهای عربی توسط حاکم دبی شیخ محمد بن راشد آل مکتوم ترتیب داده می شود. طی مراسمی در وزارت آموزش و پرورش لبنان، با حضور وزیر و سفرای امارات و عربستان، از خانم نور ترمس نفر اول، و نفرات برتر تکریم به عمل آمد. همچنین خانم ترمس به عنوان سفیر مطالعه، در سال 2018-2019 تعیین شد.
این دانش آموز سال گذشته هم در این مسابقات که 14000 نفر شرکت کرده بودند مقام آورده بود.
عجیب است که در سایت رسمی مسابقه و فیسبوک آنها تصویر وی را نگذاشته اند. فقط عکسهایی که خود خانواده اش در مراسم گرفتند در اختیار مدرسه و شبکه المنار قرار گرفته و در اینترنت منتشر شده است. یک دختر دیگر از این مدرسه هم نفر دهم این مسابقات شد. به نظر می رسد به علت کراهت برگزار کنندگان مراسم از شیعه، این اقدام صورت گرفته است. وگرنه تصاویر مسابقه پارسال تمام و کمال وجود دارد!
در این مسابقه تا کنون از 44 کشور دنیا بیش از 10 میلیون نفر از 52 هزار مدرسه مشارکت کرده اند.
پ.ن1: من در دوران راهنمایی، در یک سال حدود 350 کتاب خواندم. در آن سال، جایزه بیشترین کتابخوان کلاس به من رسید. جایزه بیشترین کتابخوان بین کلاسهای دوم راهنمایی در مدرسه، باز هم به من رسید. جایزه بیشترین کتابخوان مدرسه را هم خودم برنده شدم. کارد میزدی بچه های مدرسه رو، خونشون در نمیومد! هر جایزه هم دو سه تا قطعه بود!
پ.ن2: چرا ما چنین برنامه ای برای فارسی زبانان نداریم؟ در مسابقه کتابخوانی عربی، یک دختر عرب از ایتالیا در این مسابقه شرکت کرده و مقام آورده. چرا ما که اینهمه فارسی زبان در اقصی نقاط دنیا داریم هیچ توجهی به آنها نمی کنیم؟ جایزه نفر اول مسابقه، پارسال 5000 دلار بود. ما بودجه ماهیانه فعالیتهای فرهنگی مان در کشورهای مختلف به این مقدار نمی رسد! تازه آن بودجه هم عموما صرف مراسم گرفتن، پول شام و میوه و شیرینی، گروه موسیقی و مجری می شود. همین.
پ.ن3: چقدر سفیر عربستان و امارات حرص خورده اند در این مراسم! نفر اول یک دختر، شیعه، باحجاب، از اون بدتر چادری!، دست هم باهاشون نداده، اونم از مدرسه المهدی حزب الله!laugh

هیچ نظری موجود نیست: