۱۳۹۶/۱۱/۰۲

اعتراضات علیه پخش یک فیلم در لبنان

اعتراض مخالفان به وزیر کشور: پلیس ممنوع کرد تو چرا قبول کردی آزاد شود؟
این روز ها در لبنان بازار دعوا در فضای مجازی بر سر فیلمی هالیوودی داغ است. پس از آنکه فیلم The Post از طرف پلیس امنیت عمومی لبنان ممنوع شد، برخی شخصیت های سیاسی و هنرمندان با مظلوم نمایی و علم کردن پرچم آزادی و آزادی بیان و احترام به هنر به مخالفت با این تصمیم پرداختند و وزیر کشور لبنان دستور پخش فیلم را داد.

این فیلم برخلاف برخی فیلمهای دیگر که به خاطر وجود هنرپیشه صهیونیست توقیف شده بودند، نه موضوع آن ارتباط مستقیمی به رژیم صهیونیستی وحمایت از آن دارد و نه هنرپیشه های آن در ارتش اشغالگر خدمت کرده اند. در سخنرانی پیشین سید حسن نصرالله، ایشان اشاره کرد که اتحادیه عرب، گروهی برای تحریم شرکت های حامی اسراییل دارد و هر سال لیست این شرکت ها به کشورهای عربی فرستاده می شود تا با آنها قرارداد بسته نشود. این قضیه مربوط به قدس است. اما کارگردان فیلم مذکور، خودش به تنهایی در لیست تحریم است. چرا که در جنگ سال 2006 علنا به حمایت از رژیم اشغالگر کودک کش پرداخت و از اموال شخصی خود یک میلیون دلار به این دولت ساختگی کمک کرد. وی گفته بود به عنوان یک یهودی درک می کنم چه میزان بقای اسراییل اهمیت دارد برای بقای همه ما!
سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان هنگام صحبت از کارگردان، اسم وی را بطور کامل نیاورد و خود را سرگرم پیدا کردن اسم او در میان برگه هایش نشان داد تا نشان دهد چقدر بی ارزش است. او گفت تحریم استیون نمیدونم چی چی، توسط هیئت مقاطعه (گروه تحریم اتحادیه عرب) نه به علت فلسطین و قدس، که به خاطر جنگ علیه لبنان بود. لااقل به قوانین اتحادیه عرب و قوانین کشور احترام بگذارید و در این مرحله مهم جلوی عادی سازی روابط با دشمن را بگیرید.
لازم به ذکر است در قانون کشور لبنان استفاده از محصولات دشمن و افراد و شرکتهایی که به آن سود می رسانند ممنوع و جرم است.
یکی از خواننده های مسیحی لبنان در توییتر به زبان انگلیسی نوشت خیلی مشتاق دیدن این فیلم هستم! کاربران با تمسخر وی نوشتند حتی آنقدر عرق ملی نداری که به عربی بنویسی.
در واکنش به این جسارت وی، منار صباغ مجری المنار چنین نوشت: می گویند مخالفت کن تا معروف شوی، اما الیسا مثل بسیاری از اشخاصی که در این کشور لقب هنرمند دارند، شعارشان این است: مزدور بودن، یک نظر شخصی است!
محمد قازان خبرنگار لبنانی هم در واکنش به پخش این فیلم گفت: مقابله با مرکاوا با کورنت در وادی الحجیر، راحت تر از توقیف یک فیلم در بیروت است که اسپانسر مرکاوا است!
جبران باسيل داماد رییس جمهور و وزیر خارجه لبنان، در دفاع از فیلم گفت اگر اینطور است دانه دانه فیلم ها را می خواهید توقیف کنید و سینما ها را ببندید؟ و کوکاکولا و استارباکس نخورید؟ تازه سر استیون اسپیلبرگ یادتان آمد؟ هیچکس در لبنان فیلم مشهور ای تی را ندیده؟
هرچند سابقه بد برخی مسیحیان در رابطه با رژیم صهیونیستی و همکاری با آن از خاطره ها فراموش نشده، اما حمایت از فیلم کارگردانی که به رژیم اشغالگر، یک میلیون دلار کمک کرده، مساوی است با کمک مستقیم به رژیم صهیونیستی برای کشتن کودکان لبنانی. امری که عصبانیت مردمی که اشغالگری دشمن را تجربه کرده بودند برانگیخته است.
متاسفانه در لبنان احزاب و گروه های نزدیک به آمریکا و عربستان که همیشه ادعای میهن پرستی شان گوش فلک را کر می کند، بیشترین اقدامات را در زمینه عادی سازی روابط با دشمن داشته اند. حتی یک سرتیپ آنها که مسئولیت نیروهای نظامی یک منطقه در جنوب در زمان جنگ 2006 را بر عهده داشت با دستور وزیر ورزش و جوانان لبنان و عضو حزب المستقبل درب پادگان را به روی یگانهای اسراییلی که زیر آتش حزب الله گرفتار شده بودند گشود و با چای و قهوه از آنها پذیرایی کرد و اسلحه خود را تحویل داده و همراه مردم فرار کردند و برخلاف قراردادشان با ارتش اشغالگر، این کاروان فراری ها، چند بار هدف بمباران قرار گرفت.
جالب است همه جای دنیا آنها که بیشتر به آمریکا و عربستان نزدیکند بیشتر هم با رژیم اشغالگر صهیونیست دوست هستند.
به نظر می رسد فشارهای جدید بر پلیس امنیت عمومی لبنان و اتهام آن به جاسوسی از صدها هزار نفر در سراسر جهان، به خاطر مواضع ضد اسراییلی آن و توفیقات پیاپی در مبارزه با تروریستهای مورد حمایت آمریکا و عربستان است.

هیچ نظری موجود نیست: