۱۳۹۶/۰۷/۲۴

خلیج فارس یا خلیج ...، مساله این نیست!

در پی سخنرانی اخیر رییس جمهور ایندین لند (سرزمین سرخپوستان يا همان امريكا) عده زیادی از هموطنان به سخنان وی واکنش نشان دادند. او در سخنرانی اش از واژه جعلی خلیج ع ر ب.ی استفاده کرد، که باعث خشم ایرانی ها شده و در فضای مجازی به وی حمله کردند. اما آیا تنها اشکال سخنان وی همین بود؟

پس از آنکه ایران پرچم اعتدال را به دست گرفت وبه سمت گفتگو پیش رفت، شخصیتها و کارشناسان و رسانه های مختلف جهان، این حرکت را ستودند و از آینده تفاهم بین ایران و آمریکا روزگار خوشی را ترسیم کردند. اما با تجربه تر ها در ایران نسبت به روی خوش آمریکا هشدار می دادند، پوسترهایی که در این موضوع در سطح شهر زده شد اما بسرعت پایین کشیده شد، چندان بیراه نبود.
هرچند رهبر انقلاب در سخنان خود نسبت به پیش رفتن به سوی دست چدنی آمریکا که زیر دستکش مخملین به سوی ایران دراز شده بود بارها هشدار داد، اما تیم مذاکره کننده، تدبیر خود را بهترین روش برای حل مشکل چندین ساله با آمریکا قلمداد می کرد. پس از آنکه برجام عملا بطور یک جانبه اجرا شد و به ضرر ایران تمام شد، آمریکا بدون جنگ صنعت هسته ای ما را متوقف کرد، تحریم ها را سر جایش نگه داشت و فشارهای مضاعفی هم وارد نمود. آنقدر بدبخت شدیم که کشورهای میکروسکوپی مثل جیبوتی و کشورهایی مثل سودان که قبلا با حمایت ایران، نفس می کشیدند، علیه ایران به ائتلاف پادشاه پیر سعودی پیوستند وعلیه ایران رجزخوانی کردند. آنقدر بیچاره شدیم که منتظر بودیم ببینیم رییس جمهور ایندین لند آن قبله دلهای آمریکا پرستان، در مورد ما چه می گوید و ما را به کدام دره می کشاند.
اظهارات سراسر توهین ترامپ نشان داد اعتماد به آمریکا کاملا غلط بود و سخنان رهبر ایران کاملا به جا و منطبق بر واقعیت بود. ترامپ نه تنها سپاه که کل مردم را تروریست نامید. واقعا کل مردم ما تروریست هستند؟ منافقین و سبزی ها و غیره که تحت حمایت آمریکا هستند هم تروریست هستند؟ باید دانست کشورهای استعمارگر و تمامیت خواه، تا زمانی که قدرت تسلط بر کشوری را ندارند، به مخالفین نظام آن کشور کمک می کنند. عده ای را اجیر و مزدور و جاسوس خودشان می کنند، اما تا تسلط پیدا کردند، با همه مردم به شکل یکسانی برخورد می کنند. رفتار رژیم صهیونیستی با مزدوران لبنانی که برای او خدمت می کردند بارها تجربه شده و مردم می دانند این رژیم، مزدور خودش را تحقیر کرده و رها می کند و حتی می کشد چون کسی که برای میهن مادری خود ارزش قائل نباشد، برای یک وطن دیگر پایبندی و وطن پرستی خواهد کرد؟ پس شکی نیست ترامپ با تروریست خواندن ملت، داشت با همه ایرانی ها حرف می زد.
واکنش عده ای از مردم، احمق خواندن ترامپ بود. این واکنش اشتباه، کاملا غلط است و سرپوش گذاشتن بی تدبیری و شکست دیپلماسی است. ترامپ اگر احمق و دیوانه بود نمی توانست به این ثروت سرشار برسد، از آن هم بالاتر، نمی توانست به ریاست جمهوری برسد. وی اتفاقا بسیار باهوش است و می دانست عامه مردم آمریکا چه می خواهند. کسانی که آمریکا زندگی می کنند می گویند ترامپ دقیقا مانند آقای احمدی نژاد با هدف قرار دادن توده های مردم عادی و نه فرهیختگان و نخبگان و پایتخت نشینان، توانست بالا بیاید. برای همین عده ای می گفتند او پوپولیست است.
واکنش دیگری که عده ای از ایرانیان اتخاذ کردند فحاشی و بی احترامی بود که اصلا لایق فرهنگ ایرانی نیست. پیوند دادن خواهر و مادر و همسر و دختر ترامپ یا حرامزاده خواندن وی کاملا زشت، به دور از فرهنگ ایرانی و به دور از دین بود. ائمه ما فرمودند هر قومی برای خود ازدواج دارد و حرامزاده خطاب کردن حتی کافر، جایز نیست. امام باقر علیه اسلام یکی از شیعیان نزدیک خود را که غلام کافر خود را حرامزاده خطاب کرد، از خود راند و دیگر نزد خود راه نداد. از طرف دیگر فحش دادن، کار ضعیفان است که ابزار و ادله و حجت و دست آویز دیگری در مقابله ندارند. وقتی کار کسی به فحش کشید باید برای شکست او لحظه شماری کرد. اتفاقا غربی ها بخصوص آمریکایی ها در فرهنگ خود آنچنان حساسیتی روی این فحش ها ندارند. دوستی می گفت یکبار به یکی گفته بود خواهرت را ... طرف گفته بود عجب! کِی؟ خوب بود؟! سیاستمداران غربی حاضرند چنین فحشهایی را بشنوند یا حتی چنین اتفاقی بیفتد اما سیاست خودشان را به پیش ببرند. مگر خانم زیپی لیونی نبود که از مقام خوابندگی به قائم مقامی نخست وزیر رژیم صهیونیستی رسید و تهدید می کرد اگر با سیاست های آنها موافقت نشود، آبروی سران عرب که با وی خوابیده بوده اند را خواهد برد؟
تعجب اینجاست که ترامپ ایرانیان را ملتی تروریست خوانده اما عده ای در ایران، به جای پاسخ به این اتهام، و پاسخ به تهدیدات وی، و ادعاهای وی، تنها به خلیج فارس نگفتن وی گیر دادند. حتی رسانه های وابسته به سپاه بدجوری در دام این تله مهندسی شده افتادند. فارس نیوز هنوز در حال پیدا کردن تصاویر، فیلمها و اسنادی است که خود آمریکایی ها گفته اند خلیج فارس! انتخاب این اصطلاح عامدانه و با دقت و مهندسی شده بوده تا کسی به محتوای سخنرانی اعتراض نکند و تنها این نقطه را مورد توجه قرار دهد و سر آن دعوا کند. به این طریق، بقیه سخنرانی برای جهانیان جا می افتد و قبول می کنند حتی خود ایرانیان به آن اعتراضی ندارند! داستان زیر موید این تکنیک مهندسی اجتماعی است:
حاکمی کشوری را اشغال کرد به وزیر خود گفت قوانینی تنظیم کن تا این ملت را بیچارهکنیم !
فردای آن روز وزیر قوانین را خواند…
1. مالیات 3 برابر قبل
2. حقوق نصف
3. شاه صاحب جان و مال همه مردم است
4. آروغ زدن ممنوع!
شاه گفت : بند چهارم چه معنی دارد ؟!
وزیر گفت: بعدا متوجه معنی آن خواهید شد !
جارچیان قوانین را اعلام کردند
ملت گفتند این که جان و مال ما از آن شاه باشد توجیه دارد چون ایشان صاحب قدرت است ؛ ولی یعنی چه نتوانیم آروغ بزنیم!؟
مردم برای اینکه از امر شاه نافرمانی کرده باشند در کوچه و پس کوچه آروغ می زدند و می گریختند!
جلسات شبانه آروغ برگزار میکردند و هر گاه آروغ می زدند احساس میکردند که کاری سیاسی انجام میدهند! (این همان آروغ روشنفکری است که روغنفکران می زنند! به جای اینکه به ترامپ اعتراض کنند، به تروریست خوانده شدنمان اعتراض کنند، به ادامه تحریم اعتراض کنند، آروغ می زنند که چرا المنار هم گفته خلیج ع.ر.بی؟!)
شاه به وزیر گفت الان میفهمم! قانون چهارم باعث شده که هیچکس به سه قانون اول توجهی نکند!
خلیج فارس نگفتن ترامپ به همین سبب بود. الان کسی اعتراض نکرد که چرا سپاه تحریم شد؟ چرا اجرای برجام را که خودشان ادعا می کردند ایران فراتر از آن عمل کرد، تایید نکرد؟ چرا همه ایرانی ها را تروریست خواند؟
از طرف دیگر رسانه های مزدور آمریکا در تلاش برای ماله کشی و بزک امریکا، گفتند شبکه المنار که مال خودتان است هم می گوید خلیج ع.رب ی . اساسا آیا مشکل این بود که چرا نگفت خلیج فارس؟ خیر مشکل چیز دیگری بود. اما مزدورها همیشه باید از آب گل آلود ماهی بگیرند.
در ماجرای خلیج فارس پس از سقوط شاه، دست دوستی و برادری دراز به اعراب همسایه دراز شد و آنها مثل قبل خطری از جانب ایران احساس نکردند. از طرف دیگر آمریکا و انگلیس با موش دواندن، برای تفرقه و فتنه انگیزی و راه انداختن جنگ، بحث خلیج عر.ب.ی و جزایر سه گانه را در دهان آنها انداختند. 

 سی سال است آنها در مدارس خود به فرزندانشان یاد می دهند خلیج ع.ر.بی. حتی در لبنان در مدارس حزب الله، چون کتاب جغرافی آموزش و پرورش در كويت تدوین و چاپ شده، اسم خلیج فارس را جعل شده به بچه ها معرفی می کنند. آیا ما در این سی سال، کتابی تالیف و چاپ کردیم؟ نمی گویم مجانی، اما اصلا کتابی برای بچه ها چاپ شد؟ کتابی درباره تحقیقات علمی تاریخی جغرافیایی تالیف شد که درخور پخش جهانی باشد؟ آیا از کشورهای جعل کننده شکایت کردیم؟ آیا فشاری به آنها آوردیم؟ یا چون مصالح اقتصادی با امارات داشتیم، به دو تا تهدید نظامی بسنده کردیم؟ چرا كويت توانسته کتاب جغرافی آموزش و پرورش یک کشور دیگر را تالیف و چاپ کند و ما نمی توانیم؟ آیا توانستیم گوگل و مجلات را از روش قانونی، یا مثل عربستان، با تهدید و تطمیع وادار به نوشتن خلیج فارس کنیم؟
از طرف دیگر رسانه های خارجی حرفه ای، در نقل اخبار خود، کلام شخص را تحریف نمی کنند. یعنی اگر خبری از یک مقام عربی یا خارجی نقل می کند که در آن می گوید خلیج ع.ر.بی، المنار نمی آید آن را عوض کند و بنویسد خلیج فارس. چون کلام منقول است. بارها دیده ام در مقالاتی که خودشان می نویسند خلیج فارس نوشته اند و تعجب می کنم در جو عربی کشور خود و کشورهای منطقه چطور جرات می کنند اتهام مزدوری ایران را به جان بخرند اما ننویسند خلیج؟ حتی خلیج خالی!
همینطور ترکیب منطقة الخلیج العربیة که جناب کروبی هم به احمدی نژاد اعتراض کرد و قاعده عربی آن را نمی دانست! اتهامی که به امام موسی صدر هم زدند! الان هم شبکه های معاند، با آوردن تصویری از المنار که نوشته الخلیج العربیه، می خواهند ضمن بزک امریکا نیشی به مقاومت و سپاه هم بزنند و در راستای دشمنی آمریکا با کشورمان، اهداف آمریکا را پیش ببرند. در عربی مضاف و مضاف الیه و صفت و موصوف باید از هم تبعیت کنند. یعنی اگر کلمه مذکر بود باید صفت یا مضاف الیه آن هم مذکر باشد، اگر مونث بود آنها هم باید مونث باشند. برای همین می گوییم زینب کبری، نه زینب اکبر. الخلیج العربی نه الخلیج العربیة. در ترکیب منطقة الخلیج العربیة، یا دول الخلیج العربیة، العربیة به منطقه و دول اشاره دارد نه به خلیج.
راستی از خودمان نمی پرسیم اگر برنامه مهندسی شده آمریکا این است که ما را به کلمه خلیج فارس سرگرم کند و برجام موشکی را اجرا کند، و نیروی نظامی ما را تضعیف کند، سپس حمله کند و ایران را تحت سلطه خود بگیرد، آیا خلیج فارسی باقی خواهد ماند؟ اگر سپاه را نابود کردند، آیا خلیج فارسی باقی خواهد ماند؟ آیا کسی هست که به ناوهای آنها بگوید گزارش موقیعیت و ماموریت بدهید؟ کمی تفکر و تامل کنیم.
بحث خلیج فارس واقعا یک فتنه است که انگلستان موسمار برای تضعیف کشورهای منطقه و ایران به راه انداخته و خودشان بودند که جزایر را به ما دادند. شنیده ام بعد انقلاب عده ای به امام خمینی گفتند اعراب می گویند خلیج عربی. ما فارسی. چه کنیم؟ پیشنهاد دادند بگذاریم خلیج اسلامی. اعراب قبول نکردند، چون نوکر روباه پیر بودند. امام هم فرمود همان خلیج فارس بماند.

بعضی دانشجوهای ایرانی در خارج کشور سر این مساله در دانشگاه با استاد درگیر می شوند و تحصیل خود را خراب می کنند. بعد هم کلی افتخار می کنند که زدم استاد را فلان کردم، با کله رفتم توی دماغش و... این وطن پرستی نیست. در خارج همه می دانند ما روی این کلمه حساسیت داریم، عمدا برای ایجاد درگیری، برای سرگرمی، برای شوخی، می گویند خلیج عربی تا ببینند چطور گُر می گیرید. استادی سر کلاس ما داشت متنی را می خواند که نوشته بود خلیج عربی، توقف کرد، من را نگاه کرد و با لبخندی گفت الان محمود عصبانی می شود. با خونسردی گفتم خلیج که اصلش فارسه، اما نه اگر اسمش فارس باشد یک ماهی به من می رسد نه اگر اسمش عرب باشد یک استخوان ماهی به شما می رسد! خندیدند. (لا بیطلع لي سمکة لا بیطلع لک حسکة)

هیچ نظری موجود نیست: