۱۳۹۶/۰۷/۱۱

شهادت 8 رزمنده حزب الله توسط هواپیمای ناشناس

دیروز ظهر که رفته بودم مدرسه دنبال بچه ها، شنیدم دو نفر از پدران با هم حرف می زدند. یکی می گفت بمباران آمریکایی رو خبردار شدی؟ دومی می گفت بله. تعجب کردم. آمریکا حزب الله رو زده؟ این حرکت خطرناکیه که سابقه نداشته. ممکن هست حزب الله هم مستقیم نیروهای آمریکا رو بزنه. هر خبرگزاری رو دیدم هیچکس چیزی نگفته بود. از دوستان رسانه ای پرسیدم خبر نداشتند. فقط ظهر به بعد گروه های واتساپی لبنانی، خبر شهادت هشت نفر رو در جریان بمباران داده بودند.

امروز برخی خبرگزاری ها خیلی کمرنگ این خبر رو پوشش دادند و اعلام کردند یک پرنده ناشناس آنها را زده. بعضی آن را پهپاد آمریکایی عنوان کردند. در مقابل رویترز در حرکتی موذیانه اعلام کرد از کجا معلوم اشتباه هواپیماهای روسی نباشد.
در این جا چند فرضیه وجود دارد. بمباران کار رژیم صهیونیستی باشد، آمریکا باشد، اشتباه سوریه یا روسیه باشد.
رژیم صهیونیستی هرچند دشمن بیرحم و خونخوار همسایگان خود بوده و هست اما برای عملیاتها تا کنون، به کاروانهای سلاح و انبارهای مهمات بسنده کرده تا در افکار عمومی جهانی محکوم نشود. لذا دقت دارد در این شرایط حساس کار اشتباهی انجام ندهد. خصوصا اینکه حزب الله پس از شهادت جهاد مغنیه گفته بود ترور هیچ حزب اللهی بی پاسخ نخواهد ماند.
اگر بخواهیم این بمباران را در راستای ارسال پیام یا تاکید بر خط قرمز های رژیم صهیونیستی قلمداد کنیم، باید گفت هرچند سخنرانی سید حسن نصرالله در روز عاشورا، بسیار بی سابقه و فراتر از تمام خط قرمز ها بود اما این رژیم هنوز بازخورد رسمی در این مورد نداشته و بعید است برای اثبات حضور و قدرت خود، یک یا دو ماشین حزب الله را هدف قرار دهد. گفتنی است سید حسن نصرالله در سخنرانی خود به یهودیان هشدار داد به سرزمینهای خود بازگردند و چوب حماقت های حکومت ننتانیاهو را نخورند. البته به نظر مقاومت، در سرزمینهای اشغالی همه صهیونیست هستند، 3 سال سربازی اجباری و دوره های بازآموزی دارند، در سرزمینهای غصب شده ساکن هستند و اساسا تفکر نژادپرستانه ای دارند که ریختن خون همه را جایز می داند. سخنرانی سید حسن در قالب جنگ روانی تعریف می شود و با مخاطب قرار دادن جبهه داخلی که اتفاقا به حرف سید حسن بسیار ایمان دارد، تهدیدهای اخیر رژیم اشغالگر را با پاسخی محکم و غیر قابل تصور روبرو کرد.
فرضیه اینکه آمریکا این بمباران را انجام داده باشد، هم ممکن است و هم نشان دهنده بی عقلی عامل آن است! اول اینکه کل پروژه ژئوپولتیکی آمریکا در منطقه شکست خورده است و با شکست پروژه داعش، به نقشه ب یعنی فتنه کردها روی آورده است. پروژه ای که از پروژه داعش هم ناپایدار تر است. دوم اینکه حزب الله و روسیه و ایران از تمامی خط قرمزهای آمریکا در  سوریه رد شده اند. بنابراین هرگونه حرکت نظامی برای اثبات حضور و اعلام وجود یا باج خواهی، بازی در وقت اضافه است برای تیمی که شکستش حتمی است. ضمن اینکه آمریکا رسما اعلام کرده منطقه بمباران ضمن منطقه عملیاتی نیروهای ائتلاف نیست.
فرضیه این که اشتباهی و توسط هواپیماهای سوریه ای یا روسیه ای هدف قرار گرفته باشند دور از ذهن نیست و در تمام عملیاتهای نظامی دنیا اتفاق افتاده است. خصوصا که نیروهای خودی و دشمن در منطقه درگیری بسیار نزدیک به هم و مکان آنها تثبیت نشده است. البته باید دانست حزب الله  و نیروی هوایی سوریه در عملیاتهای اصلی، هماهنگی دقیقی با هم داشته اند. اما نگرانی برخی کارشناسان از نقش روسیه قابل درک و قابل تامل است. بارها رژیم صهیونیستی در محدوده عملیاتی رادارها و پدافند روسیه دست به بمباران زده و روسیه نه تنها هیچ واکنشی نشان نداده، بلکه حتی هشداری هم به نیروهای حزب الله یا روسیه نداده است. روسیه بارها عنوان کرده است برای حضور در سوریه اهداف و مصالح خود را دنبال می کند و با اسراییل و ائتلاف آمریکایی هماهنگی های لازم را انجام داده است! باید دانست هرچقدر روسیه در سوریه قدرتمند تر شود و هرچقدر حزب الله و ایران تضعیف شوند، نقش این کشور در آینده سوریه پر رنگ تر خواهد شد و تاثیر بیشتری در تصمیم گیری های آتی و جهت دادن به نظام سوریه در جهت مصالح خود خواهد داشت. روسیه برای آنکه خود را از ترکش اتهامات و سوالها دور کند سریعا عنوان کرد نیروهای روسیه 300 داعشی را کشته اند! همچنین امروز شبکه آر تی روسیه برای اولین بار تصاویری از همکاری روسیه با مصر در جنگ 6 اکتبر 1973 منتشر کرد که در آن به عکس برداری و کسب اطلاعات از ارتش رژیم صهیونیستی پرداخته است!
در هر حال چه بمباران توسط آمریکا و چه رژیم صهیونیستی انجام شده باشد، حزب الله بنا را بر این گذاشته که پروژه اصلی آنها را هدف قرار دهد و اقدامات دفاعی و موشکی علیه رژیم متجاوز را بیشتر کند. اما اگر منبع آن اشتباه همپیمانان باشد، جای پیگیری جدی دارد. هرچند این بازخواست و پیگیری از طرف ایران و حزب الله در شرایط کنونی اولویت نخواهد داشت و احتمالا به فراموشی سپرده می شود.

هیچ نظری موجود نیست: