۱۳۹۶/۰۵/۲۴

آغاز قریب الوقوع عملیات ارتش لبنان علیه داعش

در حالی که پس از آزادسازی مناطق جرود عرسال توسط حزب الله، جو عمومی لبنان با تایید و تشکر مردم و شخصیتهای مختلف سیاسی رسانه ای همراه بود، قرار شد قسمت باقی مانده که در اختیار داعش است، توسط ارتش لبنان پاکسازی شود.

حزب الله لبنان پس از مدتها صبر و تحمل، بالاخره عملیات جرود عرسال را انجام داد. ویژگی این منطقه این بود که به دلیل سنی نشین بودن شهر عرسال، مردم خواه ناخواه طرف حزب الله را نمی گرفتند و تندرو ها هم از فرصت استفاده کرده و وجود تروریستها در کنار شهر را فرصتی برای کسب درآمد می دانستند.  از طرف دیگر وجود مهاجران سوریه ای در اطراف شهر بر پیچیدگی و خطرات می افزود. کما اینکه در بازرسی ناگهانی ارتش لبنان از یکی از اردوگاه ها، 5 انتحاری خودشان را منفجر کردند که تلفات زیادی برای ارتش نداشت.
پیروزی حزب الله و سرعت عمل آن در عملیات، و اخراج تروریستهای باقیمانده، باعث شد مطالبه عمومی برای پاکسازی کشور بالا بگیرد. به تصمیم سیاسیون لبنان، ارتش قرار است این عملیات را بر عهده داشته باشد. سید حسن نصرالله در سخنرانی سالروز پیروزی مقاومت در جنگ 33 روزه از عملیات ارتش حمایت کرد. ضمن اینکه در سخنرانی پیشین خود گفته بود حزب الله در این عملیات تحت امر ارتش خواهد بود!
ارتش برای عملیات در منطقه ای که داعش را محاصره کرده، نیازمند همکاری مستقیم با حزب الله و ارتش سوریه است. چون داعش از یک طرف در محاصره ارتش، از طرف دیگر در محاصره حزب الله، و از طرف دیگر در محاصره ارتش سوریه است.
برخی شخصیت های لبنانی مخالف حزب الله و متمایل به عربستان و آمریکا، تلاش دارند با هیاهو و آشفته کردن فضا، کارشکنی کنند. آنها معتقدند تماس مستقیم ارتش لبنان با ارتش سوریه برای انجام این عملیات یعنی اعتراف به مشروعیت دولت سوریه. در همین راستا روزنامه الرای کویتی در مقاله ای همکاری حزب الله با ارتش لبنان را تایید مشروعیت حزب الله دانست و نوشت حزب الله تلاش دارد ارتش را به این عملیات وا دارد تا مشروعیت خودش را بالا ببرد!
علیرغم کل همه خزعبلاتی که مهره ها و شخصیت های مختلف به هم می بافند، ارتش لبنان و فرماندهی آن همراستا با رییس جمهور و وزیر دفاع لبنان، عزم خود را برای این معرکه جزم کرده است. هرچند مدتها است با کارشکنی آمریکا و عربستان و فرانسه، تسلیحات مناسب نظامی برای ارتش لبنان نرسیده است اما ارتش آماده عملیات است. برخی منابع از رسیدن دو سه محموله کوچک به ارتش لبنان به واسطه هواپیماهای باری امریکا طی چند ماه اخیر خبر داده اند و مدعی شده اند تجهیزاتی برای مبارزه با تروریستها فرستاده شده است.
سید حسن نصرالله در سخنرانی روز یکشنبه خود به مناسبت سالگرد پیروزی لبنان گفت: کسی برای این جنگ زمان مشخص نکند. وی خطاب به همه خصوصا متحدین حزب الله گفت مبادا کسی بگوید حزب الله در یک هفته پیروز شد و ارتش در فلان مدت. هر جنگی شرایطش متفاوت است.
بزرگواری دبیرکل حزب الله علیرغم تمام حملاتی است که به وی می شود. با اینهمه وی به تایید و تشویق ارتش پرداخت واعلام کرد ارتش در این معرکه قطعا پیروز خواهد شد. 
ارتش لبنان بر خلاف تصور خیلی ها ارتشی قدرتمند است. هرچند آمریکا و فرانسه جلوی مسلح شدن ارتش به سلاح های لازم را گرفته اند و تنها به دادن جیپ و تفنگ ام16 و مهمات ساده قناعت کرده اند اما توانایی های نظامی این ارتش بسیار مناسب است. به گفته بچه های حزب الله، قدرت و دقت آتش توپخانه ارتش بسیار بالاست بطوریکه در بالای 90% با اولین شلیک هدف را نابود می کنند. یکی از علتهای آن داشتن توپ و گلوله های استاندارد است.
در یکی دو سال گذشته که رابطه عربستان با لبنان تیره شد، کمک 3 میلیارد دلاری عربستان برای تهیه سلاح برای ارتش لبنان، کنسل شد. از طرف دیگر پیشنهاد ایران برای تحویل انواع سلاح های پیشرفته که مورد استقبال ارتش و نیروهای ملی لبنان قرار گرفت، به جهت کارشکنی مهره های آمریکا و عربستان در دولت لبنان، مورد قبول قرار نگرفته. آنها ادعا می کنند گرفتن کمک نظامی از ایران باعث تحریم لبنان خواهد شد.
ارتش لبنان که چند روزی است با شلیک های توپخانه ای در حال گرم کردن خود است، در چند روز آینده عملیات خود را شروع خواهد کرد. طبق آخرین اخبار، صبح امروز ارتش لبنان پیشروی خود را در مناطق مختلف آغاز کرده و در منطقه مراح الشیخ و عجرم و وادی حمید نیروهای خود را منتشر کرده است.
در پی پیروزی این عملیات کل لبنان از وجود تروریستها پاک خواهد شد. از آنجا که لبنان امن، خطری برای رژیم صهیونیستی است یکی از مقامات این کشور راهی آمریکا شده است تا درباره وضعیت لبنان و سوریه پس از پیروزی بر تروریستها گفتگو کند.

هیچ نظری موجود نیست: