۱۳۹۶/۰۴/۳۱

کار و اشتغال برای ایرانی ها در لبنان

برای اطلاعات بیشتر درباره کار در لبنان برای ایرانی ها، در ادامه مطلب با ما باشید.
از وقتی این پایگاه فعال شد، پیام ها و ایمیل های زیادی فرستاده می شد که جویای کار در لبنان و شرایط آن بودند.
قبل از همه چیز باید بدانید لبنان در وضعیت کنونی با مشکلات اقتصادی و اجتماعی زیادی روبرو است و جمعیت زیادی از مردم آن بی کار هستند. بر اساس آمار بانک جهانی در پی تحقیقی که اخیرا منتشر کرده است، قبل از سال 2012 نسبت بیکاری در لبنان 11% بود. اما پس از 2012 این نسبت به 35% رسیده است. وجود چندین میلیون خارجی از جمله آوارگان فلسطینی، کارگران افریقایی و بنگلادشی و سوریه ای، و پناهندگان جنگ سوریه، تاثیر بسیار زیادی در این موضوع داشته است.
از طرف دیگر، دولت لبنان را نباید یک دولت همپیمان و دوست به حساب آورد، وجود حزب الله لبنان و شیعیان دوستدار ایران، باعث نشده تا توازن قوا در دولت به نحوی باشد که روابط بین دو کشور به بهترین وجه ممکن باشد. حضور قوی مخالفان ایران که از عربستان و آمریکا خط می گیرند، باعث شده خط مشی کلی دولت لبنان دوری گزیدن از همکاری با ایران در سطح وسیع و دولتی باشد. بارها پروژه های مختلف عمرانی و خدماتی مثل تولید نیروگاه یا سد، توسط مخالفان ایران در دولت وتو شده و یا پروژه کلا انجام نشده یا به شرکت های آمریکایی و عربستانی و خارجی با قیمتهای بسیار بالاتر داده شده است.
نکته دیگر در بحث روابط دوجانبه تجاری، این است که هر دو دولت، گمرک زیادی بر محصولات یکدیگر کشیده اند و حاضر نیستند سند همکاری امضا کنند. مسئول اتاق بازرگانی جنوب لبنان اظهار داشت با وجود گمرک 300 درصدی بر محصولاتمان امکان صادرات مرکبات و محصولات زراعی ارزان و پر کیفیت لبنانی به ایران فراهم نیست.
اما با وجود اینهمه موانع، با هم ببینیم در لبنان چه کارهایی برای یک ایرانی فراهم است.
اول از همه چیز ماموریتی ها
عمده ایرانی های حاضر در لبنان بصورت ماموریتی اعزام شده اند و چند سال بیشتر در لبنان نمی مانند. از جمله ماموریتی ها می توان به اقشار زیر اشاره کرد:
- دیپلماتها: طبق قوانین و حقوق مصوب وزارت خارجه در لبنان حضور دارند. عموما ماموریت آنها سه ساله است و با داشتن حق مسکن و دیگر خدمات، پس انداز چشمگیری از دوره ماموریت خود بدست می آورند.
- معلمین: معلمهای اعزامی آموزش و پرورش هم طی یک دوره ماموریتی، با دریافت حقوق به یورو، درآمد بهتری نسبت به همکارانشان در ایران دارند. اما همیشه از کم بودن حقوق خود در مقایسه با دیگر مامورتی های ایرانی شکایت دارند.
- سازمانها: موسسه ها و سازمانهای خصوصی و دولتی ایرانی در لبنان وجود دارند که نمایندگی های آنان در لبنان، طبق قوانین کشوری و مصوبات داخلی خودشان به خدمت مشغولند. صدا و سیمایی ها، خبرگزاری ها، دانشگاه آزاد، جامعه المصطفی، کشتیرانی، برخی انتشاراتی ها و غیره.
و اما تجارت
ایرانی هایی در لبنان هستند که برای تجارت و بیزنس در این کشور حضور یافته اند. برخی از آنها ممکن است چند سالی باشند و بروند و برخی هم سابقه زیادی در این کشور دارند. خاندان مکتبی که به کار تجارت فرش اشتغال دارند، از سالیان سال و نسل ها است که در لبنان هستند. تجارت در لبنان را می توان به دو بخش تقسیم کرد:
1- تجارت سنتی: در این بخش، تجار به واردات کالاهایی که از قدیم در تجارت با ایران مطرح بود اشتغال دارند. مثل تجارت فرش، پسته، تنباکو. آنها در این زمینه پای خود را محکم کرده اند و به نوعی بازار را در چنته خود دارند و نمی توانید با آنها رقابت کنید.
2- تجارت جدید: چند سالی است باب تجارت در زمینه محصولات مختلف ایرانی باز شده و محصولات تولید کشورمان را در لبنان مشاهده می کنیم. مثل ماء الشعیر، نبات، خامه، پنیر، بیسکویت و کیک و شکلات، و...
با اینهمه بیشتر، خود لبنانی ها هستند که این محصولات را به کشورشان وارد می کنند، نه ایرانی ها!
گزینه نهایی: شرکتها و موسسه های خارجی
در این بخش، تعداد اندکی از ایرانی ها را می توان یافت که شانس اشتغال پیدا کرده باشند. ممکن است یک شرکت خارجی در اروپا یا آمریکا یا کانادا، یک ایرانی را که در استخدام خود داشته، به عنوان ماموریت به لبنان بفرستد. در این زمینه می توان به شرکتهای نفتی، مهندسی و عمرانی اشاره کرد. این موارد بسیار اندک و انگشت شمار هستند.
البته جای دیگری هم مانده که برخی ایرانی ها در آن مشغول به کار هستند: سازمان ملل و بنیادهای دموکراسی نما! این سازمانها هر کسی را استخدام نمی کنند. فرد باید علم و دانش و معلومات خوبی داشته باشد و البته کمی تا قسمتی هم ضد نظام و مردم خود باشد و از اقدام علیه مصالح کشورش باکی نداشته باشد.
وقتی ما نمی توانیم!
کارهایی در لبنان هست که یک ایرانی اصلا نمی تواند انجام دهد.
کارگری: در لبنان امکان کار برای ایرانی تقریبا غیر ممکن است. جدا از قوانین کار که اجازه نمی دهد تا وقتی لبنانی برای رشته و تخصصی هست، خارجی جای او را بگیرد، آنقدر کارگر افریقایی و سوریه ای هست که کار در لبنان مقرون به صرفه نخواهد بود. حقوق خادمه ها در منازل حدود 200 دلار است. کارگر رستوران شاید همین حدود یا بیشتر دریافت کند. این در حالی است که هزینه ها در لبنان بشدت بالاست و حتی اگر 500 دلار حقوق بدهند، یک ایرانی نمی تواند بماند و پس انداز هم بکند. چون لا اقل به 1000 دلار در ماه برای کمترین مخارج نیاز دارد.
حزب الله: جوانان زیادی مایلند تا به نحوی عضو حزب الله شوند. هرچند بیشتر آنها به هوای شهادت و پاکی و سادگی می خواهند این راه را طی کنند اما برخی هم هستند می خواهند هم خدا و هم خرما را با هم به دست بیاورند.
به قول خود لبنانی ها، حزب الله مشروع الشهاده، یعنی حزب الله سرمایه گذاری برای شهادت است. نه سود مادی. در مطالب گذشته شرح دادم که چطور چرخ زندگی حزب اللهی ها نمی چرخد و اگر کسی وضع مالی خوبی دارد به خاطر خانواده و پیشینه خودش است.
از این گذشته حزب الله خارجی استخدام نمی کند. دیده شده بعضی ایرانی هایی که مادر یا همسرشان لبنانی است را به آموزش برده اند اما استخدام و کادری شدن وجود ندارد. در حد بسیجی مجانی ممکن است قبول کنند که در این صورت، باید نزدیک شدن به جبهه جنوب یا جبهه سوریه را فراموش کرد.
نکته آخر اینکه خیلی ها در این سالها تلاش کردند با همکاری بنده یا کسب اطلاعات از من، دست به تجارت یا کار اقتصادی بزنند اما یا شکست خوردند یا اگر هم موفق شدند، پشت سرشان را هم نگاه نکردند. لذا طی این هفت سال هیچ کاری را ندیدم که موفق شود.
از آنجا که درآمدها در لبنان پایین است و کفاف هزینه های بالای زندگی در لبنان را نمی دهد، قبل از دست زدن به هر اقدامی لطفا به خوبی تحقیق کنید و مزایا و معایب کار را خوب بسنجید.

هیچ نظری موجود نیست: