۱۳۹۶/۰۳/۰۶

موج جدید تحریمها علیه ایران

پس از توافق هسته ای ایران و کشورهای 1+5 قرار بود تحریمهای ایران لغو شود. اما چند سری تحریم جدید هم علیه ایران وضع شد. تحریم های غیر مستقیمی که علیه همپیمانان ایران اعمال می شود و در نهایت خود ایران را هم گرفتار خواهد کرد رو به گسترش است. در ادامه از موج جدید تحریمها در لبنان مطلع شوید.
به گزارش لیبانون دیبایت علیرغم اینکه مصوبه جدید تحریمها هنوز در کنگره آمریکا به تصویب نرسیده و درحال بررسی است اما برخی شرکتهای مالی بین المللی خدمات بانکی خود به لبنان را محدود کرده اند و خواستند که در این زمینه از واشنگتن هم پیشی بگیرند.
چند روز پیش یک لبنانی در نبطیه به شعبه بانک مشهوری در این شهر مراجعه کرد تا حساب باز کند. کارمند بانک مدارک وی را گرفت و با مدیریت تماس گرفت. در پی آن، افتتاح حساب برای وی را رد کرد! این شهروند علت را جویا شد و مصر شد تا پیگیری کند و به دفتر مدیر بانک رفت. در آنجا به وی گفتند چون شما در بیمارستان شیخ راغب حرب که وابسته به هلال احمر ایرانی است کار می کنی، بانک نمی تواند برای شما حساب باز کند! این شهروند که شوکه شده بود گفت یعنی می گویید من تروریست هستم؟ مدیر بانک که جوابی نداشت گفت خودت که گفتی. واقعیت مملکت این است!
متاسفانه تنها این امدادگر نیست که حساب برایش باز نشد، بلکه اطلاعات بدست آمده نشان می دهد بانک دیگری هم ماه پیش حساب تعداد زیادی از کارمند این بیمارستان را مسدود کرده بود و برای پس دادن موجودی حسابشان شروط عجیب و غریب وضع کرده بود. اینها به بهانه کار برای جمعیت ایرانی هلال احمر بود، اما در هر حال این افراد لبنانی و تابع قانون کار لبنان هستند و چنین اقدامی غیر قانونی است.
این برخوردها در کشورهای دیگر هم در حال انجام است و برخی لبنانی هایی که ادعا شده با حزب الله رابطه ای دارند به بانک ها احضار شده و از آنها خواسته شده تا حسابشان را ببندند. حتی یک بانک با روشی نرم با یک روزنامه نگار که برای یک پایگاه خبری الکترونیکی فعالیت می کرد برخورد کرد و برای وی پیام فرستاد بانک با درخواست وام شما موافقت نکرد. وی که درخواست وام نکرده بود پیگیری کرد و متوجه شد آنها می خواهند حسابش را بیش از پیش زیر نظر بگیرند و منبع وصول هر مبلغ را بدانند.
در این باره یک منبع بانکی اظهار داشت «فشارهای زیادی بر آنها وارد می شود که تحمل آن سخت است. بانک تلاش می کند بین مصلحت خود و مصلحت شهروندان، به نوعی هماهنگی برسد.» اما در نهایت این شهروندان هستند که فشار را تحمل می کنند.
ویروس تحریمها در حال گسترش است و به شرکتهای ارائه کننده خدمات بانکی اینترنتی هم رسیده. یکی از شرکتهایی که کارت اعتباری و خرید اینترنتی ارائه می داد به مشتریان لبنانی خود پیام داد که تصمیم گرفته حسابهای آنها را ببندند. و در ادامه شماره های کارت اعتباری آنان را ابطال کرد. در پی نامه نگاری های فراوان، شرکت تنها به این جواب کوتاه به زبان انگلیسی بسنده کرد: از این به بعد به کشور شما خدمات نمی دهیم. حساب خود را تا دو ماه آینده تسویه کنید.
در حالی که لبنان در کش و قوسهای تحریمها قرار گرفته وزارت مالیه و بانک مرکزی لبنان همچنان در سکوت به سر می برند. طبق اطلاعات واصله یکی از شرکتهای بزرگ صرافی لبنانی که با جلسات و رایزنی های پیاپی توانسته بود خود را از گزند تحریمها در امان بدارد به زودی مورد تحریم قرار خواهد گرفت.
از طرف دیگر اعلام شد در آینده نزدیک، شخصیت های مختلف که با حزب الله رابطه خوبی دارند هم مورد تحریم قرار خواهند گرفت. یعنی رییس مجلس لبنان نبیه بری، و حتی میشل عون رییس جمهور لبنان! در پی این خبر گروه هایی از سیستمداران و بانکداران لبنان راهی واشنگتن شدند تا برای جلوگیری از این تصمیم رایزنی کنند. آمریکا اعلام کرد آنها را به حضور می پذیرد اما از قول هرگونه همکاری سر باز زد.
در پی توافق هسته ای ایران و کشورهای 1+5 (که در واقع توافق با همان 1 بود)، قرار بود تحریم های ایران لغو شود. به ادعای رییس جمهور و وزیر خارجه ایران، قرار بود تمام تحریمهای هسته ای و غیر هسته ای لغو شوند که تا کنون عملا به جایی نرسیده است. علاوه بر تحریمهای پیشین، چند نوبت تحریم جدید داشتیم که به اذعان مسئولین دولت ایران مخالف با برجام بوده است. موج جدید تحریمها علیه حزب الله، به زودی به ایران هم خواهد رسید و ایران یا مجبور است کاملا حمایت خود از حزب الله و گروه های مقاومت را قطع کند، یا مجبور است تحریم های شدید تری را متحمل شود.
از طرفی قطع کمک به حزب الله یعنی قطع دستان پر قدرت ایران در منطقه و سقوط سوریه و قوت گرفتن اسراییل و تروریستهای افراطی تکفیری، و متزلزل شدن امنیت ایران در داخل و خارج. آیا دولت و نظام ما قادر خواهد بود خودزنی کند و برگ برنده های سیاسی خود در منطقه را بسوزاند؟ چنین تصمیم استراتژیکی هرچند در صلاحیت دولت نیست، اما تبریک اخیر دکتر ظریف در روز 25 ایار (یعنی روز ملی مقاومت و آزادی در لبنان) به همتای لبنانی خود و دبیر کل حزب الله لبنان نشان داد ایران از حمایت مقاومت دست نخواهد کشید و این رویکرد را تمام دولتهای ایران با هر نوع وابستگی و رنگ و بویی، ادامه خواهند داد.
خداوند در آیه 120 سوره بقره می فرماید:
وَلَن تَرْضَىٰ عَنكَ الْيَهُودُ وَلَا النَّصَارَىٰ حَتَّىٰ تَتَّبِعَ مِلَّتَهُمْ ۗ قُلْ إِنَّ هُدَى اللَّـهِ هُوَ الْهُدَىٰ ۗ وَلَئِنِ اتَّبَعْتَ أَهْوَاءَهُم بَعْدَ الَّذِي جَاءَكَ مِنَ الْعِلْمِ ۙ مَا لَكَ مِنَ اللَّـهِ مِن وَلِيٍّ وَلَا نَصِيرٍ
یهود و نصاری هرگز از تو راضی نمی شوند تا آنکه از آیینشان پیروی کنی. بگو: مسلماً هدایت خدا فقط هدایت [واقعی] است. و اگر پس از دانشی که [چون قرآن] برایت آمده از هوا و هوس های آنان پیروی کنی، از سوی خدا هیچ سرپرست و یاوری برای تو نخواهد بود.
اما به نظر می رسد امروزه داستان از این هم بالاتر است: یهود و نصاری هرگز از تو راضی نمی شوند حتی اگر از آنان پیروی کنی! عقب نشینی در برابر خواسته های دشمن، حتی اگر به رنگ او در بیاییم هم فایده ای ندارد. چون تازه موقع ادب کردن و تنبیه اسب چموشی خواهد بود که سی چهل سال در برابر آنها کرنش نکرده است. واقعیت همین است. مدتی است شعار مقاومت فایده ندارد داده می شود، اما همه دیدیم که عملا، باید گفت بدون مقاومت فایده ندارد .

هیچ نظری موجود نیست: