۱۳۹۵/۱۲/۲۴

افزایش حقوق در لبنان همراه با کاهش ارزش آن

چهار پنج سال پیش که افزایش حقوق در نظام حقوق و دستمزد توسط نمایندگان مجلس لبنان به تصویب رسید همه خوشحال بودند و تصور نمی کردند تورم حاصل از افزایش دستمزد، آنها را به فلاکت خواهد کشاند.
در سال 2010 که به لبنان رفتم با حدود 500 دلار می شد زندگی ماهیانه ساده و دانشجویی را به راحتی چرخاند. پس از حدود یک سال، قانون افزایش دستمزد پس از بررسی در کارگروه های مجلس و هیئت وزیران، به تصویب رسید. کسی که 750000 لیره (معادل 500 دلار) حقوق می گرفت، حقوقش به بالای یک میلیون لیره (حدود 700 دلار) رسید. اما اوضاع اقتصادی مانند گذشته نماند. تورم ناشی از افزیش حقوق و بالا رفتن نقدینگی نزد مردم، تاثیر زیادی در زندگی مردم گذاشت. دیگر نمی شد با هزار دلار هم مانند قبل به راحتی زندگی کرد.
امروز که مجلس لبنان در آخرین رایزنی ها برای افزایش مجدد حقوق است، دولت با کاهش منابع درآمدی روبرو است. جنگ در سوریه راه تجارت زمینی لبنان را مسدود کرده و محصولات لبنانی کمتر می تواند صادر شود. توریستهای عرب هم دیگر به لبنان نمی آیند و این کشور به نوعی تحت تحریم اعراب به سرکردگی عربستان است. به همین خاطر، اقتصاد توریسم محور لبنان از این جریان بشدت آسیب دیده است. دولت لبنان برای جبران این کاهش درآمدها، در قانون جدید، عوارض و مالیات را افزایش داده. یعنی دوباره مانند قبل، مردم ظاهرا حقوقشان زیادتر می شود اما چند برابر گذشته باید خرج کنند.
در قانون جدید که به زودی در صورت تصویب، اجرایی خواهد شد، مالیات بر ارزش افزوده (مالیات بر هرچه مشتری از مغازه می خرد) به جای 10 درصد به یازده درصد خواهد رسید. تمبرها از 1000 لیره به 4000 لیره افزایش خواهد یافت. هر جا به شهرداری یا موسسه های عمومی مبلغی پرداخت شود، 1000 لیره هم باید اضافه به عنوان عوارض پرداخت کنند. در قبوض تلفن و اینترنت، به جای 1000 لیره عوارض، 2500 مطالبه خواهد شد. اجازه ساخت و ساز، یک و نیم درصد در هر متر افزایش خواهد داشت. مالیات سیمان افزایش خواهد داشت. مالیات بر دخانیات بسته به نوع سیگار و توتون بین 43% تا 135% افزایش خواهد یافت.
برای مسافرت خارجی بیش از 1259 کیلومتر، هر مسافر (به قصد سیاحت) باید 75000 لیره عوارض پرداخت کند. مسافر به قصد تجارت باید 110000 لیره و مسافر درجه یک 150000 (معادل 100$) بپردازد.
علاوه بر تمام اینها، بر سود حسابهای بانکی اشخاص 7% مالیات اضافه خواهد شد.
این درحالی است که با روال کنونی، یک زندگی عادی طبق محاسبه صاحب نظران، اقلا 2000 دلار درآمد لازم دارد.

هیچ نظری موجود نیست: