۱۳۹۵/۰۸/۲۶

ترافیک وحشتناک در پی بازداشت یک متهم

به گزارش پایگاه خاطرات و نظرات یک ایرانی ساکن لبنان دیروز ترافیک وحشتناکی در بیروت ایجاد شده بود که علت آن، مسدود کردن جاده فرودگاه با لاستیکهای شعله ور در اعتراض به بازداشت کامل امهز بود.
آقای کامل امهز صاحب شرکت star communications که گوشی های تلفن همراه را در لبنان با نازل ترین قیمت ها عرضه می کرد دیروز بازداشت شد. در پی بازداشت وی، تیر و طایفه او جاده فرودگاه را به مدت چند ساعت با لاستیک های شعله ور مسدود کردند. ترافیک حاصل از این اقدام باعث شد راهی که همیشه علیرغم ترافیک معمولی، یک ربع طول می کشد را بیش از دو ساعت در ماشین باشم.
وی با همکاری برخی مسئولین امنیتی توانسته بود محموله های قاچاق وارد کند. دو مامور امنیتی که در بازداشت به سر می برند به همکاری با وی اعتراف کرده اند.
شرکت امهز پیشتر توسط آمریکا به بهانه پولشویی برای حزب الله تحریم شده بود و او در ليست سياه امريكا قرار دارد. در پی بازداشت وی، منابعی نزدیک به حزب الله اعلام کرده اند حزب الله که تاکنون از او حمایت نکرده که حالا بخواهد از حمایتش دست بکشد. آنها گفته اند امهز شرکای بزرگی در سطوح امنیتی بالا دارد که در قصر ریاست جمهوری هم هستند و در واقع نیازی به حمایت ما نداشته است.
اما علت واقعی بازداشت وی چیست؟ همه اطلاع داشتند که او به واسطه فروش تلفن همراه با قیمتهای بسیار مناسب و زیر قیمت بازار، و فروش تجهیزات مخابراتی، ثروت هنگفتی به هم زده است که در ساخت و ساز و فروش مواد غذایی هم وارد شده و تجارت خود را گسترش داده است. دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا (اوفاک) نام کامل امهز را در لیست سیاه و به تهمت کمک به حزب الله درج کرده است.
هرچند هنوز پلیس از بیان علت بازداشت وی خودداری کرده است اما برخی منابع از قاچاق مواد مخدر خبر داده اند. به گزارش این منابع، دو نیروی امنیتی که بازداشت شده اند، ادعا کرده اند یک چمدان حاوی مواد مخدر نزد آنها متعلق به کامل امهز است. بنا بر این گزارشها رییس اداره اطلاعات پلیس با امهز تماس گرفته و وی را برای صرف قهوه دعوت کرده است. امهز پس از مشورت با دوستانش و اطمینان از اینکه مشکلی نیست، سر قرار می رود اما بازداشت می شود. صاحبنظران می گویند از نحوه بازداشت او و تجاوز به حقوق قانونی وی پیرامون صحبت با خانواده یا وکیلش، آن هم بابت اتهامی اثبات نشده، چنین به نظر می رسد که هدف از بازداشت وی، پرونده سازی برای یک مقام سابق است که وی در چتر حمایت او دست به فعالیت می زده.
از آنجا که وی در سفر اخیر به کانادا با برخی ماموران امنیتی آمریکایی دیدار کرده تا وضع پرونده خود را اصلاح کند، به نظر نمی رسد این بازداشت، به دلیل قرار گرفتن در لیست سیاه اوفاک باشد.
خاندان امهز و کارمندان شرکتش پس از بستن راه فرودگاه در اعتراض به بازداشت وی گفته اند چگونه اداره اطلاعات پلیس به خود اجازه می دهد جای دادگاه عمل کرده و وی را بدون حکم قضایی بازداشت کند؟ چرا حق طبیعی او برای داشتن وکیل را نقض کرده اند؟ اگر او بیگناه نبود با دعوت پلیس نزد آنها نمی رفت. این جزو فشارهای برنامه ریزی شده ای است که اخیرا برای ممانعت از حمایت مقاومت بر او وارد می شود.
خاندان امهز از رییس جمهور و سعد حریری خواسته اند به این پرونده رسیدگی کنند.
لازم به ذکر است یکی از اقدامات غیر منطقی که در لبنان وجود دارد، آتش زدن جاده با لاستیک است که به نشانه اعتراض صورت می گیرد. گاه برای قطعی زیاد برق، گاه برای وصل نشدن آب، و موارد مختلف دیگر، جاده را چند ساعتی می بندند. جالب اینجاست که عموما در محله های خودشان این کار را می کنند نه جلوی سازمان یا وزارتخانه مربوطه تا مسئولین این اعتراض را ببینند. با این کار فقط علاوه بر آلوده کردن بیش از پیش محیط زندگی خود، مردم را به زحمت می اندازند.
نکته جالب دیگر این است که همیشه هر کسی حتی اگر مظلوم و بیگناه هم نباشد، خاندان و دار و دسته ای دارد که با مظلوم نمایی و دست زدن به اقدامات اعتراضی، برای رهایی وی تلاش کنند. برای همین است در لبنان مبارزه با فساد بسیار مشکل است و هر وقت یک سازمان نظارتی یا دادگاه یا پلیس بخواهد کسی را بگیرد، دست وی به دامن یکی از مسئولین می رسد و از قانون فرار می کند. مثلا پارسال که یک قلدر مسیحی به خاطر اولویت عبور با دیگری دعوایش شده بود و وی را در خیابان جلوی همسرش و عابران با چاقو کشته بود، پس از بازداشت معلوم شد در گذشته هم به علت قتل عمد با سلاح بازداشت شده اما پس از چند هفته توسط فلان وزیر، آزاد شده است!

هیچ نظری موجود نیست: