۱۳۹۵/۰۸/۱۲

دردهای سوریان

سخنان یک شهروند سوریه که اکنون در لبنان مشغول کار است و روزگار می گذراند درباره وضع سوریه بسیار جالب است. البته بیشتر سوریه ای ها در لبنان تقریبا همین دیدگاه را دارند و آرزو می کنند به وضع قبل از جنگ برگردند.
حسین اهل سوریه است. همیشه سرش به کار خودش است و به آهنگری مشغول است. وقتی از کنارش رد می شوی لبخند می زند.
انسانی که روزی فرزند عزیزکرده خانواده خود بود اکنون برای بدست اوردن روزی در لبنان، با لباسهای مندرس و دستهایی سیاه، به کار آهن مشغول است. برخلاف دیگر همکارانش که اهل سنت هستند همیشه مهر در جیب دارد. کمی با او گپ زدم. مشتاقانه با من درد دل کرد.
* اهل کجا هستی؟
- قامشلی.
* وضع آنجا چطور است؟
- شهر دست نظام است و با مقاومت ارتش و کمک کردها داعش نتوانست بر شهر مسلط شود. نظام به کردها اجازه داد بجنگند. اما کردها نیت های شومی دارند. می خواهند مثل کردستان عراق مستقل شوند. برای همین ارتش کنترل جاهای مهم مثل فرودگاه و پادگانها و ادارات دولتی را به دست دارد.
* تو چرا شیعه شدی؟
- ما در سوریه چیزی به نام شیعه سنی نداشتیم. همه مسلمان بودیم. به لبنان که آمدم و شیعه ها را دیدم، فهمیدم اسلام واقعی این است. اخلاق و رفتار شیعیان طبق سیره پیامبر است. هرچند در ضاحیه، بعضی ها لات و لوت و ناجنس هستند و اذیت می کنند اما در جنوب مردم خیلی خوب هستند. برای همین شیعه شدم.
* در سوریه چه کار می کردی؟
- من دانشجوی سال سوم حقوق بودم. می خواستم بعد از گرفتن مدرک به دانشکده افسری بروم. دو سال درس می خوانیدم و می شدم افسر ارتش. ماشین و منزل می دادند و تا ظهر خدمت می کردیم. خوب می شد. ولی بعد از جنگ مجبور شدم بیایم لبنان.
* تو با نظام هستی؟ بشار اسد را دوست داری؟
- بله. بیشتر ما قلبا با نظام هستیم. اما نمی توانیم در دهکده و شهر های خود ابراز عقیده کنیم. چون هر از مدتی یک گروه مسلط می شود. با هرکسی هم که باشی، گروه بعدی می آید می کشد. خود را بی طرف نشان می دهیم.
* چقدر از مردم الان با نظامند؟
- خیلی وقت است سوریه نرفتم. چون خدمت سربازی نرفته ام، اگر بخواهم بروم به خانواده ام سر بزنم، باید از سفارت سوریه مجوز بگیرم که 500 دلار هزینه اش است. الان نمی دانم چند درصد با نظام هستند و کمتر یا بیشتر از قبل شده یا نه. مردم را گول زدند. به مردم می گفتند اگر بشار را سرنگون کنید، سوریه می شود مثل کشورهای خلیج. همه پولدار می شوند، امکانات بیشتر می شود. مردم را گول زدند. الان همه چیز نابود شده. تروریستهای خارجی که دلشان برای ما نسوخته. جیش الحر هم آنقدر کم هستند که نمی توانند امور را به دست بگیرند. ضمن اینکه نوکر ترکیه شده اند. ترکیه تمام کارخانه ها و کارگاه های صنعتی حلب را بار کرد و دزدید. مردم را گول زدند. الان مردم آرزو می کنند برگردند به زمان بشار اسد قبل از جنگ. آب و برق مفت بود. نه مثل لبنان که آب نوشیدنی را باید در بطری بخری و آب و برق همیشه قطع است. کارخانه و کارگاه و تولیدی داشتیم. همه چیز ارزان بود. مدرسه و دانشگاه مجانی داشتیم.
* الان اوضاع شهرها چطور است؟
- شهرهای تحت کنترل نظام خوب است. وضع عادی است. اگر بروی دمشق یا دیگر شهرها، زندگی عادی در جریان است، ترافیک هست، مدرسه و کار هست. فقط گاهی صدای خمپاره و موشک می آید. همین. سوریه خیلی بزرگ است. قامشلی اندازه لبنان است.
* چقدر ایرانی در سوریه هست؟
زیادند. خیلی از گارد رییس جمهور ایرانی ها هستند. چون بعضی ها خیانت کردند و می کنند. اگر مردم خودمان خیانت نمی کردند کشور به این وضع نمی افتاد. خائن ها به تروریستهای خارجی راه و چاه را نشان دادند. مشکل از داخل خودمان است.
* در حلب ایرانی ها زیادند؟
- نه حلب حزب الله خیلی زیاد است. حلب بیشترش با نظام است. یکی دو محله را تروریستها تسلیم نمی شوند و مردم را سپر کرده اند. ترکیه هم به آنها کمک می کند. الان ترکیه ارتش آورده تا ارتش سوریه نتواند مناطق مرزی با ترکیه را محاصره کند و راه کمک به تروریستها قطع شود.
* خدا شر دشمنان را کم کند و ملت سوریه رنگ امنیت و آرامش را ببیند.
- انشالله

هیچ نظری موجود نیست: