۱۳۹۵/۰۴/۰۸

سلسله جنبان سلسله انفجارهای جدید در لبنان کیست؟

آنقدر انفجار در لبنان شده که دیگر برایمان عادی شده. مدتی است دستگاه های امنیتی هشدار می دهند که اطلاعاتی مبنی بر بمبگذاری چند دستگاه آمبولانس به دستشان رسیده و برای همین، بیمارستانها، آمبولانسهای غیر خودشان را بررسی می کنند. همینطور حزب الله بعد از ماجرای انفجار روبروی بانک در بیروت، پس از ایست بازرسی های ارتش و پلیس، چند نفر ناظر گذاشته است و داخل ضاحیه هم گشتهای موتوری با ژاکت حزب الله، گشت زنی می کنند. در هفته گذشته حزب الله توانسته بود دو کمربند انتحاری کشف کند.
دیروز دوشنبه، چهار انفجار انتحاری در منطقه قاع اتفاق افتاد. خبرش را تازه بعد افطار شنیدم! واقعا عادی شده. داستانی که مردم روایت می کنند این است که یکی از اهالی به نام شادی مقلد به همسایه اش مشکوک می شود و با شنیدن صدایی عجیب به درب منزل آنها می رود. می پرسد چه کار دارید می کنید؟ می گویند به تو ربطی ندارد ما سازمان اطلاعات ارتش هستیم! طبیعتا وی به آنها مشکوک می شود و با آنها دعوا می کند. می رود اسلحه اش را می آورد و با آنها درگیر می شود. انتحاری اول خودش را منفجر می کند. با جمع شدن مردم و آمدن آمبولانس، انتحاری دوم خودش را منفجر می کند. ده دقیقه بعد سومی و با فاصله مشابه، چهارمی. یکی از انتحاری ها زن بوده است. نفر پنجم در صحراهای اطراف شهر دستگیر شده که یا به انتحاری ها کمک می کرده یا خودش هم انتحاری بوده. دوباره، شب، دو انتحاری دیگر هم برای رفتن به جهنم میانبر زده و خود را می ترکانند. در پی این حادثه ها، فرماندار بعبلک برای تمام مهاجران سوریه، منع آمد و شد در شب وضع کرده است. شهردار قاع هم مردم را به ماندن در خانه و شلیک به هر بیگانه توصیه نموده است!
قاع شهر کوچکی در شرق لبنان در کنار مرز سوریه و نزدیک به هرمل است که حدودا 13000 نفر سکنه دارد اما غیر از دو سه هزار نفر، بقیه به سبب شرایط سخت زندگی و بیکاری کوچ کرده اند. اما بیش از ده هزار پناهجوی سوریه در این شهر و اطراف آن ساکن شده اند. شهر مسیحی نشین قاع در میان شهرها و روستاهای شیعه نشین شرقی قرار گرفته است. پس از انفجارها، حزب الله نیروهای خود را بصورت مسلح در اطراف شهر مستقر کرده است. نیروهای غیر شیعه حزب الله در قالب سرایا المقاومه هم در این شهر به حالت آماده باش درآمدند. ضمن آنکه مردم هم سلاح های خود را دم دست گذاشته اند.
یکی از نمایندگان لبنانی عضو نیروهای کتائب لبنانیه (فالانژهای وابسته به سمیر جعجع) که پیش از این با برپایی ایست بازرسی های حزب الله مخالفت کرده بود و آنها را به کودتا و ایجاد امنیت خصوصی متهم کرده بود، و توانسته بود با فشار سیاسی باعث شود ایست بازرسی ها به ارتش و پلیس واگذار شود، دیشب به همراه عده ای از جوانان مسیحی سلاح به دست گرفت.
مروان فارس نماینده فراکسیون قومی که همیشه آخر هفته اش را در این شهر می گذراند در گفتگو با رسانه ها اظهار داشت: برخی دولتهای خلیج (فارس) در قالب کمکهای انسانی به پناهجویان، به مسلحین کمک می رسانند. چرا اینها به سمت راه حل سیاسی نمی روند تا جنگ متوقف شود؟ وی در ادامه گفت خطر عمده ای وجود ندارد و ترسی نداریم. ارتش موجود است و نیروهای ملی وجود دارند و مردم سرزمینهایشان را ترک نمی کنند. دولت باید کمکهای کشورهای خارجی به ارتش را قبول کند. من تعجب می کنم چرا دولت، کمک ایران به ارتش لبنان را سریعا قبول نمی کند.
گفتنی است در پی بالا گرفتن خطرات امنیتی، حزب الله تمام مراسم های احیای شب قدر خود در سرتاسر لبنان را لغو نموده است. حرکت امل هم چند مراسم افطار خود در لبنان را کنسل کرده است. نیروهای امنیتی در ایست بازرسی ها به دقت ماشین ها را بررسی می کنند.
اما پشت پرده این انفجارها چیست؟

سمیر جعجع پس از انفجار در تویتر نوشت که شهر قاع هدف نبوده، بلکه تروریستها منتظر بودند تا یکی آنها را به محل مورد نظر ببرد. این سخن وی با واکنش کاربران شبکه های اجتماعی و رسانه ها روبرو شد. برخی وی را دستیار تروریستها خواندند و برخی مسخره اش کردند.
اما با فعال شدن گروهک های مسلح وابسته به کتائب این گمان مطرح می شود که برخی به دنبال مسلح شدن در لبنان هستند. همانهایی که سلاح مقاومت را همیشه نشانه می رفتند و علیه آن اقدام می کردند.
از طرف دیگر برخی تحلیلگران معتقدند این انفجارها برای درگیر کردن حزب الله به جبهه داخلی است تا جلوی عملیات بزرگ پس از ماه رمضان را بگیرند یا از حجم آن کم کنند. چنین روایت می شود که حزب الله با هماهنگی ایران و روسیه و پس از دریافت برخی تعهد ها از سوی این کشورها مبنی بر حمایت صحیح و درست و به موقع از نیروهای حزب، و پرهیز از اشتباهات گذشته، در نظر دارد تا در نقاط جدیدی در سوریه عملیاتهای گسترده داشته باشد. ده ها هزار نیروی ویژه حزب الله که تا پیش از این در مرزهای فلسطین مستقر شده بودند، آماده انتقال به سوریه هستند. هرچند حزب الله اعلام می کند دشمن صهیونیستی در موقعیتی نیست که حمله کند، اما علاقه ویژه صهیونیستها به جنگ در ماه تموز و مانورها و تحرکات آنها، باعث اقدامات پیشگیرانه حزب الله شده است.
آیا فشار همه جانبه صهیونیستها، آل سعود، ترکیه، آمریکا و گروه های داخلی برای محاصره حزب الله در حال تکمیل است؟ گروه های مختلف سیاسی در ایران چه نقشی در این محاصره یا شکستن آن ایفا خواهند کرد؟ آیا احادیث ظهور که گفته می شود نیمی از شیعیان منطقه شامات (لبنان و سوریه کنونی) کشته خواهند شد در حال به حقیقت پیوستن است؟
در شب قدر، قدر شناس حافظان امنیت خود باشیم و برایشان دعا کنیم. و برای ظهور مولایمان دعا کنیم تا ریشه ظلم را برچیند. اللهم عجل لولیک الفرج

پ.ن: یک منبع لبنانی مدعی شده است که قبل از انتخابات شهرداریها در لبنان، حزب الله مردم و احزاب ملی در این شهر را مسلح و آموزش داده بود. اما در انتخابات، با غوغاسالاری حزب کتائب، که باید فقط ارتش امنیت را تامین کند، حزب الله مسلسلهای سنگین 23 میلیمتری خود را از صحراهای پیرامون شهر جمع کرد و همینطور دوربینهای دید در شب را برچید و از منطقه رفت.

هیچ نظری موجود نیست: