۱۳۹۵/۰۳/۲۷

حمایت سیاستمدار کهنه کار شیعه از حزب الله

نبیه بری رییس پارلمان لبنان، در مقابل تحریم حزب الله ایستادگی کرد. وی این اقدام را برای لبنان مخرب دانست و آن را فراتر از تحریم یک گروه دانست.
رییس حرکت امل در 7 ام خرداد ماه در دیدار با دانیل گلیزر وزیر خزانه داری آمریکا و در حضور کاردار سفارت آمریکا در بیروت ریچارد جونز چنین گفت: اولا چطور می خواهید این قانون را اجرا کنید؟ هر کسی را خطری برای شما داشت فورا حذف می کنید؟ شما اینجا خبرچین های دروغگویی دارید. من دارم به شما خبر درست می دهم. اگر دنبال بزرگترین شریک حزب الله می گردید اون من هستم. چیزی در حدود 200 شهرداری را با حزب الله مشارکتا در اختیار دارم. یا رییس شهرداری از حزب الله است و معاونش از حرکت امل یا برعکس. دومین شهرداری بزرگ بعد از شهرداری بیروت، شهرداری غبیری است، آن را هم با حزب الله بصورت مشارکتی در اختیار دارم. بودجه اش را از وزارت اقتصاد که وزیرش یک حرکت املی است به دست می آورد. آیا توقع دارید وزیر اقتصاد، بودجه شهرداری را با گونی به آنجا حمل کند؟ بودجه ای معادل ماهی یک میلیارد و 400 میلیون لیره یعنی حدود 18 میلیارد در سال. این مبلغ در گونی و کیسه باید حمل شود به جای چک؟ من رییس مجلس نمایندگان هستم و حقوق نمایندگان را پرداخت می کنم. توقع دارید من به 13 نماینده حزب الله با کیسه پول بدهم؟ شما از ساختار در هم تنیده جامعه لبنان آگاهید؟ سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله است و برادرش عضو حرکت امل. در طایفه شیعه هیچ خانواده ای نیست که یک نفر در حزب الله و فرزند دیگری در حرکت امل نداشته باشد. یکی با سید حسن نصرالله است و دیگری با من. کاری که شما می کنید نابودی لبنان است. مگر اینکه تحریمها فقط مخصوص حزب الله نباشد، بلکه در واقع کل شیعیان را هدف گرفته باشد. اضافه کنم مجموعه های سیاسی بزرگی مثل جریان ملی آزاد مسیحی حزب الله را تایید می کنند. با آنها چه می کنید؟
به نقل از روزنامه الاخبار
همچنین در اسناد ویکیلیکس که بسیاری از سیاسیون لبنان را مفتضح کرد، پیرامون موضع نبیه بری در مقابل هیئت آمریکایی در جنگ 33 روزه چنین آمده است. وی به آمریکایی ها گفته بود: ما جزئی از این درگیری هستیم. بسیاری از جوانان ما در حرکت امل، در روستاهای مرزی، در مقابل دشمن متجاوز می جنگند.
موضع شریفانه و حمایت وی از حزب الله، باعث شد دشمن نتواند این جنگ را به میدان سیاست بکشاند و حزب الله را در گوشه رینگ، تنها و در محاصره، زیر ضربه بگیرد. به خاطر همین مواضع نبیه بری، سید حسن نصرالله بعد از جنگ 33 روزه گفته بود اگر در لبنان نبیه بری نداشتیم، باید یکی می ساختیم.
لازم به ذکر است مدتی است آمریکا قوانینی برای مبارزه با آنچه تروریسم نامیده است تصویب کرده و هر بانکی که حسابی از حزب الله داشته باشد مورد تحریم آمریکا قرار خواهد گرفت. برخی بانکها در لبنان بیش از قانون مصوب عمل کرده و حساب افرادی که در حزب الله نیستند را هم بسته اند. مثلا حساب بیمارستان های خیریه شیعه بسته شده است.
چند روز پیش افراد ناشناس، بمبی دو کیلویی بطور ناشیانه جلوی یکی از این بانکها منفجر نمودند که آن را به حزب الله نسبت دهند. از آن روز، دوباره حزب الله که مدتهاست از شر انتحاری های تکفیری خلاص شده، ورودی های ضاحیه را ایست بازرسی گذاشته. چرا که اینبار تروریستها، از راه دیگری وارد شده اند. برخی از مردم عقیده دارند این بمب کار شاخه اطلاعات دولت که ریاست آن و بیشتر نیروهای آن از سنی های طرفدار حریری هستند، کار گذاشته شده.
جالب است بدانید، سفارت کانادا و سازمان ملل دو روز قبل از بمگذاری به اطرافیان خود خبر داده بودند که از تردد در خیابان وردان (محل انفجار) خود داری کنند. همچنین بخشنامه ای به نیروهای امنیتی داده شده بود که از حمله تروریستی قریب الوقوع جبهه النصره در این خیابان و در آن روز خبر داشت.

هیچ نظری موجود نیست: