۱۳۹۵/۰۳/۲۶

سالروز شهدای عملیات بدر کبری

عملیاتهای حزب الله از یک تاریخ به بعد تحول جدی به خود دید و تعداد نیروهای شرکت کننده، نشان از تفاوت جدی این نیرو با گذشته ی خود و با دیگر گروه های کوچک مقاومت داشت.

دیشب که پس از افطار به روضه الشهیدین رفتم دیدم قبر چند شهید گمنام به شکل متفاوتی با گل تزیین شده است؛ شهدای گمنام عملیات بدر کبری. دقت که کردم دیدم چند روزی از سالروز شهادت این افراد می گذرد. تاریخ شهادت آنها 31 می 1987 (10 خرداد 1366) ذکر شده بود.
با کمی جستجو دریافتم عملیات بدر کبری عملیات متفاوتی در تاریخ نبرد با دشمن اشغالگر بوده است. حدود یک ماه پیش از آن، عملیات مشابهی با حدود 250 نفر رزمنده در 18 آوریل انجام شده بود. در این عملیات دو پایگاه اسراییلی لحدی به نام علمان و شومریه به تصرف نیروهای مقاومت در آمد. در این عملیات 11 اسراییلی و 4 سرباز ارتش لحد (آنتوان لحد مزدور لبنانی که ارتش لبنان جنوبی را برای خدمت به اسراییل تشکیل داده بود) کشته شدند. در مقابل 19 نفر از رزمندگان مقاومت هم به شهادت رسیدند. 
در 9 خرداد دوباره صدها تن از رزمندگان مقاومت، به چهار پایگاه اسراییلی لحدی در منطقه جبل صافی و جزین حمله کردند و آنها را به تصرف خود درآوردند. همچنین 12 پایگاه مجاور اشغالگران هم زیر آتش موشکهای مقاومت قرار داشت.
در این عملیات تعدادی توپ و ادوات نظامی و ماشینهای دشمن نابود گشت. ضمن اینکه یک نفربر دشمن و مقادیری سلاح و مهمات به غنیمت گرفته شد و به مناطق آزاد منتقل شد. در این عملیات 11 نیروی دشمن کشته و 26 تن زخمی شدند که رژیم اشغالگر به کشته شدن 6 سرباز خود اعتراف کرد. اجساد مطهر این شهدا پس از سالها، در تبادل اسرا و اجساد، به لبنان تحویل داده شد. از آنجا که نتوانستند این اجساد را شناسایی و تفکیک کنند، همه آنها در کنار یکدیگر و بدون نام دفن شدند.
پوستری که مقاومت اسلامی منتشر کرده بود

هیچ نظری موجود نیست: