۱۳۹۵/۰۳/۱۵

۱۴خرداد غروب امام و رویش صدر

دیروز سالروز ارتحال امام خمینی بود. ارتحال مردی که دنیا را تکان داد. اما غروب آفتاب عمر این مرد بزرگ، مصادف است با طلوع آفتابی دیگر، از سلسله علما و فرزندان رسول خدا. دیروز که زادروز تولد سید موسی صدر بود، هنوز در لبنان، رویش های تازه ای از آن درخت تنومند، به چشم می خورد.

در سالروز ولادت امام موسی صدر، خواهر ایشان سیده رباب صدر، دکترای خود در رشته فلسفه در دانشگاه لبنانیه را با موضوع «فلسفه عملی امام موسی صدر» با رتبه و نمره بسیار خوبی دفاع کرد. ایشان در دفاع در برابر سوال استادی که گفت چه فرقی بین فلسفه عملی و نظری هست اظهار داشت بسیاری از علما فلسفه نظری دارند و در زندگی خود یا اطرافیانشان چیزی عملی از آن به چشم نمی خورد. اما امام موسی صدر فلسفه نظری خود را به منصه ظهور رساند. این پایان نامه مورد توجه اساتید قرار گرفت و برخی از آنها بابت سوالها و اشکالاتشان عذرخواهی کردند! خانم صدر که ریاست موسسات امام موسی صدر در لبنان را بر عهده دارد، علاوه بر مشغولیت ها و گرفتاریهای شغلی و مدیریتی و خانوادگی مختلف، توانسته با پرداختن به موضوع برادر خود از نگاه علمی، الگوی برجسته ای برای کارمندان موسسه خود و مردم لبنان باشد.
از سوی دیگر، دیروز در موسسات امام موسی صدر در شهر صور، مراسم فارغ التحصیلی دوره فنی حرفه ای فشرده برگزار شد. دوره ی فنی حرفه ای فشرده که برای دختران بالای 14 سال برگزار می شود توسط موسسات امام موسی صدر طراحی شده و آموزش و پرورش لبنان ضمن تایید آن، چنین برنامه ای را برای دیگر مدارس به تصویب رسانده. این دوره آموزشی، به لحاظ نیاز مردم محلی به کار طراحی شد و هدف آن، توانمندسازی دختران برای کسب و کار و کسب درآمد است.
رشته های عکاسی، آرایشگری، گلسازی و تزیین گل، هتلداری، مددکاری اجتماعی از جمله رشته هایی است که در طول 9 ماه تحصیلی به دختران آموزش داده می شود. تمامی دانشپذیران، دروس زبان خارجه، عربی، دینی، تربیت بدنی، و حقوق زنان را هم باید بگذرانند. این دوره برای ایتام و افرادی که توانایی مالی ندارند رایگان است.
از سوی دیگر، مرکز بهداشتی درمانی اسیل وابسته به موسسات امام موسی صدر، دیروز پنج سالگی خود را جشن گرفت. مرکز مداخله زودهنگام برای شناسایی زودهنگام بیماری ها و نارسایی های کودکان است و برای هر بیماری و مشکلی، برنامه ها و درمان هایی آماده کرده است. به عنوان مثال وقتی پدر و مادری بفهمند کودکشان دچار سندرم داون است، آموزشها و مشاوره های تخصصی بابت کنار آمدن با آن و روشهای چگونگی رفتار و مراقبت از کودکشان پیش و پس از تولد دریافت می کنند. همچنین متخصصین این مرکز در منازل اشخاص حاضر شده و ضمن پیگیری وضع سلامت کودک و روحیه پدر و مادر، آموزش های لازم برای غذا دادن، بازی، تربیت، نرمش های فیزیوتراپی و غیره را به آنها می دهند.
این مرکز امروز کنفرانس مهمی برای پزشکان لبنان برگزار نموده است. در این کنفرانس که با حضور وزیر بهداشت لبنان و متخصص رشته مداخله زودهنگام در دانشگاه جورج تاون برگزار می شود، پزشکان حاضر، گواهی دریافت خواهند کرد و جزو امتیازات و آموزشهای ضمن خدمت نزد وزارت بهداشت به ثبت خواهد رسید.
موسسات امام موسی صدر مجموعه ای از موسسه های خیریه است که برای ایتام و محرومین خدمات مختلف ارائه می کند. درمانگاه های این موسسه در موازات خطوط اشغالی در دهکده های دور افتاده تاسیس شد تا ضمن کمک رساندن به بیماران و محتاجان، آنان را از مهاجرت منصرف کند. این درمانگاه ها توسط فارغ التحصیلان رشته پرستاری موسسات امام موسی صدر اداره می شود و ضمن ارائه خدمات بهداشتی ارزان قیمت، داروها را با قیمت پایین و حتی گاهی مجانی به بیماران ارائه می کند. همچنین این موسسات، درمانگاه سیار در اختیار دارد که به مناطق صعب العبور و محروم ارسال می کند. این درمانگاه سیار پس از جنگ 33 روزه بسیار نقش مهمی در رسیدگی به وضع بهداشتی مردم مناطق جنوب داشت.
لازم به ذکر است این مجموعه خیریه سالها قبل از انقلاب ایران تاسیس شده و ارتباط مالی با ایران یا کشورها و احزاب دیگر ندارد. مخارج این موسسه را خیرین ثروتمند لبنانی و عرب تامین کرده اند.

هیچ نظری موجود نیست: