۱۳۹۵/۰۲/۲۰

مشت به خانم کاریکاتوریست

ایلما گور کیست و برای چه در آمریکا چنین کتک خورد؟

در لبنان ادعا می شود آزادی بیان و ابراز عقیده وجود دارد. قطعا این امر وجود دارد. اما گاهی، به بهانه آزادی، به دیگران بی احترامی و هتاکی می شود. در این موارد، طرفداران آن شخص، خصوصا اگر اهانت کننده از طایفه آنها نباشد، به خیابان می ریزند. دفتر آن روزنامه، تلوزیون یا دفتر شخص را با سنگ مورد حمله قرار می دهند یا جلوی آن را با لاستیک های مشتعل می بندند. کار بالا بگیرد و جو جنگی باشد، سابقه سوزاندن دفتر یا حتی منفجر کردن آن را هم دارند.
یکی از مردم می گفت چه معنی دارد که هر شبکه یا روزنامه ای هرچیزی بخواهد بگوید و منتشر کند. ادب و اخلاق و دین را زیر پا گذاشته اند و به هیچ چیزی پایبند نیستند. این آزادی بی قید و شرط را نخواستیم.
اما بشنوید از مهد دموکراسی و قبله مدعیان آزادی بیان و ناخدای عاشقان کدخدا، یعنی آمریکا.
ایلما گور دختری آمریکایی است که اصلیت استرالیایی دارد. وی با کشیدن تابلویی از ترامپ بصورت لخت، مشهور شد. اما این تابلو خشم طرفداران ترامپ را برانگیخت. آنها وی را پیدا کردند و کتک مفصلی زدند. 
وی با انتشار عکس کتک خورده خود در اینتساگرامش نوشت: پس از نمایش تابلو در لندن وقتی به منزلم در لس آنجلس برگشتم مردی از یک ماشین شاسی بلند پیاده شد و در حالیکه فریاد می زد «ترامپ 2016» مرا به باد کتک گرفت. زندگی در جایی که فیسبوک اطلاعات مکان حضور من را به اشخاص دیگر می دهد، این احساس را به من می دهد که بار دیگر بی خانمان هستم.
تابلوی وی که ترامپ را لخت و با آلت تناسلی بسیار کوچک کشیده در لندن به ارزش یک و نیم میلیون دلار در معرض فروش قرار گرفته است.
ظاهرا اقدام غیر اخلاقی یک نقاش که با ادعای آزادی بیان و هنر انجام می شود، در تمام دنیا یک پاسخ دارد. اما وقتی کاریکاتور پیامبر اسلام کشیده شود انتظار دارند به آزادی بیان و هنر احترام گذاشته شود!

هیچ نظری موجود نیست: