۱۳۹۵/۰۲/۳۰

حمل و نقل در لبنان و تاثیر آن بر خرید خودرو


در لبنان هر کسی باید ماشین داشته باشد. چون سرویس حمل و نقل عمومی درست و حسابی وجود ندارد. در بیروت که پایتخت هست، تاکسی همه جا نمی برد و اصلا چیزی به نام تاکسی خطی وجود ندارد. تاکسی معمولی هست که به آن میگویند سرویس، و تاکسی دربست هست که میگویند تاکسی!
این دربستها اگر تاکسی معمولی باشد اقلا ده دلار میگیرند. اگر از این شرکت های خصوصی باشد که ماشین شیک دارند و احیانا بیسیم، کمِ کم 50 دلار میگیرند. تاکسی معمولی که چند نفر را سوار کند هر کورس 2000 لیره می گیرد (هر 1500 لیره معادل یک دلار است). جای دور نمی برد و برای مسیر طولانی با کلی منت، دو کورس حساب می کند. برای همین، بیشتر مردم سعی می کنند یک ماشین بخرند.
وقتی پنج سال پیش لازم بود ماشین بخرم مقداری گشتم، تا بالاخره با تحقیق و بررسی، به اینجا رسیدم که یک ماشین کم مصرف کوچک نو بگیرم. آن موقع دلار حدود هزار تومان بود. یک مقدار خودم پول داشتم مقداری هم خانواده کمک کردند، شد 6 میلیون یا به عبارتی 6 هزار دلار. این می شد نصف مبلغ ماشین. مجبور بودم از بانک قرض بگیرم.
رفتم بانک. گفتند شما چون نصف مبلغ ماشین رو پیش می دهید، اصلا برگه اشتغال و فیش حقوقی و غیره هم نمی خواهد. برای شما یک پیشنهاد عالی داریم و بهره 4 درصد (3.99) حساب می کنیم.
دیدم خیلی بهتر از بانکهای ایران هست که اسما اسلامی هستند ولی کلی سود میگیرند. جلوتر که رفتم دیدم نه! بانک بانکه! ایران و آمریکا و لبنان ندارد. علاوه بر سود میاهیانه که روی اون 6000 میاد و تا آخر پنج سال حدود 1600 دلار می شود، خودشان را بیمه کردند! یعنی چه؟
یعنی حساب بنده را 2500 دلار بدهکار کردند. یک بیمه پنج ساله برای ماشین ایجاد کردند که اگر اتفاقی افتاد، بانک ضرر نکند. چون ماشین مشترکا به اسم من و بانک است. (حالا بماند اینکه یک آشنایی همینطور ماشین خریده بود اما وقتی ماشینش در تصادف کاملا نابود شد هیچی که دستش را نگرفت، تازه یک چیزی هم به بانک بدهکار شد! یا خودم وقتی رفتم بیمه تا زدگی های ماشین را صافکاری کند، گفتند فرانشیز هر تکه تصادفی یا خوردگی 100 دلار است. هفت تکه زدگی دارد می شود 700 دلار. خودت ببر صافکاری کمتر از 500 دلار می شود!)
دقت کنید بابت 6000 دلار، 10050 دلار حدودا گرفته اند. یعنی سود خالص 60 درصد!
برای همین است قرض ماشین در لبنان بسیار بسیار راحت داده می شود. چون درآمد سرشاری برای بانک دارد. و به همین علت، در لبنان ماشینهای خوب زیاد دیده می شود. حتی افرادی که خانه زندگی درستی ندارند، راحت وام ماشین می گیرند تا جلوی مردم کلاسشان را بالا ببرند.

تاکسی بنات (دختران) مخصوص بانوان

هیچ نظری موجود نیست: