۱۳۹۵/۰۲/۲۶

پخش فیلم شیار ۱۴۳ به مناسبت شهادت بدرالدین

به مناسبت بزرگداشت شهادت سید مصطفی بدرالدین، جمعیت هنری رسالات فیلم شیار ۱۴۳ را برای عموم به نمایش گذاشت.
فیلم شیار ۱۴۳ قبلا در این مرکز فرهنگی به نمایش گذاشته شده بود. اما اینبار بطور مجانی و برای عموم پخش شد. سالن خیلی زود پر شد. بیشتر، جوان بودند و تعدادی هم خانوادگی آمده بودند. صندلی های سمت چپ برای خانمها در نظر گرفته شده بود. صندلی های میانی به شکل مختلط و سمت راست برای آقایان. از آنجا که تعداد آقایان تنها، کم بود، تعدادی از خانواده ها و دختر خانم ها در سمت راست نشستند. غیر از یکی دو نفر همه با حجاب و بسیاری از آنها چادری بودند. برخی فارغ التحصیل ها و دانشجویان رشته سینما و همچنین فعالان فرهنگی در میان حاضران قابل تشخیص بودند. زوجهای جوان و خانواده ها خودشان طوری مدیریت می کردند که خانمهایشان کنار مرد غریبه ننشینند.
قبل از شروع فیلم مسئولین سالن در حال هدایت و پیدا کردن جا برای تماشاگران تازه وارد بودند. همهمه کمی در سالن بود.
با شروع مراسم، محمد کوثرانی مسئول مرکز فرهنگی رسالات چند جمله ای در رثای شهید بدرالدین سخن گفت و احساس ناراحتی و فشار بابت شهادت وی را به اول جنگ ۳۳ روزه تشبیه کرد. وی با اشاره به نامه مقام معظم رهبری به سید حسن نصرالله که بعدها منتشر شد، گفت قطعا پس از شهادت وی، به برکت خون او فرج و گشایشی غیر منتظره حاصل خواهد شد. پس از سخنان وی قطعه کلیپ بسیار کوتاهی از شهید بدرالدین پخش شد.
فیلم به زبان اصلی و با زیرنویس عربی پخش شد. با اینکه زبان اصلی با لهجه محلی است، ترجمه عربی قابل قبولی داشت. حاضران در طول فیلم با سکوت به تماشا پرداختند. اوایل فیلم که عادی بود، به دکان حسین آقا تلفنچی که رسید، از گوش ایستادن تلفنچی و جوابهای زیرلبی اش تمام سالن به خنده افتاد. خصوصا وقتی الفت از خوابش برای پسرش حرف زد و تلفنچی گفت خواب زن چپ است!
 به صحنه های درد و رنج الفت و مشکلاتش در پیدا کردن پسر که رسید، کل صندلی ها از هق هق فروخفته تماشاگران لرزه خفیفی گرفت. گاهی صدای سرفه دختری که از زور تلاش برای بی صدا گریستن، گلویش می گرفت به گوش می رسید.
با پایان فیلم، جمعیت از تک درب خروج سمت آقایان باید خارج می شد. خیلی منظم، آرام و بی صدا همه خارج می شدند. جو  فیلم همه را گرفته بود. اشک را در چشمهای همه شان می شد دید. دختری هنوز گریه می کرد. آنقدر همهمه سالن کم بود که انگار نه انگار اینهمه جمعیت در سالن است. از راه پله باریک که بالا رفتیم و به محوطه بیرون رسیدیم ترافیک زیادی در پارکینگ بود و کلی طول کشید تا از پارکینگ خارج شدم.
با یکی دو تا که می شناختم سلام و علیک کردم و درباره فیلم سوال کردم. می گفتند خیلی پر معنا بود. سینمای ایران بخصوص دفاع مقدس مورد توجه جوانهای لبنانی هست. حتی جوانهای غیر شیعه و غیر مذهبی. سینمای ایران امروزه به عنوان یک مکتب سینمایی جدید در دانشکده سینما در لبنان تدریس می شود. از آنجایی که سینمای ما به خاطر محظورات مذهبی، مجبور شده برخی مفاهیم را در لفافه و غیر مستقیم به تصویر بکشد، توانمندی و خلاقیت هنری جدیدی را به ثبت رسانده که به همراه دیگر مفاهیم خاص سینمای ایران یک مکتب جدید را به ثبت رسانده.
تبلیغ فیلم شیار ۱۴۳ در لبنان - دریافت از سرور ایرانی

هیچ نظری موجود نیست: