۱۳۹۵/۰۲/۲۲

گردبادهای لبنان در سوریه می جنگند


اگر تا به حال فکر می کردید فقط حزب الله لبنان در سوریه در حال دفاع مقدس است، باید بدانید گروه های دیگری هم در سوریه هستند که شاید حتی پیش از حزب الله وارد دفاع و جنگ بر ضد تروریستهای خارجی وارداتی شدند. غیر از تعدادی بچه های حرکت امل که خودشان رفتند و شهید هم دادند، گروه دیگری را امروز معرفی می کنم که شاید تا به حال اسم آنها را حتی نشنیده باشید. نام این گروه «الحزب القومی السوری الاجتماعی» (Syrian Social Nationalist Party حزب سوسیال ناسیونالیست سوریه) است.
این حزب توسط آنتوان سعاده تاسیس شد. وی در کودکی به همراه پدرش به آمریکا و سپس برزیل رفت. در آنجا به تحصیل در رشته تاریخ و فلسفه و جامعه شناسی پرداخت. او به زبانهای پرتقالی، روسی و آلمانی هم مسلط بود.  وی بر ضد اشغال فرانسه بر سوریه و لبنان فعالیت می کرد و در ۱۶ نوامبر ۱۹۳۲ حزب خود را به شکل سری تاسیس کرد. این حزب معتقد به سوریه ی کبیر است که در سرزمینهای حاصل خیز (الهلال الخصیب) یعنی لبنان، سوریه، فلسطین، اردن، قبرس، عراق، اهواز، قسمتی از ترکیه و قسمتی از صحرای سینا تشکیل می شود.

 آنتوان سعاده مغز متفکر این حزب بود که توسط دولت اشغالی فرانسه بارها زندانی شد. او پس از خروج فرانسه از لبنان، تلاش کرد تا به لبنان برگردد اما رییس جمهور لبنان بشاره خوری و نخست وزیر ریاض الصلح هنوز حکم توقیف وی را قانونی می دانستند. سه سال بعد یعنی ۱۹۴۷ به لبنان برگشت. در پی استقبال عظیم اعضا و طرفداران حزبش، دولت دستور توقیف وی را داد ولی چند ماه بعد ملغی کرد. 
آنتوان در جنگ ۱۹۴۸ فلسطین، حرکتی ملی علیه دشمن صهیونیستی به راه انداخت که در اثر آن دولت لبنان هرگونه فعالیت علنی این حزب را ممنوع کرد. وی به دمشق پناه برد اما حسنی الزعیم علیرغم استقبال از وی، بعد از یکماه او را به مقامات لبنان تحویل داد که روز بعدش در ۸ جولای ۱۹۴۹ اعدام شد. در پاسخ به اعدام او، ریاض الصلح توسط اعضای این حزب ترور شد. با اعدام آنتوان سعاده مهره های اصلی حزب به دمشق پناه بردند و تا مدتی در لبنان فعالیت علنی نداشتند. 
در پی تهاجم رژیم صهیونیستی به لبنان، شاخه نظامی این حزب به نام نسور الزوبعه (عقابهای گردباد، نماد این حزب گردباد است) در برابر دشمن اشغالگر به مقاومت و عملیاتهای استشهادی دست زد. هرچند رهبر این حزب مسیحی بود و به غیر از یکی از رهبران آن، بقیه هم مسیحی بوده و هستند، اما این حزب در میان شیعیان و دیگر طوایف طرفداران زیادی داشته و دارد. 
در جبل لبنان، پس از حزب  جنبلاط، دومین حزب بزرگ و قدرتمند این منطقه است. در منطقه عکار حزبِ اساسی و اصلی موجود در صحنه است. این حزب برخلاف دیگر گروه های چپی که در دوره ای با حرکت امل دچار اختلاف و درگیری شدند همیشه با این گروه (با شیعیان) روابط خوبی داشت. حتی در زمانی که حرکت امل، حزب بعث عراقی حاضر در بیروت را پس از به شهادت رساندن سید محمد باقر صدر توسط صدام، مورد هجوم قرار داد و دفاتر و مراکز آنها را تصرف کرد، همراه حرکت امل جنگید. 
هم اکنون این حزب از احزاب پر تعداد و قدرتمند جناح ۸ مارس محسوب می شود. در پی جنگ در سوریه، این حزب نیروهای نظامی برای کمک به شاخه سوری خود فرستاد و تا کنون چندین شهید از میان اعضای شیعه و مسیحی خود داده است. به عنوان مثال شهید رعد حسین مسلمانی، احمد حاج محمود، ادونیس نصر، جمال کمال و محمد عواد را می توان نام برد. شهدای سوریه ای این حزب خیلی بیشترند که می توانید در صفحه شهدای این حزب مشاهده کنید. جالب است آنها گروه های مخالف نظام سوریه را کلا یهودی می نامند چرا که معتقدند این گروه ها توسط رژیم صهیونیستی حمایت می شوند.
یکی از اعضای سوریه ای حزب در حال رای دادن در انتخابات گذشته
تشییع شهدای حزب
جوانان بعلبک عضو حزب سوری القومی الاجتماعی در سال ۱۹۸۹
ادای احترام نیروهای حزب قومی سوری اجتماعی به شهدای حزب الله
نیروهای حزب سوشال ناسیونالیست سوریه در جنگ سوریه

هیچ نظری موجود نیست: