۱۳۹۵/۰۲/۱۵

حال و هوای انتخابات در لبنان

لبنان مدتهاست رییس جمهور ندارد و انتخاب رییس جمهور با موانع متعدد از جانب سیاسیون مختلف روبروست. از مخالفت عربستان با انتخاب یک رییس جمهور مسیحی حامی مقاومت گرفته تا بهانه لزوم تغییر کلی قانون انتخابات یا بهانه نبود امنیت برگزاری انتخابات. با این حال انتخابات شهرداری ها قرار است سر موعد خود برگزار شود!
ظاهرا مشکلات امنیتی و تضادهای سیاسی داخلی مانع  انتخابات شهرداری ها در لبنان نخواهد شد.
در و دیوارهای شهر ها پر شده از تصاویر کاندیدا ها. در لبنان کسانی که سنشان از 21 سال بگذرد می توانند رای بدهند. برای این منظور فقط در محل ثبت شناسنامه خود حق رای دارند و باید اسمشان در لیست افراد حایز شرایط رای دادن آمده باشد. در لبنان برخی افراد به موجب حکم قضایی در اثر جنایت، جرم بدنام (مثل سرقت، صدور چک بلا محل، اختلاس، رشوه، قسم دروغ، تجاوز، جعل، و غیره)، اشخاصی که از حقوق مدنی محروم شده اند، اشخاصی که از حقوق کارمندی و شغلی محروم شده اند، افرادی که از گرفتن تابعیتشان ده سال نگذشته باشد و در نهایت، نظامی ها نمی توانند در انتخابات شهرداری ها رای دهند. دوره شورای شهر 6 ساله است و هر استانی در روزی معین (یکشنبه که تعطیل است) انتخابات برگزار می کند. مثلا استان های بیروت، بقاع و بعلبک هرمل در یکشنبه آینده یعنی 19 ام اردیبهشت انتخابات برگزار می کنند. یکشنبه بعدی 26 ام در استان جبل لبنان انتخابات خواهد بود و در استان لبنانی جنوبی و نبطیه یکشنبه دوم خرداد رای گیری خواهد شد. در نهایت دو استان لبنان شمالی و عکار در نهم خرداد انتخابات خواهند داشت.
از طرف دیگر رقابت فشرده و پر حرارتی بین احزاب سیاسی ایجاد شده تا نامزدهای مورد حمایت خود را به شوراها بفرستند. قبلا رقابت شدید و حتی در مواردی شبه دعوا بین احزاب مختلف، از جمله حزب الله و حرکت امل وجود داشت. هر حزبی با مراجعه به چند خاندان پر جمعیت دهکده، تلاش می کرد تا رای آنها را با خود همراه کند. امروزه وضع متفاوت شده. در برخی مناطق حزب الله و حرکت امل با هم متحد شده و نامزدهای مشترکی معرفی می کنند. حتی ادعا شده در زحله، حزب الله با المستقبل ائتلاف خواهد کرد تا جلوی نامزد مسیحی بایستند. البته صحت و سقم این امر در سخنرانی روز جمعه آینده سید حسن نصرالله مشخص خواهد شد. همچنین گفته می شود میقاتی و حریری برای لیست طرابلس به تفاهم رسیده اند. یا عون و قوات اللبنانیه ظاهرا توافق کرده اند در جایی که هر کدام حضور و قوت بیشتری دارند، همه به کاندید حزب برتر رای دهند. با توافق شبه کامل بین حزب الله و حرکت امل، و توافق ضمنی قوات و عون، تنها المستقبل است که هنوز بطور جدی بسته پیشنهادی خود را نبسته است.
در بیروت، گروه های مختلفی با ادعای بیروتی اصیل (بیارته) تلاش می کنند تا رای جمع کنند. این افراد و گروه ها که تا کنون برای جمع کردن زباله هم نتوانستند مفید باشند، در تلاشند تا از بالا آمدن نامزدهای مورد حمایت حزب الله و حرکت امل جلوگیری کنند.
از سوی دیگر، سال گذشته تحرک اعتراضی جوانان مخالف نظام لبنان که آنرا فاسد می خواندند، باعث شده تا در مناطق مختلف، حرکتهایی غیر عادی و خارج از عرف سیاسی گذشته، ایجاد شود و جمعیت هایی خود را مخالف سیاسیون فاسد خوانده و با ادعای اصلاح و توسعه، تلاش کنند نظام حزبی گذشته در شورای شهر را در هم بشکنند.

مثلا لیست «معا من اجل الهرمل» با هم برای هرمل، با اشاره به تاریخ باستانی این شهر و استعدادهای انسانی و بالقوه مختلف آن مردم را به رای دادن به این لیست تشویق کرده. با اینکه این گروه خود را ضد هیچ گروه دیگری نمی داند، اما برخی منابع مخالف حزب الله، می گویند این جمعیت، از اینکه حزب الله و حرکت امل در این سالها نتوانسته اند پیشرفت قابل ملاحظه ای به این مناطق بدهند، خود را به عنوان جایگزین معرفی کرده است.
برای اینکه از کلاف پیچیده سیاست لبنان بهتر سر در بیاورید، جالب است بدانید شخصی به نام شیخ صبحی طفیلی که دبیرکل سابق حزب الله بود، سالها پیش با این عقیده که شرکت در انتخابات در این نظام فاسد حرام است، با حزب الله در افتاد و بعد از اخراج از حزب و درگیری مسلحانه با ارتش، در منزلش تقریبا حصر خانگی شد. وی 18 سال است با ائتلاف با حریری (همانی که وی می گفت فاسد است!) توانسته شورای شهر را در حصر لیست مورد حمایت خود نگه دارد. حزب الله و حرکت امل امسال لیست وفا به شهدا را ارائه کرده اند و 18 عضو شورای شهر بریتال باید از میان این دو لیست انتخاب شوند. صاحبنظران می گویند در صورتی که لیست مورد حمایت صبحی طفیلی پیروز نشود، وی از صحنه سیاسی بریتال حذف خواهد شد.

مردم برای رای دادن باید با شناسنامه یا پاسپورت به محل رای گیری مراجعه کنند. دریافت شناسنامه (که سالهاست در لبنان به شکل کارت هوشمند شده)، زمان و روال طولانی دارد. اول باید فرمی از مشخصات نزد مختار (ریش سفید دهکده یا محله) بطور کامل پر کرد و تمام انگشتان دست را در آن ثبت کرد. گاهی یکی دو بار فرم برگشت می خورد چرا که اثر یک انگشت درست ثبت نشده و در ثبت احوال اسکن نمی شود. بعد از ارسال هم ممکن است تا چند ماه شناسنامه صادر نشود. اما هنگام انتخابات ظاهرا دو روزه شناسنامه صادر می شود! لذا جوک این روزهای لبنانی ها این است که هرکس شناسامه ندارد یا باید تعویض کند، الان وقتش است! از لطیفه های رایج دیگر این است که می گویند، این روزها برخی افراد خیلی مهربان شده اند و با لبخند با آدم صحبت می کنند. فردا می بینی نامزد و کاندید شورای شهر شده! کاش هر سه ماه یکبار انتخابات شود! یا تصویری از آسفالت نو در دهکده گذاشته اند و می نویسند آسفالت انتخاباتی!

هیچ نظری موجود نیست: