۱۳۹۵/۰۲/۲۹

حمله دوباره به مقاومت پس از 33 سال

پس از گذشت 33 سال، در سالروز پیمان صلح بین دولت مارونی لبنان و رژیم صهیونیستی در 17 می 1983 حمله جدیدی بر ضد مقاومت آغاز شد. دیروز درست در سالروز پیمان ننگین وملغی شده 17 ایار، جنگ و تحریم اقتصادی با تصویب آمریکا و اجرای بانک مرکزی لبنان علیه مقاومت به راه افتاد.
بر اساس قانون جدید، منابع مالی حزب الله و هرکسی که به هر شکلی به این حزب کمک کند، مسدود خواهد شد. جالب توجه است چنین قانونی علیه داعش که بزرگترین خطر برای اروپا و جهان به شمار می آید تصویب نشده و علیه حزب الله، یعنی چشم امید اروپایی ها در مبارزه با تروریسم، به تصویب رسیده است!
در پی صدور این قانون که به بهانه مبارزه با تروریسم است، بانکهای لبنان از چند روز پیش شروع به بستن حساب افراد شاخص حزب الله مثل نمایندگان مجلس و دولت کرده اند. حزب الله این اقدام نظام بانکی را بشدت محکوم کرده و گفته این اقدامات چیزی بیش از قانون مورد نظر آمریکا است! چرا که قانون آمریکا شامل حسابهای دلاری است نه واحد پول ملی لبنان. 
حزب الله عنوان داشت، آنانی که با جنگ و سیاست نتوانستند مقاومت را نابود کنند، این وظیفه را برگردن افرادی قرار داده اند که در حیطه اقتصادی به این هدف برسند اما موفق نخواهند شد. 
حزب الله هشدار داده در قبال این حرکت ساکت نخواهد نشست و با این اقدامات بانکی مقابله خواهد کرد. پیشتر سید حسن نصرالله از اینکه به بهانه این قانون، کل شیعیان را هدف قرار دهند هشدار داده بود. برخی تحلیلگران اقتصادی از تقابل حزب الله و بانکها ابراز نگرانی کرده اند و پیش بینی کرده اند وضع اقتصادی شکننده تر شود.
عربستان سعودی و اذناب آن به شدت از این قانون استقبال کرده و خواستار پایبندی دولت لبنان به آن شده اند.
پیرامون پیمان 17 ایار و چگونگی الغای آن توسط انقلاب شیعیان لبنان می توانید مطلب «انتفاضه 6 فوریه در لبنان و مقاومت همزمان علیه آمریکا، رژیم صهیونیستی و فالانژها» را مطالعه کنید.

هیچ نظری موجود نیست: