۱۳۹۴/۱۲/۲۲

چه خبر؟

سلام به همه عزیزان
مدتی است مشغولیت های شغلی و زندگی اجازه نداده تا از اوضاع و احوال لبنان مطلبی بنویسم. دو هفته افتخار داشتم فیلمبردار و مترجم گروهی باشم که پیرامون تاریخ شفاهی امام موسی صدر در لبنان و ایران فعالیت می کند. داستانها و خاطرات شیرینی که مردم و شخصیتهای مختلف از امام موسی صدر نقل می کنند، آنقدر زیباست که همه مشکلات از جمله دوری از خانواده را کمرنگ می کند. حیف که به رسم امانت نمی توانم چیزی از آنها نقل کنم.
برخی از دوستان در این مدت سر می زدند و از منتشر نشدن مطلب تعجب می کردند. اگر در شبکه های اجتماعی دنبالم می کردند متوجه می شدند بیروت نیستم. follow me on instagram
در این مدت، در لبنان اتفاقات زیادی افتاد. مثلا تشدید فشار بر روی حزب الله از طرف عربستان و نوچه هایش. هرچند برخی صاحبنظران معتقدند این تلاشهای آل سعود محکوم به شکست است و آنها حتی با گزینه نظامی هم قادر به مقابله با حزب الله نیستند اما برخی با دیده شک و تردید به این قضیه می نگرند و معتقدند شاید این اقدامات، در راستای توافق ایران با آمریکا باشد. 

به عقیده آنان، تفاهم ایران و آمریکا فراتر از هسته ای است و برای آن هم نشانه هایی ذکر می کنند. از نشانه هایی که برای کم شدن حمایت ایران از مقاومت ذکر می شود، کمرنگ بودن کمک ایران به یمنی ها و خلاصه شدن در حمایت رسانه ای، کم شدن حمایت مالی از حزب الله لبنان، خارج شدن تعداد زیادی از نیروهای ایرانی از سوریه و انفعال ایران مقابل اقدامات شدید عربستان بر ضد مقاومت است.
از آن بدتر، خبر تصمیم قطعی ایران برای ارسال یک گروه دیپلماتیک به عربستان است که باعث شده تا بازی عربستان در به زانو درآوردن ایران، به نمایش برسد. این انفعال و عقب نشینی بی سابقه به حدی نا امید کننده است که چند روز پیش یکی از مقامات انصار الله بشدت علیه مسئولین جمهوری اسلامی ایران سخن گفت و از آنان انتقاد کرد. وی خطاب به مسئولین اظهار داشت: شجاعت و مسئولیت را از سید حسن نصرالله یاد بگیرید.

اقدامات خصمانه آل سعود که به سرعت و هر روز بیش از پیش تشدید می شود، دیروز، واکنش وزیر خارجه عراق را برانگیخت. عربستان که پیش تر در شورای همکاری خلیج (فارس) توانسته بود کشورهای دیگر را برای تصویب تروریست بودن حزب الله با خود همراه کند دیروز توانست در اجلاس وزرای خارجه کشورهای عرب، بار دیگر، تروریست بودن حزب الله را به تصویب اعضا برساند.
این اقدام با واکنش لبنان و عراق روبرو شد. ابراهیم جعفری در این اجلاس با شجاعت گفت: حزب الله و حشد شعبی افتخار عرب هستند و هرکسی آنها را تروریست بخواند خودش تروریست است. در پی این سخن، گروه عربستانی از اجلاس بیرون رفت.

به عقیده صاحبنظران، عربستان با کمک رژیم صهیونیستی در پی آماده کردن مقدمات حمله صهیونیستها به لبنان است. آل سعود که در سال 2006 مخفیانه از رژیم اشغالگر خواسته بود تا حتما حزب الله را نابود کند و به این رژیم کمک هم کرده بود، امروزه علنا با این رژیم اعلام همکاری و دوستی می کند و تلاش می نماید تا با تشکیل اجماع عربی، حزب الله را مانند داعش، تروریستی بخواند و زمینه برای مشارکت دیگر کشورها در جنگ فراهم شود تا رژیم اشغالگر صهیونیستی به تنهایی مسئولیت و فشار و خسارت جنگ را تحمل نکند. زمینه چینی عربستان برای جنگ احزاب، و جمع کردن کل اعراب (که از زمان پیامبر تا کنون در موضوعی بجز قتل پیامبر با هم متحد نشده بودند!)، با کوتاه آمدن ها و عقب نشینی ها و انفعال ایران بسیار خطرناک به نظر می رسد.
دیروز با یک تحلیلگر لبنانی در این مورد صحبت می کردم که به نظر شما آیا ایران با روی کار آمدن طیف روحانی و اصلاح طلب، دست از حمایت گروه های مقاومت بر خواهد داشت؟ وی عقیده داشت، هرچند این افراد و احزاب، کمک نظام به لبنان و فلسطین را بهانه ای برای هیاهو و رای آوردن خود می کنند، اما در عمل هرگز دست از حمایت مقاومت بر نخواهند داشت. چرا که در این صورت، دست خود در منطقه را قطع کرده و خود را بشدت تضعیف می کنند.
از سوی دیگر سعد حریری که این ماه برای سخنرانی در مراسم گروه 14 آذار به لبنان آمده بود با پیش بردن چند اقدام جدید فتنه های داخل لبنان را ببیشتر برافروخت و گره مشکلات سیاسی را کورتر کرد.
وی در مورد مشکلات ناشی از زباله که هنوز حل نشده است در توییترش نوشت: اگر خدا بخواهد تا دو سه روز دیگر مشکل زباله حل خواهد شد. یکی از کاربران در هم پاسخ به وی نوشت: ظاهرا می خواهی دو روز دیگر از لبنان بروی! و حقیقتا وی به عربستان بازگشت.


دریای مدیترانه در شهر صور. یادگاری از دو هفته مامورت در این شهر

هیچ نظری موجود نیست: