۱۳۹۴/۱۲/۰۵

ماجرای بندگان لبنانی آل سعود

چند روز پیش #رژیم_اشغالگر_آل_سعود_در_شبه_جزیره_عربی اعلام کرد 3 میلیارد دلار کمک مالی که برای ارتش لبنان وعده داده بود و یک میلیارد دلار هدیه به پلیس امنیت داخلی لبنان را لغو کرده است. این اقدام در پی آن رخ داد که لبنان حاضر نشد در محکومیت ایران در اتفاق حمله به سفارت و کنسولگری عربستان با آن رژیم واکنش تند نشان دهد و قبول نکرد تا مانند برخی دیگر کشورهای عربی که گوسفند وار دنبال کیسه ی پول عربستان به راه افتادند در محکومیت و قطع رابطه و فشار به ایران چون بز اخفش سر خم کند و اطاعت کند.
در ادامه سیاستهای عربستان، وزیر خارجه بحرین از جانب ارباب خود اعلام کرد لبنان یا باید با امت عربی باشد یا با سازمانی تروریست!
با اعلام قطع کمک عربستان، نوچه ها و مزدوران آن رژیم در لبنان به جزع و فزع افتادند و داد و هوارشان به آسمان رفت که همه ی این بدبختی تقصیر ایران و حزب الله است. تمام سلام نخست وزیر لبنان در پایان جلسه وزیران در بیانیه ای ضمن محکومیت حمله به سفارت سعودی در تهران اعلام کرد در راس هیئتی از وزرا به ریاض خواهد رفت تا رابطه با عربستان را به مسیر صحیح بازگردانند.
سعد حریری هم در یک کنفرانس خبری اعلام کرد ما با برادران عرب خود خواهیم بود که در طول تاریخ در کنار لبنان بودند و به آن کمک کردند! او از تمام سیاسیون و مردم خواست تا طوماری را امضا کنند و برای عذرخواهی از ملک سلمان برای وی بفرستند. این اقدام وی با واکنش لبنانی ها روبرو شد و این ذلت و بندگی را محکوم کردند.
اما پاسخ عربستان به عذرخواهی و بخشش طلبی نوچه های خود این بود: تمام عربستانی ها از سفر به لبنان منع شدند! امارات و بحرین هم در پی ارباب خود همین رویه را اتخاذ کردند. 
واکنش کاربران لبنانی به این اقدام جالب بود. برخی تصویر سعد حریری با لباس سعودی را منتشر کردند و گفتند چرا به خانه ات بر نمی گردی؟ برخی هم با شادی عنوان کردند بالاخره مشکل زباله ها حل شد و زباله ها از لبنان خواهند رفت! برخی نوشتند چرا برای مشکل زباله که بیش از یکسال است بوجود آمده جلسه تشکیل نمی دهید اما برای هدیه ای که از اول تا کنون وعده و وعید بود و دست دست کردند بسرعت جلسه تشکیل دادید؟
برخی افراد از اول در واقعی بودن این هدیه شک داشتند و آنرا مانند دیگر ادعاهای کمک به لبنان که هرگز محقق نشده بود، برای جنجال آفرینی و بازی سیاسی و رسانه ای می دانستند. به گفته آنان کنفرانس اتحادیه عرب در سال 1985 در قاهره قول کمک 5 میلیارد دلاری به لبنان داده بود که هرگز محقق نشد. کنفرانس اتحادیه عرب در سال 1989 در مغرب مصوب نمود تا 5 میلیارد دلار برای بازسازی لبنان هزینه شود که هرگز به لبنان نرسید. کنفرانس طائف در سال 1990 مصوبه ای با اکثریت آرا مبنی بر کمک 5 میلیاردی به لبنان داشت که ابدا محقق نشد. از پایان جنگ داخلی لبنان تا کنون نیز وعده های مختلفی برای کمک به لبنان اعلام شده که در مجموع بیش از 20 میلیون دلار برآورد می شود اما هرگز یک دلار آن به لبنان نرسیده است. در گذشته عربستان چند بار این کمک را لغو اعلام کرد مثلا در جریان بازداشت شاهزاده مواد مخدر عربستانی.
هرچند احزاب همپیمان با ایران و احزاب ملی و میهنی با عدم خضوع در برابر رژیم اشغالگر آل سعود در شبه جزیره عربی باعث بر انگیخته شدن خشم آن شده اند اما برخی تحلیلگران، ورشکستگی و کمبود بودجه عربستان را علت عمده قطع کمک به لبنان می دانند. عربستان در چند سال اخیر بیش از 250 میلیارد دلار برای اداره جنگ نیابتی توسط  گروه های تروریستی در منطقه بر ضد محور مقاومت و در راستای کمک مستقیم به رژیم صهیونیستی، و همچنین دخالت در بحرین و جنگ پر هزینه و بی فایده و شکست خورده در یمن هزینه کرده است که با مقاومت مردم عراق و لبنان و یمن و کمک ایران و روسیه، تمام نقشه هایش شکست خورده و هزینه هایی که انجام داده به باد فنا رفته است. لذا در این ورطه ی سقوط به هر شاخ و برگ و ریشه ی خشکی چنگ می زند تا خود را نجات دهد.

هیچ نظری موجود نیست: