۱۳۹۴/۱۰/۰۲

پاسخ حزب الله به ترور سمیر قنطار چه خواهد بود

چند روز پیش از ترور شهید سمیر قنطار گزارشهایی از تحرک های نظامی صهیونیستها در شمال فلسطین اشغالی در رسانه ها گزارش شد که باعث دلمشغولی حامیان صلح و طرفداران مقاومت شد. عده ای از افراد و رسانه ها گمانه زنی کردند این تحرکات برای شروع جنگ سوم لبنان است. جنگی که بارها دشمن صهیونیستی به آن وعده داده و تهدید کرده این بار همه ی مناطق لبنان را به آتش خواهد کشید و فقط به بمباران مناطق اقامت شیعیان بسنده نخواهد کرد. از همان اول هم معلوم بود جنگی در راه نخواهد بود و باید مسئولین مقاومت دقت بیشتری در نقل و انتقالات خود کنند.
اصولا رژیم اشغالگر قدس نیازی به جنگ افروزی نداشت. تمام کشورهای مسلمان منطقه، یا درگیر جنگ با تروریستها هستند یا مشغول حمایت آنها! و این امر باعث تضعیف قدرت نظامی و اقتصادی همه آنها شده است. امنیت آن رژیم در سایه این درگیری ها کاملا تامین شده است. تنها جایی که امنیتش به خطر افتاده همان جولان است که به دست شهید سمیر قنطار اقدامات اساسی و موفقی برای فعال سازی این جبهه بر علیه اشغالگران صورت می گرفت.
از طرف دیگر اکثر جنگهای اعراب با این رژیم جعلی در فصلهای تابستان بوده است. به گفته یک کارشناس نظامی، همیشه قبل از هر جنگی، آمریکا اقدام به فرستادن انواع سلاح و مهمات به این رژیم کرده و ارسال سلاح در زمستان مستلزم تلاش و دقت بیشتر است. حتی هواپیماها و هلی کوپترهای دشمن، برای آماده شدن در آب و هوای متغیر مدیترانه ای به دردسر می افتند. هواگردی که از لب ساحل بلند می شود و به ارتفاعات لبنان می رسد، با مشکل برودت ناگهانی هوا روبرو می شود. لذا تابستان وقت بهتری برای پرواز است. ضمن اینکه وقتی هلیکوپترهای اهدایی آمریکا به صهیونیستها، برای جلوگیری از زنگ زدگی به علت رطوبت دریا با روکش پلاستیکی و در واقع بسته بندی شده به دست آنها می رسد، فرایند انتقال سلاح، زمان بر و قابل مشاهده است و نمی توان ناگهانی جنگی را آغاز کرد.
از طرف دیگر، حضور روسیه در سوریه و توافقهایی که با رژیم صهیونیستی درباره دخالتش در سوریه کرده است مانع از آغاز جنگی تمام عیار علیه لبنان خواهد بود. روسیه بنا به مصالحش، به دنبال ریشه کن کردن تروریستها است و حمله صهیونیستها به لبنان، در واقع تضعیف جبهه روسیه خواهد بود. حمله موشکی صهیونیستها به ساختمانی در دمشق به نظر می رسد توافق روسیه با این رژیم را نقض نکرده است. آنها به آسمان سوریه تجاوز نکردند. روسیه در این مورد موضع گیری نخواهد داشت. دعوای اعراب و اسراییل برای آنها اهمیتی ندارد. روسیه برای ماموریت دیگری در سوریه است نه حمایت فرماندهان مقاومت. هرچند از مشخصات تکنیکی سامانه اس400 که در لاذقیه نصب شده است چنین بر می آید که باید دمشق را هم تحت پوشش خود داشته باشد اما تنها موشک 40N6 می تواند در این سامانه به برد 400 کیلومتر برسد. فاصله لاذقیه که در شمال سوریه قرار گرفته تا دمشق لااقل 230 کیلومتر است و کشف موشکی که از طرف جنوب به سمت دمشق می رفته تا حدودی خارج از برد موثر آن است. ضمن آنکه بر فرض رهگیری در لبه ی 400 کیلومتری برد راداری، ارسال موشک ضد موشک،شانس چندانی برای مقابله با آن را نداشته است. چرا که موشکهای دشمن، در فاصله کمی از هدف شلیک شدند و به سرعت به آن رسیدند. هرچند سیستم های دفاع هوایی ارتش عربی سوریه توانستند در فاصله 15 کیلومتری دمشق موشکهای دشمن را رهگیری کنند اما چنین فاصله ای تنها چند دقیقه و بلکه ثانیه فرصت می دهد تا اقدامی صورت گیرد. از طرف دیگر مکان فرماندهان مقاومت در اطلاع همه واحدهای ارتش سوریه نیست تا به آنها هشدار دهد.
از شبی که سمیر قنطار ترور شد، دشمن در ترس و وحشت است. این را از رسانه های دشمن می توان فهمید. آنها نیروهای زیادی را برای دفع هرگونه اقدام تلافی جویانه مقاومت به میدان آوردند و در آماده باش صد در صد قرار گرفتند. با صحبت دیشب سید حسن نصرالله، که برخلاف توقع صهیونیستها بسیار آرام و خونسرد بود، نه تنها چیز زیادی دستگیرشان نشد، بلکه بر وحشتشان افزود. وی برگه ی سخنرانی سال پیشش را برداشت و دقیقا جمله ای را که قبلا گفته بود تکرار کرد و گفت این معادله هنوز بر سر جای خود باقی است. مقاومت حق دارد در هر زمان و مکانی که لازم بداند به شکلی که صلاح می داند پاسخ دهد. اکنون، دشمن زبون نه تنها در مرزهای شمالی با لبنان، که در مرزهای سوریه، باید نیرو متمرکز کند. ضمن اینکه اقدامات امنیتی حفاظتی برای سران مختلف سیاسی نظامی خود را افزایش دهد. دیگر زمان و جبهه درگیری مشخص نیست.
به نظر می رسد اکنون با توجه به اوضاع سیاسی لبنان و پرونده هسته ای ایران، حزب الله لااقل از خاک لبنان اقدامی در پاسخ به جنایت صهیونیستها نداشته باشد. اما حتما به خاطر اینکه صهیونیستها بدانند معادله زدی ضربتی ضربتی نوش کن سر جای خودش است، حتما جوابی خواهد داد. لحن و آرامش سید حسن نصرالله دقیقا مشابه وقتی بود که ناوچه دشمن را زدند و با کمال آرامش گفت بروید روی بالکن های منازل و ببینید چگونه ناوچه دشمن می سوزد. لذا وقتی سید هاشم صفی الدین در مراسم تشییع شهید سمیر قنطار گفت اسراییل درهای جهنم را به روی خود گشود حتما برنامه سنگینی تدارک دیده شده است.

۱ نظر:

nikvkar inkv گفت...

مطالب جالبي درج فرموديد متشكر خداوند شمارا حفظ فرمايد