۱۳۹۴/۰۸/۱۶

تلاش خاندان سلطنتی آل سعود برای پنهان ساختن حقایق و خفه کردن صداهای مستقل

کنفرانس خبری مدیر شبکه المیادین دیروز در سالن هتل کورال بیچ برگزار شد. این نشست با شرکت جمعی از وزرا، سیاسیون و اصحاب رسانه لبنان پس از آن برپا شد که شرکت ماهواره ای عرب ست اعلام کرد قصد دارد پخش ماهواره ای شبکه المیادین را متوقف کند.
غسان بن جدو شخصی لبنانی تونسی است که در گذشته مسئول شبکه الجزیره در بیروت بود اما با مشاهده سیاستهای مخرب این شبکه و قبول فرامین پادشاهان عربی برای خبرسازی به جای اتخاذ خط مشی های حرفه ای خبرنگاری در نقل خبر، از آن خارج شد و شبکه المیادین را در لبنان تاسیس کرد.
در این نشست غسان بن جدو مدیر شبکه خبری المیادین اعلام کرد بهانه شرکت عرب ست، پخش دقایقی مصاحبه با آقای حسین شیخ الاسلام در تاریخ 30 سپامبر در گزارش خبری اخبار ساعت ده این شبکه بود که ایشان سو مدیریت مقامات عربستان را در قضیه منا مورد انتقاد قرار داد و اعلام کرد آنها از پادشاه قبلی ضعیف تر هستند. اما قضیه مخالفت با المیادین از این شرکت و کسانی که پشت آن هستند فراتر است.

وی برای اولین بار فاش ساخت سه ماه قبل از تاسیس شبکه، مقامات رسمی برخی کشورهای عربی به آمریکا و اتحادیه اروپا اعلام کردند این شبکه یک شبکه حامی تروریسم و شبکه ای یهود ستیز خواهد بود. با وجود تمام فشارها این شبکه تاسیس شد و کار خود را شروع کرد. پس از مشاهده موفقیت های شبکه بازهم دسیسه چینی برخی اعراب ادامه یافت. اما با کمال تعجب از آمریکا این جواب را دریافت کردند که ما در بررسی و نظارت بر این شبکه، دلیلی بر حمایت از تروریسم یا یهود ستیزی نیافتیم. لذا خود بر آن شدند که فشار را بر ما بیافزایند. در کشورهایی دفاتر ما را تعطیل کردند. در یکی از کشورها خود خانم وزیر ساعت 2 نیمه شب با چماقداران به دفتر شبکه حمله کرد تا صدای المیادین را خاموش کند. بارها شبکه مورد حمله پارازیت قرار گرفت که منبع آن را می دانیم. ما با دانش فنی توانستیم بر این حملات فائق آییم. با مشاهده این موضوع سعی کردند ما را با تشویق و ترغیب، از سیاستهای رسانه ای خود دور کنند. اما ما با دیگران بصورت حرفه ای همکاری می کنیم نه بر اساس تمایلات و تشویقهای آنها. سپس از در تهدید وارد شدند. شروطی را به ما تحمیل کردند. گفتند ممنوع است در قضیه یمن کوچکترین حرفی از بمباران شهروندان و کشتار مردم زده شود. حتی گزارشهایتان نباید ذره ای رنگ و بوی همدردی داشته باشد. ممنوع است مهمانهایتان هم در این زمینه حرف بزنند باید ساکتشان کنید.
مدیر شبکه المیادین ادامه داد: تصمیم شرکت عرب ست برای قطع پخش شبکه المیادین پس از فاجعه منا رخ داد. ما در مورد این حادثه که واقعا یک فاجعه غیر قابل قبول بود و آن را محکوم می کنیم، بسیار با آرامش برخورد کردیم. جزئیاتی از تعداد کشته ها و شهدا و رفتار عوامل سعودی در اختیار داریم اما گذاشتیم مهمانها در این باره انتقاد کنند و نظر بدهند. وقتی سید علی خامنه ای در مورد قضیه پیام قاطع دادند مقامات عربستان اعلام همکاری کردند اما در پشت صحنه به تمام رسانه ها اعلام کردند ممنوع است در این مورد کلمه ای صحبت شود.
وی با اشاره به حمایت همیشگی شبکه از مقاومت در لبنان و فلسطین پرسید آیا همزمانی تصمیم به قطع شبکه، ربطی به انتفاضه فلسطین و همراهی شبکه با مقاومت دارد؟ در دو هفته گذشته یک طرف عربی به همراه شرکتی در اروپا و آمریکا و پایتختهای اروپایی به نمایندگان مجلس مراجعه می کند و اعلام می کند المیادین حامی انتفاضه است.
وی پیرامون مشکل بوجود آمده گفت مشاور حقوقی ما بارها به شرکت نامه فرستاده و خواسته تا جلسه ای برای حل مشکل برگزار شود. من هم همینجا دعوت می کنم تا جلسه ای تشکیل شود. چون این اقدام فایده ای برای آنها ندارد و ما دانش فنی برای ادامه پخش را در اختیار داریم. از طرف دیگر شرکت عرب ست پیش از اعلام این تصمیم، چند بار به مقامات لبنانی فشار آورده تا المیادین را متوقف کنند. با این حال دولت و وزیر رسانه های لبنان و وزیر ارتباطات بسیار منطقی و قانونی با ما برخورد کردند. ما هیچ عمل غیر قانونی و خارج از قانون در لبنان نداشته ایم چه از نظر رسانه ای چه مالی و غیره.
در ادامه فیلم مصاحبه دکتر شیخ الاسلام پخش شد و پس از آن مصاحبه های تعدادی از مخالفان ایران و حامیان عربستان هم پخش شد تا مقایسه بین کلام و منطق آنها دیده شود.
سپس غسان بن جدو برای تلطیف فضا گفت: همکاران ما می گویند عرب ست که ما را قطع کرد. از فردا ایران هم دفاتر ما را می بندد. از بس صحبتهای این مهمانان در مورد ایران بد بود.
غسان بن جدو رفتار شرکت ماهواره ای را مخالف آزادی رسانه ای دانست و گفت اطمینان دارم همه رسانه های لبنانی حتی آنها که مخالف ما هستند تمایلی به توقف المیادین ندارند بلکه ما را حمایت و همراهی می کنند. وی از طرف های مختلف که تنها پس از 24 ساعت بعد از انتشار خبر قطع شدن شبکه، حمایت خود را با آن اعلام کرده بودند تشکر کرد. وی اظهار داشت مشکل ما با شرکت عرب ست یا کسی که پشت این اقدام قرار دارد نیست. آنها می خواهند افکار عمومی اعراب را منحرف کنند ولی ما ساکت نخواهیم شد. بگذارید مردم بفهمند چه کسانی مخالف آزادی بیان هستند. آنها که با اموال هنگفت 95 درصد رسانه های عربی را در اختیار دارند تحمل شنیدن صدای شبکه المیادین را نداشتند. این دلیل شکست و بیچارگی آنهاست. ما از تمایل به مقاومت خجالتزده نیستیم بلکه به آن افتخار می کنیم.
در این هنگام یک فلسطینی بلند شد و با تمجید از المیادین گفت: آنها در مقابله با المیادین موفق نخواهند شد. چرا که المیادین نه در صفحه تلوزیون که در قلب های ماست.
غسان بن جدو در پاسخ به سوال خانمی از اصحاب رسانه که پرسید اقدام شما در صورت قطعی کامل از طرف عرب ست چیست، گفت: ما دانش و تکنولوژی ای در اختیار داریم که می توانیم پخش خود را ادامه دهیم حتی روی فرکانسهای عرب ست. این گفتار وی با تشویق و هیجان حضار روبرو شد.
با افشاگری غسان بن جدو پیرامون دستور صریح و موکد خاندان سلطنتی و مراحل تشویق و تهدید و فشارهای مختلف آنها درباره سانسور هرگونه خبر پیرامون قضیه یمن و فاجعه منا و دیگر گندکاریهای آن خاندان، سکوت شبکه های خبری پیرامون این قضایا معنا پیدا کرده است. یکی از مقامات حزب الله لبنان  چندی پیش از سکوت گروه های حقوق بشری مختلف پیرامون اوضاع یمن اظهار شگفتی و تاسف کرده بود و احتمال داده بود که خاندان سلطنتی، همه مخالفان را با پول خریده باشند. پیش بینی وی با افشاگریهای غسان بن جدو اثبات شد.
هشتگ #مع_المیادین در حمایت از شبکه المیادین توسط بسیاری از مردم دنیا در حال استفاده است.

هیچ نظری موجود نیست: