۱۳۹۴/۰۹/۰۴

ریاضت اقتصادی هنگام جنگ و تاثیر منفی بر کارامدی مقامت

مدتهاست حزب الله از تَقَشُّف رنج می برد. تقشف در عربی یعنی ریاضت اقتصادی و کاهش بودجه. با ورود حزب الله به جنگ در سوریه و همزمان، کاهش فروش نفت در ایران و گران شدن دلار، حزب الله بشدت دچار کمبود بودجه شده است. اساسا میزان حقوق در حزب الله بسیار پایین است و شاید زیر خط فقر کشور لبنان باشد. اما هزینه جنگ و درمان مجروحین و جانبازان و پشتیبانی جنگ، این حزب را وادار کرده سیاست های ریاضت اقتصادی شدیدی اتخاذ کند. هرچند هیچ گاه هیچ یک از مسئولین و اعضای این حزب در این مورد سخن نگفته و نمی گویند و شاید سخن گفتن در این مورد به صلاح نباشد اما لازم است دوست و دشمن بداند که موفقیتها و پیروزیهای حزب الله در سایه این مشکلات محقق شده و اگر این مشکلات نبود اثر بخشی بیشتری وجود داشت.
چند سالی هست که غیر از مخارج بسیار بسیار ضروری، مخارج دیگر در حال آب رفتن است. از بودجه گازوئیل که برای موتور برق و همچنین گرمایش استفاده می شود گرفته تا بودجه برای بنزین ماشین های حمل و نقل. برای مثال یک قطاع حزب الله (نوعی ناحیه بندی مشابه ناحیه بسیج) که شامل چندین شهر و دهکده است دارای 35 ماشین مختلف بوده اما اکنون تنها سه ماشین برای امور خیلی ضروری در اختیار دارد! برای تشییع جنازه شهدا، دیگر کمتر روحانیون معروف حزب الله را می فرستند، سعی می شود از روحانیون مستقر در همان شهر یا دهکده استفاده شود که هزینه حمل و نقل به عهده خود روحانی باشد.یا مثلا در حالیکه در گذشته برای دوره های آموزشی، تعداد زیادی روحانی و مبلغ وجود داشت، اکنون تنها سه نفر مجبورند هر یک 250 ساعت تدریس را به تنهایی برای آموزش دوره ها تحمل کنند.
در سرمای استخوان سوز کوهستانهای شمال لبنان، از آنجا که بودجه برای نفت و گازوئیل نیست، بخاری گازی به مراکز داده اند و بخاری گازی هم در آن سرما جوابگو نیست.
از این موارد زیاد است و هرچقدر هم اخلاص نیرو زیاد باشد، باعث ضربه به روحیه و قطیعا کاهش اثر بخشی او خواهد شد. اگر سال قبل دو سه نفر از نیروها در اثر سرمای شدید، یخ زدند امسال تعداد بیشتری در خطر هستند.
جنگی که نیروهای ما را به خود مشغول کرده و ثروتهای مسلمانان را به باد می دهد، بیش از آنچه تصور می کنید در حال ضربه زدن به زیر بنای کشورهای منطقه است. دشمن صهیونیستی بسیار هوشمندانه از حماقت برخی مسلمانها استفاده کرده تا دنیای اسلام را دچار تفرقه و تضعیف کند. به گفته یک مسئول حزب الله عربستان سعودی تا کنون لااقل 250 میلیارد دلار برای اجرای نقشه کثیف صهیونیستها خرج کرده و این درحالی است که ما شاید یک سی ام این مبغ را هم برای دفاع هزینه نکرده ایم. پس لطفا دیگر کسی شعار ندهد نماز ظهر را در کربلا و عشا را در بقیع می خوانیم! این شعارها نه تنها عملی نیست بلکه در راستای سیاست رژیم صهیونیستی برای تفرقه بیشتر بین مسلمانان است. وقتی توان اقتصادی نیست، با یک رئیس قبیله ی وهابی تروریست پرور که ثروتهای مملکتش را خرج خاندانش و انتشار تروریسم در کشورهای دنیا می کند نباید در افتاد.
پ.ن: مقابله با زالوی آل صهیون، با جنگ ممکن نیست و آنرا قویتر هم می کند. باید با کار رسانه ای نرم، مردم آن کشور و دیگر مسلمانان را نسبت به خطر رژیم اشغالگر آل سعود در شبه جزیره عربی آگاه کرد. باید بگذاریم خود اعراب منطقه و عربستان، این رژیم دست نشانده استعمار را به زیر بکشند.

هیچ نظری موجود نیست: