۱۳۹۴/۰۸/۲۵

مسئول امنیتی حزب الله در انفجار برج البراجنه کشته نشده است

یکی از مشکلاتی که رسانه های ایرانی در نقل اخبار لبنان برایشان پیش می آید نداشتن خبرنگار حقیقی در این کشور است. بسیاری از رسانه ها به ترجمه اخبار از روزنامه ها یا رسانه های لبنانی می پردازند که بعضا به دلیل آشنا نبودن به خط و ربط و تمایلات سیاسی حزبی رسانه ها، در دام اخبار ساختگی یا مخدوش آنها می افتند.
در انفجار برج البراجنه که شب جمعه گذشته روی داد، پس از ساعتی، خبر این انفجار و نحوه آن را بر حسب روایت اهل محل منتشر کردم (از اینجا بخوانید) که احتمال دادم هدف، بیمارستان رسول اعظم بوده است. امروز در اخبار لبنان، اعلام شد رییس پلیس این کشور، از دستگیری طراح این شبکه، و پشتیبان مالی آن خبر داده و اعلام داشته هدف تروریستها بیمارستان رسول اعظم بوده است.
از آنجایی که خودم از صحنه جنایت بازدید کردم و این محل را اقلا چهار سال هر روز پیاده طی می کردم، هدف تروریستها برایم کاملا واضح و بدیهی بود.

در چند روز گذشته رسانه های ایرانی مختلف و پر شماری، از شهادت مسئول امنیتی حزب الله خبر دادند و برخی هم وی را هدف تروریستها عنوان کردند. برخی هم از رشادت وی در متوقف کردن انتحاری خبر دادند آنهم در حالی که دخترش در بغلش بود.
از آنجا که بسیاری از مردم شریف و دوستدار مقاومت، در اثر این خبر نادقیق، غصه دار شدند و بسیاری هم گریستند، جزئیات این خبر را شرح می دهم:
انفجار اولی که ناشی از بمب جاسازی شده در موتورسیکلت انتحاری اول حاوی 7 کیلوگرم مواد منفجره بود، روبروی نانوایی رخ داد که فاصله زیادی هم با حسینیه دارد. به گفته نانوا، شکر خدا اولین باری بود که مشتری در مغازه نبود و مشتری ای کشته نشد. با تجمع مردم، انتحاری دوم خودش را به میان جمعیت رسانده و منفجر کرد. هرچند روایت مردم محلی از انتحاری سوم و کشته شدن وی حکایت دارد، گزارش نیروهای امنیتی تنها به این دو انتحاری خلاصه شده است.
روایت دروغین شهادت فرمانده امنیتی حزب الله، از گزارش تلوزیون ضد حزب الله MTV سرچشمه گرفته است. این تلوزیون در گزارشی اسامی برخی از کشته شدگان را بر اساس آنچه در شبکه های اجتماعی یافته بود، روز 13 ام ماه نوامبر یعنی فردای انفجار، گزارش نمود. در این گزارش، این تلوزیون که همیشه عامدانه شهدای دروغین برای حزب الله می سازد و آمار و ارقام چند برابری برای خالی کردن دل مردم ارائه می دهد، اسم فردی به نام حسین یاغی را برد و وی را مسئول امنیتی حزب الله خواند. جالب اینجاست که تصویر شهید مهدی یاغی را به جای وی نشان داد!

تمام رسانه های حامی تروریستها و رسانه های سلفی سوریه ای و عربستانی هم با استناد به همین خبر، این اخبار را یک کلاغ چهل کلاغ کردند. با جستجویی که انجام دادم، غیر از ام تی وی منبع دیگری برای این خبر یافت نشد.
روایت اینکه حسین یاغی، جلوی انتحاری را گرفته باشد هم درست نیست. فردی که انتحاری را گرفت، عادل ترمس از بچه های همان محل است. همه اهل محل وی را می شناختند. از همان اول هم در لبنان اسم وی به عنوان عامل توقف انتحاری مطرح شد. صفحه فیسبوکی هم توسط دوستانش به یاد این شهید تشکیل شده است.
جا دارد رسانه های داخلی، از منابع معتبر لبنانی، مثل المنار، المیادین، العهد خبر گزارش کنند یا از صدا و سیما و العالم خودمان. نه تلوزیون و رسانه های مغرضان و مخالفان.

تصویر انتحاری سوم که مشخص شد،
یوسف الغامدی انتحاری روز 4 جولای در عربستان بوده است

هیچ نظری موجود نیست: