۱۳۹۴/۰۸/۱۴

القوات اللبنانیه و حمایت از قانون اعطای تابعیت از مادر

برای اولین بار با قوات اللبنانیه هم رای شدم! 
قوات اللبنانیه حزبی است متشکل از بازماندگان نیروهای مسیحی جنگ داخلی لبنان که سابقه بدی در همکاری با صهیونیستها و قتل عام فلسطینی ها و شیعیان دارد. با این حال امروزه تلاش می کند تا خود را دموکراتیک تر و معقول تر از بقیه احزاب نشان دهد و به دنبال تصاحب ریاست جمهوری به کاندیداتوری قاتل سابق، سمیر جعجع است!
در لبنان مثل ایران، تابعیت فقط از پدر به فرزندان منتقل می شود. یعنی اگر یک خانم لبنانی با خارجی ازدواج کند فرزندانش از شناسنامه و پاسپورت لبنانی محروم خواهند شد. بسیاری از لبنانی هایی که به دلایل مختلف از لبنان رفته اند و تابعیت کشورهای دیگر را گرفته اند، تلاشی برای ثبت فرزندانشان در سفارت لبنان نکرده اند و مدارک تابعیت لبنانی ندارند. طبق شنیده ها بیش از 17 میلیون لبنانی الاصل در سراسر جهان زندگی می کنند که بسیاری از آنها فاقد تابعیت لبنانی هستند. این در حالی است که هم اکنون کلا حداکثر شش میلیون نفر آنها در لبنان زندگی می کنند.
در طول تاریخ بارها احزاب و گروه های مختلف (عمدتا مسیحی) تلاش کرده اند تا قانون بازگشت تابعیت و انتقال تابعیت از مادر را به تصویب برسانند. اما هر بار بی نتیجه مانده است. دلیل این شکست، مخالفت احزاب و گروه های مختلف با آن است. هر کسی هم دلیل و بهانه ای دارد. دلایل مسیحیان و شیعیان مخالف این قانون، کسب تابعیت فلسطینی ها و سوریه ای هایی است که زن لبنانی گرفته اند. آنها مخالف توطین فلسطینی ها هستند (اعطای تابعیت به مهاجران فلسطینی). ضمن اینکه ممکن است با تصویب این قانون چند میلیون نفر به جمعیت اهل سنت لبنان افزوده شود که تغییر جمعیتی مهمی است و در انتخابات و تعیین وزرا و رییس جمهور تاثیر مستقیم دارد.
اهل سنت خصوصا فراکسیون المستقبل با این قانون مخالفند چون چندین میلیون مسیحی لبنانی الاصل به جمعیت لبنان افزوده می شود و تغییر بسیار بسیار بزرگی در نسبت مسلمان و مسیحی دارد. آنها معتقدند مسیحیان و شیعیان از این قانون سود خواهند برد. دیروز نماینده ای از گروه المستقبل در بیانیه ای سوال کرده بود چگونه دولت تلاش می کند لبنانی الاصل ها را به آغوش وطن بازگرداند اما مردم کنونی لبنان از فقر و بیکاری در حال فرار از لبنان هستند و برخی در هنگام مهاجرت غرق می شوند؟
این در حالی است که دیروز توافقی بین حزب قوات اللبنانیه و حزب ملی آزاد (دو جریان سیاسی پر شمار مسیحیان) امضا شده تا برای تصویب این قانون تلاش کنند. فادی کرم عضو فراکسیون قوات اللبنانیه اشاره کرده: آنچه امروز مانع تشکیل جلسه شد اصرار بر درج قانون انتخابات و قانون بازگشت تابعیت در دستور جلسه نبود، بلکه اصرار بر عدم درج آنها در دستور جلسه بود. هدف از مسکوت ماندن دو خواسته مهم مسیحیان چیست؟
در حالی که هر طایفه ای در لبنان، به دلایل خاصی از این قانون دوری می کند و به دلایلی مشتاق تصویب آن است، مسکوت ماندن این قانون حق مردم را ضایع کرده است. خانمهایی که با شوهر خارجی در لبنان ازدواج کرده اند و در کشورشان زندگی می کنند، با اینکه بچه هایشان لبنانی بزرگ می شوند و لبنانی حرف می زنند و تمام مالیات ها و هزینه ها را می پردازند، خارجی محسوب می شوند و از بیمه درمانی و بازنشستگی و حق رای محرومند.
ضمن اینکه برای ثبت نام در مدرسه و دانشگاه با موانع و مشکلاتی روبرو هستند و باید هزینه های بیشتری را از جیب خود پرداخت کنند. برعکس، مردی لبنانی که در خارج با زنی ازدواج می کند و بچه هایش عربی بلد نیستند و سبک زندگی خارجی دارند و شاید یکبار هم به لبنان نرفته باشند، از تمام حقوق یک شهروند لبنانی مثل بیمه و بازنشستگی و حق رای در انتخابات برخوردارند. جمعیت های مدافع حقوق زنان، از قانون انتقال تابعیت از مادر دفاع می کنند و عدم انتقال تابعیت از مادر را مخالف حقوق زن لبنانی می دانند. کمپین جنسیتی (تابعیت من) یکی از این جمعیت ها است که علیرغم عدم پشتیبانی مالی و سیاسی، هر از گاهی با برپایی تظاهرات و کمپین، در راستای احقاق حق مادران لبنانی تلاش می کند.
تظاهرات کودکان و مادران لبنانی شان برای احقاق حق اعطای تابعیت از مادر
پینوشت: در لبنان حدود 350 هزار فلسطینی که نام آنها در لیست سازمان ملل بطور رسمی ثبت شده زندگی می کنند. هرچند تعداد کل آنها بیش از این رقم است. از میان همه آنها، حدود 183 هزار نفر با لبنانی ها ازدواج کرده اند و طبق لایحه مورد بحث، صاحب شناسنامه لبنانی خواهند شد. همچنین از دیگر کشور ها مثل سوریه، مصر و عربستان تعداد قابل توجهی از افراد با زنان لبنانی ازدواج کرده اند. این قانون بطور قطع، به نفع اهل سنت لبنان خواهد بود. آنچه مسیحیان به دنبال آن هستند، بازگشت ملیت برای افرادی است که دویست سیصد سال پیش از لبنان مهاجرت کرده اند و امروزه هیچ رنگ و بویی از لبنان ندارند. لازم به ذکر است قانون انتقال تابعیت و بازگشت تابعیت در جلسه هیئت وزیران لبنان به تصویب رسید. اما تا اجرایی زدن آن زمان زیادی خواهد برد.

۴ نظر:

Unknown گفت...

سلام علیکم جناب آقای علوی
بسیار ممنون از خبر و آگاهسازی حضرتعالی
دو سوال:
1- آیا حزب الله و حزب امل در مورد تصویب این قانون موضعی خاص دارند؟
آیا تصویب این قانون موجب تغییر قابل توجهی در جمعیت شیعیان خواهد شد؟

2- میزان زنان لبنانی شیعه که با مردان خاجی ازدواج کرده اند چه میزان است؟
آیا مذهب تاثیری در میزان و درصد ازدواج زنان با مردان خارجی دارد؟

با تشکر

حاج عماد گفت...

سلام علیکم جناب آقای علوی
تشکر از اطلاعات و تحلیلات ارزنده حضرتعالی
به نظر بنده حزب امل و حزب الله با تظاهر بر حمایت از حقوق زنان و حق انتقال تابعیت از مادر ، بر میزان محبوبیت خود در بین جامعه لبنان مخصوصا خانم ها که جمعیت قابل توجهی از لبنان را تشکیل داده اند افزایش بدهد.

نظر شما چیست؟

libaniran گفت...

سلام. این کار اثر زیادی بر محبوبیت نخواهد داشت. چون در لبنان حمایت از احزاب بیشتر جنبه طایفگی و تعصب دینی دارد

libaniran گفت...

سلام. موضع حزب الله و حرکت امل به خاطر قضیه فلسطینی ها منفی است.
موجب تغییر اساسی در جمعیت شیعیان نخواهد شد.
آمار ازدواج با خارجی را اطلاع ندارم.
مشخص نیست که آیا انگیزه های مذهبی تا چه حد مشوق یا مانع ازدواج با خارجی هست.