۱۳۹۴/۰۱/۱۸

تحلیل یک تحلیل گر لبنانی از بیانیه لوزان

یادم هست اولین روزهایی بود که دولت یازدهم برای تفاهم و توافق با دولتهای غربی در مساله هسته ای وارد عمل شد. دکتر محمد جواد ظریف هم شخصا و با ادعای برخورداری از پشتیبانی رهبر انقلاب پا به میدان گذاشت. از یک تحلیلگر لبنانی پرسیدم که آیا این توافق به سرانجام خواهد رسید و آیا ایران و آمریکا اساسا می توانند به تفاهم یا توافقی دست پیدا کنند یا خیر؟
وی در آن زمان چنین گفت:

ایران در این مدت اخیر فشار اقتصادی بالایی را تحمل کرده و رهبر ایران با واقع بینی به این نتیجه رسیده که تحمیل فشار بیشتر بر مردم جایز نیست. لذا اختیاراتی به گروه مذاکره کننده داده تا در قالب خطوط قرمزی، با آمریکا توافق کند. آمریکا هم سالهاست از رویارویی با ایران خسته شده و هزینه زیادی در این مورد متحمل شده. خصوصا اینکه بسیاری از سیاست هایش در قبال ایران شکست خورده و ایران هر روز قدرتمند تر شده و نفوذش در منطقه در حال گسترش است. اگر ایران تصمیم گرفته باشد تا با آمریکا توافقی کند که از زیر فشارها خلاص شود، مطمئنا تا الان به کلیت آن دست یافته و تا چند ماه بعد، فقط مذاکراتی در مورد جزئیات، و چگونگی اعلام این توافق به مردم ایران و جهان، مورد بررسی قرار خواهد گرفت. به احتمال زیاد ایران و آمریکا اعلام خواهند کرد که به توافق دست پیدا کرده اند. چرا که تا الان هم بر سر پرونده های مختلفی مثل تروریسم، مصالح مشترکی دارند. در صورتیکه این توافق به شکل علنی اعلام شود، کشورهای عربی حامی تروریسم، دست به خشونت خواهند زد. عربستان حتما اقدامات سنگینی انجام خواهد داد که امیدوارم در لبنان دست به خرابکاری و بمبگذاری نزند. علت اقدامات تروریستی آنها، توافق ایران و آمریکا است. آنها تصور خواهند کرد که آمریکا پشتشان را در مقابل ایران خالی کرده و با ایران هراسی و تروریسم، تلاش می کنند تا خود را قدرت تصمیم ساز و چرخاننده منطقه نشان دهند.
این تحلیلگر لبنانی اقلا شش ماه پیش در حالی توافق ایران و آمریکا و حتی اقدام وحشیانه عربستان در یمن را پیش بینی کرد که امید و شانس زیادی برای توافق در نظر گروه های سیاسی داخلی و خارجی وجود نداشت؛ خصوصا به خاطر نظر منفی اصولگرایان نسبت به توافق. باید اعتراف کرد دشمنی سی و چند ساله آمریکا با ایران و انواع و اقسام ضربات مستقیم و غیر مستقیم نظامی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی، جای هیچگونه بخششی را نگذاشته است. بیانیه لوزان، غبار آلود و مشکوک است و آنچه وزیر خارجه ایران قرائت کرد با متن اصلی منتشر شده توسط وزارت خارجه آمریکا تفاوتهای معناداری دارد. برخلاف ادعای رییس جمهور و وزیر خارجه کشورمان، خطوط قرمز ترسیم شده توسط مقام معظم رهبری رعایت نشده (کافی است برای این ادعا نگاهی بیندازید به سخنرانی اخیر مقام معظم رهبری، و بندهای قرائت شده توسط دکتر ظریف). همچنین برخلاف ادعای مسئولین ایرانی، ایران تقریبا بطور عملی، حق غنی سازی را از دست داده و در یک دوره ده ساله متعهد شده تا فعالیت های خود را محدود نگه دارد. در مقابل، فقط تحریم هایی که به خاطر پرونده هسته ای در شورای امنیت به تصویب رسیده تعلیق (نه لغو) خواهد شد. آنهم در صورتی که به موارد توافق پایبند بوده باشد. ضمن اینکه تحریم های دیگر بابت پرونده هایی مثل حقوق بشر و تروریسم، هنوز در جای خود باقی هستند.
بازتاب این بیانیه در رسانه های عربی با تعبیر و تفسیر های مختلفی همراه بود. بسیاری از کشورهای حامی تروریسم مثل عربستان، در همراهی با رژیم صهیونیستی، این اتفاق را یک توافق بد و خطرناک برای خودشان عنوان کردند و اعلام داشتند آمریکا اعراب را در مواجهه با ایران تنها گذاشته است. دروغگویی رسانه های دروغپردازی مثل العربیه کاملا مشخص است. چرا که آمریکا اعلام کرد از کشورهای همپیمان عربی، حمایت همه جانبه می کند. همچنین در عملیات نظامی آل سعود علیه مردم یمن کمک اطلاعاتی و پشتیبانی نظامی خواهد کرد. موضع مشکوک رژیم صهیونیستی که با داد و هوار تلاش دارد ایران هراسی را ادامه داده و مشکلات داخلی خود را سرپوش بگذارد، انسان را به یاد داستان خر برفت و خر برفت می اندازد! که در آن داستان، عده ای سر یک دهاتی را گرم کردند و خر وی را ربودند و با فروختن آن وسیله عیش و نوش فراهم آورده و دور هم به خوردن و نوشیدن و آوازخوانی مشغول شدند و خود مالباخته هم در میان آنها می رقصید و بلند شعر می خواند خر برفت و خر برفت و خر برفت.
رژیم اشغالگر قدس، این انبار بزرگ بمبهای هسته ای، با زیرکی در حال ناراحت نشان دادن خود است و با آوازخوانی تلاش دارد تا ایرانیان را از شک کردن به بدی توافق برحذر دارد. در مقابل برخی رسانه های عربی هم در راستای سیاست آن رژیم، با آب و تاب از پیروزی ایران در برابر آمریکا نام می برند تا ایران کاملا بپذیرد که شاهکار کرده است!
در حالی دشمنان ایران از توافق اعلام خشنودی می کنند که حتی بنی صدر هم به آن اعتراض کرده است! ابوالحسن بنی صدر طی اظهاراتی در هافینگتون پست در خصوص توافق هسته ای ایران و 5+1 در لوزان چنین گفته است: این یک توافق یک جانبه، به نفع آمریکا و به ضرر ایران است. ایران متعهد به لغو کلیه فعالیت ها است و اما غرب تنها تحریم ها را تعلیق خواهد کرد. مسئولان سعی دارند با دستکاری ترجمه به مردم بقبولانند که پیروز شده اند.
در ایران، متاسفانه، آنهایی که عموما نظر رهبر انقلاب را در موارد مختلف قبول نداشته اند، اینک با ادعای اینکه توافق طبق نظر و با اطلاع ایشان بوده، هرکسی را که نقدی به توافق دارد، متهم می کنند که وی همراه اسراییل است! یک اسب چران (لطفا با کلاس بخوانید: اسب پرور!)، در مخالفت با نوشته آقای شریعتمداری، مطلبی در تمسخر ایشان نوشت که به سرعت در شبکه های اجتماعی هم پخش شد. صادق زیبا کلام هم با نوشته ای که طبق معمول از اصول علمی و دانشگاهی هیچ بهره ای نبرده بود به شریعتمداری تاخت. عده ای تلاش کردند با مقایسه مدارک تیم ایرانی کنونی و قبلی، تیم قبلی را مسخره کنند و زحمات آنها را که مورد تایید رهبر هم بود دستکم بگیرند. برخی این توافق را حلال مشکلات قلمداد کردند و یادشان رفت این توافق فقط تحریم های اعمال شده بابت پرونده هسته ای را قرار است لغو کند (که لغو هم نشد، تعلیق شد. یعنی فعلا بیخیال تحریم). وقتی دو سه سال بگذرد و مردم ببینند تغییرات عمده ای رخ نداده، و صرفا با صرف نظر کردن از حقوق هسته ای قرار است به وعده های نامشخصی دل خوش کنیم، آن وقت قضاوت خواهند کرد که تاریخ برای چه کسی باید بایستد!
برخی از اصلاح طلبان و طرفداران آقای روحانی، توافق جدید را دستاورد تیم جدید می دانند. اما باید اعتراف کرد، تلاشهای دانشمندان هسته ای ایران در این زمینه غیر قابل انکار است. خصوصا در برهه ای که مذاکرات به بن بست رسیده بود و با اعلام ناگهانی پیشرفتهای اساسی و غیر قابل باور ایران، کشورهای غربی مجبور شدند پای میز مذاکره برگردند. از طرف دیگر برگ برنده های ایران، موفقیت در سوریه و عراق بود که قدرت مانور سیاسی ایران را بسیار بالا برد. در واقع دکتر ظریف سوار بر موج پر قدرت دستاوردهای پیشینیان به لوزان رسید.
اگر این توافق منجر به آن شود که آمریکا طبق گفته های امروز اوباما هر نقطه ای در ایران را که مشکوک بود بازرسی کند، و تولید و تحقیق سلاح را متوقف کند، به جایی خواهیم رسید که به داعش بگوییم بابا! یعنی آنقدر ضعیف می شویم و برگ بنده های داخلی و خارجی خود را از دست می دهیم که مانند عراق، مجبور می شویم برای دور کردن تروریستها، از آمریکا کمک بگیریم که خودش تروریستها را آموزش داده و باد کرده است.
امیدوارم توافق هوشمندانه بوده باشد تا به ادعای مخالفان توافق، آمریکا نتواند تفسیرها و برداشتهایی مطرح کند و به اجرا بگذارد که نه تنها از حقوق هسته ای که دیگر حقوق ها هم محروم شویم. یادمان نرود متنی که در سازمان ملل و شورای امنیت مبنای تصمیم گیری است متن اصلی است که وزارت خارجه امریکا منتشر کرد. نه متن فارسی که خلاصه ای از دستاوردهای لوزان بود.
پ.ن: این متن درصدد زیر سوال بردن زحمات هیچ یک از مسئولین نیست. به عنوان یک ایرانی و با تکیه بر کلام خدا که فرمود و هرگز یهودیان و مسیحیان از تو راضى نمى‌شوند، مگر آنکه از کیش آنان پیروى کنى، و هشدار رهبرمان نسبت به دورویی و دغل باز بودن حریف، نگرانم که مبادا توافقی انجام شده باشد که از این به بعد ایران را جزو کشورهای ضعیف عربی دست و پا بسته محسوب کنند!

هیچ نظری موجود نیست: