۱۳۹۴/۰۲/۰۱

امام موسی صدر مجوز ساخت بقیع را گرفته بود

حتما شنیده یا خوانده اید که امام موسی صدر در لبنان برای کاستن اختلافات مسلمانان و مسیحیان، و شیعیان و اهل سنت تلاش می کرد. شاید ندانید امام موسی صدر با مفتی اهل سنت لبنان بارها صحبت و نامه نگاری کرد تا مسائل مختلفی مثل استهلال و اذان برای تمام مسلمانها یکپارچه و یک شکل شود. هرچند وی جواب مثبتی نداد و اصلا نمی توانست چنین تصمیم های بزرگی بگیرد.
http://imam-sadr.com/%D9%86%DA%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87/%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D9%86%DA%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87/tabid/131/ArticleId/12171/%D8%AF%DB%8C%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%85-%D9%85%D9%88%D8%B3%DB%8C-%D8%B5%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%A7-%D8%A7%D9%85%DB%8C%D8%B1-%D8%B9%D8%A8%D8%AF%D8%A7%D9%84%D9%84%D9%87.aspx
امام موسی صدر شخصیت عجیبی بود. او با تمام شخصیت ها دیدار می کرد و می توانست بر آنها تاثیر بگذارد. جالب است بدانید او با ملک عبدالله که در آن زمان ظاهرا فرمانده گارد پادشاهی بود، دوست بود. اگر امام موسی صدر بود، مطمئنا امروز نه ما ملک عبدالله و پادشاه جدید را لعن و فحش می دادیم نه آنها ما را تکفیر می کردند و می کشتند.
چرا؟ زیرا اصلا اینقدر از هم جدا نمی شدیم و تن به خواسته دشمنان اسلام نمی دادیم که اسلام از داخل تضعیف شود. هرچند در این موضوع، تقصیر عمده بر گردن طرف مقابل است که با وجود اقدامات و رفتارهای وحدت جویانه شیعیان، خود را به کوچه ی بی عقلی زده و افراط و عدم منطق را سرلوحه حرکت خود قرار دادند.
امام موسی صدر در سفرهایی که به عربستان داشت با بزرگان آنها صحبت کرده بود و اشکالات آنها بر شیعه را با دلیل و منطق و زبان خوش جواب داده بود. حتی توانسته بود اجازه بازسازی قبور بقیع را بگیرد! متاسفانه با ربوده شدن ایشان، تمام این برنامه ها تعطیل شد و دشمن توانست مسلمان ها را با هم درگیر کند.
در تاریخ 26/10/1973 در مجلس شیعیان لبنان، مصاحبه ای مطبوعاتی با امام موسی صدر انجام شد. مجله الحوادث اللبنانیه این مصاحبه را منتشر کرده است. جلال کشک خبرنگار این روزنامه با نوشتن مقدمه ای سرشار از احساس و احترام به امام موسی صدر، سوالات سیاسی و دینی مختلفی از ایشان پرسیده که متن کامل مصاحبه را در مجله آورده است.
ایشان در پاسخ به سوالی در مورد اینکه چرا به رابطة العالم الاسلامی (انجمن جهان اسلام) ملحق شدید گفت:
در سال 1962 سید محسن حکیم رحمت الله علیه می خواست به حج برود. از من خواست تا با مسئولین در عربستان تماس بگیرم تا از آنها بپرسم آیا می شود اجازه ساخت قبور بقیع را بدهند؟ چرا که در آنجا امام حسن، زین العابدین، باقر، جعفر صادق و خانم فاطمه [دفن] هستند. به همین خاطر با شیخ محمد سرور الصبان تماس گرفتم و پیشنهاد کردم در کنگره انجمن جهان اسلام شرکت کنیم تا علاوه بر حضور در آن، با علمای وهابی موضوع را مورد مناقشه قرار دهیم. برای همین شرکت هم کردیم و توانستیم طرح احیای آثار اسلامی را به تصویب برسانیم. از جمله این آثار، منزل پیامبر، خانه عبدالمطلب، غار حرا و غار ثور بود که همگی موجودند ولی بسیار متروک گشته اند.
خبرنگار می پرسد: ولی زیارت قبور؟ [ممنوع است]
امام موسی صدر پاسخ می دهد: زیارت قبور در برهه ای برای تحکیم عقلانیت توحیدی و جلوگیری از مشاعر عشایری (قبیله ای) انجام شده بود. ولی پیامبر فرمود: «من شما را از زیارت قبور نهی کرده بودم اما از الان دیگر زیارت کنید که در آن عبرت است». ضمن اینکه الان می بینید امروزه این موارد مواردی دیگر زیارت قبور تلقی نمی شوند بلکه مثل مجسمه سربازی گمنام است که مسلمان را به یاد شهادت و فداکاری و پهلوانی می اندازد ...
خبرنگار که نتوانست در این مورد خدشه ای وارد کند سوال ازدواج موقت را پیش کشید که امام موسی صدر با آرامش و منطق به آن هم جواب داده است.
امیدوارم مجموعه ۱۲ جلدی مسیرة الامام السید موسی الصدر که حاوی این سند است هرچه زودتر منتشر شود تا شاهد شگفتیهای بیشتری از منطق مستحکم شیعه باشید.
منبع: مسیرة الامام السید موسی الصدر، ج3 ، ص 357، چاپ دوم- بیروت

هیچ نظری موجود نیست: