۱۳۹۴/۰۱/۲۷

گپی با تهیه کننده معروف المنار

دیروز توفیق شد با یکی از تهیه کننده های بزرگ المنار و رادیو نور گپی بزنم. وی بالای 25 سال سابقه تهیه کنندگی دارد و تا کنون حدود 11 جایزه بین المللی در زمینه تهیه کنندگی گرفته است. همچنین افراد زیادی را تعلیم داده که آنها هم در کار خود موفق هستند.
از آنجا که یکی از نیروهای قدیمی حزب الله در زمینه رسانه ای محسوب می شود اطلاعات خوبی هم دارد. بحث جنگ یمن بود و اینکه مردم بیگناه یمن درحال قتل عام هستند. نظر تحلیلگر لبنانی راجع به توافق ایران و آمریکا و پیش بینی او درباره حرکت تروریستی عربستان سعودی را به او گفتم. برایش جالب بود که کسی از شش ماه قبل پیش بینی جنگ را کرده باشد.
شروع کرد به صحبت درباره اوضاع و منطقه. (از آنجا که تصور می کرد لبنانی هستم راحت سخن می گفت و عادی؛ نه برای خشنودی من و ابراز ارادت به ایران). وی گفت: عربستان نسبت به ایران حقد و کینه و حسد دارد. زمان شاه هیچوقت نمی گفتند ایرانیها مجوسند و فُرس (فارس) و صوفی و کافر هستند! اما بعد از انقلاب یکباره ایران مورد هجوم آنها قرار گرفت. لبنان که در زمان گذشته عروس خاورمیانه و مرکز عیاشی بود، کسی تصور نمی کرد از بین کشورهای منطقه، آمادگی پذیرش انقلاب را داشته باشد. شاید کشور دهم بیستمی بود که می شد دوستی با ایران را برای آن تصور کرد. اما برخلاف تصور، شد اولین کشور منطقه که انقلاب ایران بطور وسیع و تاثیرگذار در آن رخنه کرد و ثمرات و نتایج خوبی به بار آورد. شاید دلیل آن وجود شیعیان جبل عامل باشند که مردمانی از قبیله عامله که شیعه شدگان یمن بودند و هنگام تبعید حضرت اباذر به لبنان به منطقه جبل عامل آمدند. برای همین است که در احادیث آمده هنگام ظهور منطقه جبل عامل بواسطه رشادت مردمان اش در امنیت است. مثلا در جنگ 2006 دیدیم جوان 19 ساله یازده تانک صهیونیستها را با موشک زد. وقتی پهپاد ارتش اشغالگر او را هدف قرار داد بعد از یک روز دوباره آمد روی بیسیم و گفت به گوشم. موشک اضافه می خواهم. علمای جبل عامل نقش اساسی در تشیع ایران داشتند. ارتباط ایران و پرچم خراسانی با شیعیان یمن و پرچم یمانی از الطاف وشگفتیهای الهی است.
ایران کشوری است که علیرغم تحریمهای سخت و طاقت فرسا، موشک ساخت و فضاپیما به فضا فرستاد اما کشورهای عربی در جهالت خودشان باقی مانده اند. عربستان افتخارش ثبت بزرگترین قبای زردوزی شده یا بزرگترین قفل جهان در گینس است! ایران برای خودش و مردمش اهمیت قائل است. الان با وجود تحریم و کارشکنی، برق ارزان و شبانه روزی دارد. حتی به روستاهای دوردست برق کشیده است. یک بار به یک منطقه کویری در ایران می رفتیم. تا کیلومترها، ردیف پشت سر هم و منظم، تیر برق گذاشته بودند و به روستای دور افتاده برق داده بودند. سیم تلفن کشیده بودند. ایران کشوری است که به مردمش احترام می گذارد. نه مثل کشورهای عربی که بغل پایتخت و داخل آن امکانات ضعیف است. ایران هرچه را لازم دارد و بخواهد می سازد. در تحقیقات علمی رتبه اول منطقه و جهان شد. هفت هزار مگاوات برق ذخیره دارد. چند هزار مگاوات به کشورهای همسایه می فروشد. ما در لبنان 1500 مگاوات تولید داریم که نصف احتیاج کشور هم نیست. 
ایران تحقیقات هسته ای کرد و نیروگاه ساخت. در کشورهای عربی کسی اصلا مطالعه نمی کند. ایران کشوری است که به خودش احترام می گذارد و برای پیشرفت خودش تلاش می کند و برنامه دارد.
با کمک ایران، ما توانستیم بر دشمن پیروز شویم. در عراق با کمک ایران جلوی هجوم وحشیانه دشمن را گرفتند. جالب است عربها با ایران خوب نیستند. فلسطینی ها هیچ وقت از ایرانی ها دستور نمی پذیرند. سیاستی که ایران می خواهد را دنبال نمی کنند. اگر حزب الله به آنها بگوید شاید قبول کنند اما ایران، نه! در عراق هم با نسبت کمتری همینطور است. همیشه باید در میان فرمانده ایرانی و عراقی ها یک حزب اللهی باشد تا حرف گوش کنند. سلاح و مهمات و برنامه و نقشه و تاکتیک از ایران است اما زیر بار نمی روند. چون حزب الله عرب است و تجربه نظامی و آبروی خوبی دارد، حرفش را گوش می کنند.
بعد از تواق ایران با آمریکا و رفع تحریم ها، ایران چنان رشد اقتصادی عظیمی خواهد کرد که کسی نمی تواند تصور کند. پولهای بلوکه شده ایران باز می گردد و در چرخش می افتد. سرمایه گذاری خارجی رشد فزاینده ای می کند. صادرات تحت تاثیر قرار می گیرد. روابط تجاری گسترش پیدا می کند. راه تجاری آبهای آزاد به خاطر بسته بودن عراق و سوریه، تنها از ایران خواهد گذشت و تاثیر مهمی بر اقتصاد خواهد گذاشت. خب وقتی ایران رشد کند و از لحاظ اقتصادی راحت باشد هم پیمانان و دوستانش هم راحت خواهند بود.
چون عربستان زیر بار توافق نرفت، و ایران را به عنوان قدرت منطقه ای قبول نکرد، آمریکا آنها را تشویق کرد به یمن حمله کنند. به آنها اطمینان داده بودند که بیشتر کشورهای منطقه و خود امریکا مشارکت نظامی کنند. وقتی عربستان گوسفند وار وارد این باتلاق شد، آمریکا گفت من نیستم. کمک اطلاعاتی میکنم. اما چه کمکی؟! محل چهارده پانزده مقر ارتش یمن را به آنها داد. الان دارند خانه مردم را می زنند. تولیدی لبنیات را بمباران می کنند، مهد کودک و بیمارستان می زنند.
ایران پس از توافق، کل منطقه را در دست خود خواهد گرفت. تنگه هرمز و تنگه باب المندب زیر نظر ایران خواهد بود و حرکت تجاری و نظامی در کل منطقه با توافق ایران باید انجام شود. ایران قبول نخواهد کرد یمن و بحرین زیر یوغ وهابی های ظالم باشد. ایران اراده کند، کار آنها در یمن و بحرین را یکسره خواهد کرد.
در آخر چند جوک که درباره جنگ آل صهیون منتشر شده گفتیم و خندیدیم.
عربستان به یمن حمله کرده اما معلوم نیست چرا در سودان برای کشته ها عزاداری می شود!

۲ نظر:

االهه گفت...

سلام
راستش 2 روزه به جمع خواننده های وبلاگتون اضافه شدم ... خیلی هم اطلاعات خوبی بدست آوردم , ممنون که وقت میزارید و این اطلاعات رو به اشتراک میزارید
الان که داشتم مطالبتون رو می خوندم یهو یادم اومد یه جمله بود که خیلی دلم می خواست معنیش رو بدونم برای همین گفتم باهاتون درمیون بزارم مه کمکم کنید :))
لطف می کنید اگه معنیش رو بگید:

«بس تستشهد دعيلي إلحقك وما طول بعدك ...»

mood kerbes گفت...

سلام
خیلی خوش اومدید. ممنون از لطفتون.
میگه: وقتی شهید شدی دعا کن منم به تو ملحق بشم و بعد از تو زیاد طول ندم (زیاد زنده نمونم)