۱۳۹۳/۱۲/۱۴

خیزش عربستان برای اوج گرفتن به سقوطش خواهد انجامید

لبنان کشور عجیبی است. کشوری با ویژگی های منحصر به فرد. زندگی مسلمان و مسیحی و شیعه و سنی در کنار هم، جنگ های داخلی، وجود روزنامه ها و رسانه های کاملا مخالف هم و رسانه ها و سیاسیون وابسته به کشورهای دیگر، ...
لبنانی ها به جهت انتشار آرای سیاسی متضاد و مخالف، از هوش سیاسی خوبی برخوردارند. به همین سبب هرکس در لبنان زندگی کند و روابط سیاسی پیچیده و تو در توی این کشور و تاریخ گذشته آنها را بفهمد، از قدرت تحلیل بالایی برخوردار خواهد شد.

یادم هست بیش از پانزده سال پیش که تازه به دبیرستان می رفتم و ایران هنوز به رشد اقتصادی و سیاسی امروزش نرسیده بود، دبیرکل مجلس اعلای شیعیان لبنان پیش بینی کرد ایران به حدی رشد خواهد کرد که مهم ترین کشور منطقه خواهد شد. آن زمان تصور چنین موقعیتی مشکل بود اما امروزه در هر کشوری از منطقه قدم بگذارید، مردمش نام و نقش سازنده ایران به عنوان یک الگوی موفق را مطرح می کنند.
اگر از نقش و قدرت قدیم عربستان در امور سیاسی و دینی منطقه خبر داشته باشید، تایید می کنید که ایران علاوه بر رشد اقتصادی با تکیه بر توانمندی های بومی، در عرصه سیاسی، اقتصادی و روابط بین الملل، پشت این حکومت خودفروخته را به خاک مالیده است.

عربستان که با به سلطنت رسیدن وهابیون آل سعود با پشتیبانی انگلیس و آمریکا توانسته بود مصر را از زمامداری کشورهای اسلامی و نقش آفرینی فعال میان کشورهای عربی دور کند و خود حاکم بلامنازع روابط اعراب شود، امروز با صرف هزینه های بسیار نتوانسته اهداف خرابکارانه خود در عراق و سوریه و دیگر کشورها را به پیش ببرد. جالب آنکه این رژیم که از اول پیدایشش موجب خرابی و کشت و کشتار و بدبختی در کشورهای اسلامی شده و فتنه و تفرقه را در میان مسلمانان دوانده است، امروز بر پایه های لرزان و شکننده تخت سلطنت خود، پادشاهی آلزایمری را یدک می کشد که هر آن با کوچکترین جرقه ای بیم درگیری های داخلی فزونی پیدا می کند.
پادشاه پیشین عربستان در میان خاندان سلطنتی به شخصی سکولار مشهور بود، اما ملک سلمان، پادشاه کنونی فردی بسیار نزدیک به وهابیون و تکفیری هاست. ظاهرا وی سه نفر از نوادگان محمدبن عبدالوهاب (پایه گذار وهابیت) را به وزیری دولت عربستان گماشته است. حرکاتی که در این کشور انجام می شود حاکی از آن است که متعصبین وهابی در حال تشدید فعالیت های خود هستند. همین امروز خبر رسید نیروهای امنیتی آل سعود، به منازل عده ای از شیعیان در قطیف حمله کرده اند و عده ای را بازداشت کرده اند. به نظر می رسد این اقدام به منظور کنترل اوضاع در صورت اعدام آیت الله شیخ نمر باشد.
هرچند سعودی در جریان ایجاد و حمایت گروه های تکفیری و گسیل آنها به عراق و سوریه تلاش فراوانی کرد و مبالغ هنگفتی هزینه نمود، اما در بازی معادلات منطقه، آنقدر ضعیف گشته که کشوری مثل قطر، رقیب و مخالف وی در مسائل منطقه ای شده است. با سقوط معادلات مورد نظر آمریکا در منطقه که به خاطر رشادت های محور مقاومت در لبنان و سوریه و عراق اتفاق افتاد، آمریکا تسلیم این واقعیت جدید شد و از حمله به سوریه منصرف شد و به صراحت اعتراف کرد که سیاستش شکست خورده است. اما عربستان، این مهره ی پیر آمریکا هنوز نخواسته با واقعیت های موجود کنار بیاید.
موضوع پرونده هسته ای ایران هم در این میان عامل دیگری برای اختلاف میان آمریکا و عربستان شده است. آنچه توافق میان آمریکا و ایران خوانده می شود، هرچه باشد، باعث رنجش رژیم صهیونیستی و عربستان است. هرچند برخی از تحلیلگران لبنانی مدعی هستند توافق اصلی انجام شده و این اقدامات و کش و قوس های کنونی تنها بازی رسانه ای با هدف آماده ساختن مردم ایران و آمریکا و منطقه برای پذیرش توافق مزبور است، اما عربستان، بنا به پیش بینی این تحلیلگران، ممکن است در صورت اعلام توافق، سر به دیوانگی گذاشته و اقدامات جنون آلود و تروریستی بیشتری در منطقه صورت دهد. آنچه که این روزها از فعالیت های این رژیم به نظر می آید موید این پیش بینی است و ظاهرا عربستان به جای آنکه دنبال آرامش و فرونشاندن شعله های جنگ باشد، آماده جنگ افروزی های بیشتر است. مثلا اقدام این رژیم در حمایت از رژیم صهیونیستی در صورت حمله به ایران از جمله نشانه های این ادعاست.
از سوی دیگر برخی تحلیلگران عقیده دارند عمر خاندان آل سعود هم مانند دیگر سلاطین و حاکمان دست نشانده در کشورهای عربی به سر آمده و آمریکا در نظر دارد تا این کشور هم به سرنوشت بقیه کشورها دچار شود. بر این اساس، حکومت آل سعود تنها چند سالی فرصت گرفته تا بیشتر بتواند کیسه خود را پر کند و هنگام فرار با دست پر برود.
سید حسن نصرالله در مورد هدف آمریکا در منطقه چنین تحلیل کرد که خاورمیانه جدید، مجموعه ای از کشورهای از هم پاشیده با ولایت ها و امارت های مختلف خواهد بود که هر کدام با دیگر در جنگ است تا منطقه به ضعیف ترین حد ممکن برسد.
اما رشادت ها و جانفشانی های فرزندان معنوی حضرت روح الله در تمامی کشورهای منطقه، باز هم سیاست و هدف استعمارگران را به چالش کشیده و با بن بست روبرو کرده است.
با این وجود برخی تحلیلگران معتقدند بزودی جنگ های بزرگتری در منطقه در خواهد گرفت. احتمال درگیری مجدد در غزه، حمله به لبنان، همدستی عربستان با رژیم صهیونیستی در حمله به ایران، موفق شدن رژیم اشغالگر قدس برای کشاندن آمریکا به جنگ با ایران، همگی احتمالاتی است که دور از نظر نیست. یک مقام روس در صحبت با یک مقام چینی گفته بود بگذارید آمریکا با ایران درگیر شود، ایران باتلاق آمریکاست و به سختی شکست خواهد خورد. هرچه خرابی و تلفات در ایران ایجاد شود بعدا می سازیم.
باید مواظب بود و مسئولان دولتی بشدت و با دقت معادلات منطقه ای و جهانی را مد نظر قرار دهند و خودشان را به جلسات ظاهری و بحث های رسانه ای محدود نکنند. اگر نگاه بصیر و رهبری حکیمانه رهبرمان نبود شاید الان در آتش جنگی که قدرتهای بزرگ به خاطر منافع خودشان به دامن کشور ما می انداختند می سوختیم.
در نهایت باید از خداوند بخواهیم تا ظهور منجی عالم را تعجیل بفرماید تا شر دشمنان از سر مسلمانان کوتاه شود.

هیچ نظری موجود نیست: