۱۳۹۳/۱۱/۱۴

راهنمای سفر به لبنان

سفر به لبنان یکی از تجربه هایی است که اگر با هدف و برنامه همراه باشد بسیار مفید و فراموش نشدنی است. بسیاری از افراد سفر به لبنان را دوست دارند، برخی ها برای مناظر طبیعی جغرافیایی، برخی هم برای مناظر طبیعی زنده! برخی هم به عشق جهاد و مقاومت و شهادت.
پنج سال پیش که برای تحصیل و ادامه زندگی به لبنان رفتم قیمت دلار حدود هزار و صد تومان بود. وضع لبنان هم خوب بود. نه جنگ بود، نه گرانی، نه پناهنده های سوری در لبنان بودند؛ امنیت کامل برای توریسم فراهم بود. تورهای ایرانی زیادی در آن سالها به لبنان می آمدند و همیشه لب دریا و کنار صخره روشه، پر بود از توریستهای ایرانی.
بعد از گران شدن بی سابقه دلار و پس از جنگ در سوریه و بمب گذاری در لبنان دیگر ندیدم تور ایرانی در لبنان بچرخد. با این حال افراد بسیاری هستند که با وجود شرایط نامساعد مایلند به لبنان سفر کنند.

برای سفر به لبنان چه به قصد تجارت باشد چه بررسی اوضاع دانشگاه ها و تحقیق علمی، و چه برای گشت و گذار، نکاتی را خدمت دوستان عرض می کنم:
اولا بین ایران و لبنان توافقنامه لغو روادید وجود دارد یعنی نه لازم است دعوتنامه از لبنان برایتان بفرستند نه به سفارت لبنان رفته و ویزا بگیرید. کافی است بلیط گرفته و به لبنان بروید. (لغو روادید با لبنان)
برای صرفه جویی در تهیه بلیط، می توانید بلیط چارتر شرکت ماهان را تهیه کنید که ظاهرا حداکثر مدت بلیط، دو هفته خواهد بود. یعنی فقط دو هفته می توانید در لبنان بمانید.
سعی کنید در زمان های غیر توریستی به لبنان بیایید که قیمت بلیط و هتل و خدمات دیگر ارزانتر باشد.
هرچند همیشه قیمت تاکسی های فرودگاه بالاتر از تاکسی های داخل شهر است اما توجه داشته باشید از شرکتهای تاکسیرانی مهم مثل الو تاکسی و چارلی تاکسی نگیرید که یک تکه راه کوتاه را حدود 50$ از شما خواهند گرفت. تاکسی های شهری که دم در خروجی مسافر می آیند با حداکثر 10 دلار یا کمتر شما را به مقصد می رسانند. در لبنان اصلا از چانه زدن نترسید. ببینید کدام راننده خوب انگلیسی حرف می زند، با او بروید و تلاش کنید شماره وی را بگیرید تا برای گشت و گذارهای بعدی خودش شما را بچرخاند. توجه کنید وی تاکسی رسمی باشد و شماره پلاکش با 3 یا 4 شروع شود. پلاک تاکسی ها در لبنان قرمز رنگ است. اجاره یک روزه تاکسی اقلا 100 دلار برایتان آب می خورد. پس از قبل برنامه ریزی کنید تا مکان های بیشتری را هر روز بازدید کنید.
نکات امنیتی را جدی بگیرید. مبادا با کسی که تاکسی نیست بروید و بفهمد ایرانی هستید. در این صورت احتمال ربوده شدنتان هست. حتما جی پی اس موبایلتان را روشن کنید و مسیر را نگاه کنید.

گزینه دیگر برای رفت و آمد، اجاره ماشین است. باید گواهینامه بین المللی از ایران بگیرید تا بتوانید در لبنان به راحتی رانندگی کنید. اجاره ماشین از روزی 35 دلار به بالا است. البته برای فقط یک یا دو روز بیشتر می گیرند. اما برای یکی دو هفته همین حدود محاسبه می شود.
 اگر اینترنتی هتل رزرو کرده اید که هیچ، اما اگر نه، هتل هایی که غذای حلال داشته باشند و مشروب سرو نکنند اندک هستند و باید مراقب این قضیه باشید. خود تاکسی ها هتلها را می شناسند اما همیشه نمی شود به حرف آنها در مورد حلال بودن غذای هتل اعتماد کرد. هتل ها اقلا شبی 80 دلار برای اتاق یک تخته از شما خواهند گرفت. عموما صبحانه با هتل است و ناهار و شام با خودتان.
سعی کنید از صبحانه هتل که عموما سلف سرویس است همه چیز را بخورید تا آنقدر سیر شوید که لازم نباشد ظهر ناهار بخورید. ناهار را ساعت پنج و شش بخورید. برخی ایرانی ها در سفر خارج کشور، همان یک تکه نان و پنیر یا کره مربا را می خورند. از غذاهای لبنانی و مناقیش و فول و حمص لذت ببرید. زیتون هم فراموش نشود. خوب به خودتان برسید و اصلا خجالت نکشید.
برای ناهار از رستورانهای حلال می توانید غذا تهیه کنید. ساندویچ ها بین 4000 تا 7000 لیره هستند و غذاهای لبنانی مختلف، قیمت های بالاتری دارند. برای شام شبتان شیر یا آبمیوه و کیک از مغازه های داخل شهر بخرید. البته رستورانها هم تا بعد از نیمه شب در خدمت شما خواهند بود.
برخی هتلها تور و گشت دارند که برنامه آن را باید از خودشان بپرسید. ولی اگر مناطق خاصی مدنظرتان هست که می خواهید بروید، قبلا از صفحه اطلاعات توریستی لبنان انتخاب کرده و با تاکسی هماهنگ کنید که چند محل نزدیک به هم را در یک روز بروید.
سفر غیر لبنانی ها به مناطق مرز با فلسطین، طبق قطعنامه 1701 سازمان ملل ممنوع است و اگر قصد بازدید دارید باید از ارتش لبنان مجوز یک روزه بگیرید. تصور می کنم این مجوز (تصریح) را از مرکز ارتش در صیدا باید گرفت.

غیر از هتل، خوابگاه های دانشجویی – کارگری هم هست که اتاق بسیار کوچک یک یا دو تخته با قیمت شبی حدود 15 دلار در اختیارتان قرار می دهند. انتظاری بیش از خوابگاه دانشجویی نداشته باشید. نه نظافت و شیکی هتل را دارد نه خدمات خاصی ارائه می دهند. ضمنا باید چهارچشمی مراقب پول و مدارک و وسایل خودتان باشید. یکی از این خوابگاه ها در نزدیکی دانشگاه لبنانیه در منطقه لیلکی به نام خوابگاه فرشته (ملاک – Oasis) قرار دارد. این خوابگاه مجردی می باشد. کافی نت و اینترنت و کافه تریا دارد. ضمن آنکه خشکشویی و ماهواره و تلفن هم در اختیارتان قرار می دهد.
برای انجام امور دانشجویی و پیگیری های مربوطه، مطلب راهنمای گام به گام تحصیل در لبنان را مطالعه کنید.
درصورتیکه قصد خرید و بازدید از فروشگاه ها را دارید از پاساژهای گران خرید نکنید. چون بسیار گران تمام می شود. مراکزی هستند که قیمت کالاهایشان ارزانتر است. به دنبال این فروشگاه ها بگردید.
اگر قصد تهیه سیم کارت دارید، از فرودگاه نگیرید. از فروشگاه های موبایل و خدمات موبایل، در داخل شهر با اقلا نصف قیمت می توانید خط تهیه کنید. گاهی خود تاکسی ها خط دست دوم دارند. اما فروشگاه ها برای فروش خط، مدارک می خواهند و عکستان را می گیرند. قیمت خط جدید پلمب شده از شرکت، حدود 40 هزار لیره است که شامل 22$ اعتبار و یک ماه صلاحیت خط است. پس از گرفتن خط، اینترنت پرسرعت را فعال کنید و به راحتی با وایبر و دیگر نرم افزارها به مکالمه با کیفیت و مجانی بپردازید.
در لبنان دو شرکت ام تی سی و آلفا خطوط ثابت و اعتباری ارائه می دهند. سیم کارتهای شرکت آلفا ارزانتر هم هست. برای آگاهی از نحوه فعال کردن اینترنت و تعرفه ها، به سایت آنها مراجعه کنید.
در سفر به لبنان بهتر است دلار همراه داشته باشید. چون یورو و دیگر پولها راحت و همه جا چنج نمی شود. اما دلار را همه حتی تاکسی قبول می کنند. در لبنان هر دلار در صرافی و بانک به نرخ روز بین 1507 تا 1515 لیره (بسته به قیمت روز) تبدیل می شود اما مغازه ها آنرا همیشه 1500 لیره حساب می کنند.
اگر قصد دارید چیزی برای فروش به لبنان بیاورید می توانید عسل، قالیچه کوچک یا تنباکوی اعلا بیاورید. اما قبلش از پیدا کردن مشتری مطمئن شوید.
سعی کنید لباسهایتان تابلو نباشد که ایرانی هستید. با کت و شلوار نیایید. کت و شلوار در لبنان نماد پولداری است. به هیچ وجه در مناطق خلوت پرسه نزنید تا طمع دزدان و جیب برها و تروریستهای آدم دزد جلب نشود. اگر هتل گاوصندوق دارد پولهایتان را آنجا بگذارید و فقط اندازه خرج روزتان همراه داشته باشید.
از آنجا که قیمت ها در لبنان به نسبت ایران گرانتر است سعی کردم توصیه هایی برای صرفه جویی در هزینه ها ارائه دهم. اما اگر آنقدر پولدارید که هزینه برایتان مهم نیست، ضمن آنکه حق حساب بنده را کنار می گذارید، مراحل زیر را طی کنید:
در فرودگاه سیم کارت بگیرید (البته گاهی وقتها ندارند)
اینترنت پرسرعت بدون فیلتر لبنان را تجربه کنید. زرت زرت عکس بفرستید. همه آنها خاطره خواهند شد.
از شرکت تاکسیرانی، یک تاکسی بگیرید و به هتل مناسبی بروید.
پس از استراحت، تاکسی بخواهید و به جاهای مختلف از جمله خیابان الحمرا بروید و از فروشگاه های برندهای معروف خرید کنید.
جاهای دیدنی را فراموش نکنید. به جونیه و تل کابین و کلیسای بالای کوه بروید.
خوش بگذرد و سلامت باشید.

هیچ نظری موجود نیست: