۱۳۹۳/۱۱/۲۱

انقلاب اسلامی ایران و تاثیر آن بر لبنان

انقلاب اسلامی ایران حرکت امواج خروشان مردمی بود که از ظلم پادشاهان صبرشان لبریز شده بود و با دندان تیز کردن پادشاهان بی اراده برای نابودی دین و فرهنگ و اخلاق مردم، تحمل مردم تمام شد و همگی دست در دست هم،  به رهبری امام خمینی، مهره ی بی اراده و بی اقتدار استعمار را بیرون کردند.
با پیروزی انقلاب ایران معادلات منطقه و جهان به هم ریخت. معادلاتی که توسط قدرت های استعماری بر جهان دیکته می شد. نه گفتن به این معادلات باعث شد دشمنی و کینه ی ظالمان، برانگیخته شده و جنگ و تحریم و فشار بر این مملکت تحمیل کنند.

قبلا مطلبی از یک تاجر لبنانی نوشته بودم که به من گفت اگر انقلاب ایران نبود شاید عرق خور می شدم.
به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران و برای بررسی نظر لبنانی ها در مورد انقلاب ایران با دو جوان لبنانی صحبت کردم.
حسن متخصص شبکه و امور رایانه ای است. وی عقیده دارد انقلاب ایران در همه کشورها به سرعت منعکس نشد. خصوصا کشورهای پولدار عربی که مردم هیچ دلنگرانی نداشته و اصلا به سیاست کاری نداشتند. وی که در کودکی در کویت زندگی می کرده است می گوید:
«در کشورهای حومه خلیج (فارس)، انقلاب ایران را اصلا پوشش خبری نمی دادند. اما وقتی جنگ (تحمیلی) به راه افتاد، تمام اخبار پر بود از گزارشهای دروغین از فتوحات صدام. به طوری که تصور می کردی تا چند روز دیگر نسل ایرانی ها تمام خواهد شد! برای امام خمینی کارتون و کاریکاتور پخش می کردند و کلیپ های حماسی عراقی پخش می کردند.
انقلاب ایران فقط برای مظلومین و محرومین در کشورهای خارجی اهمیت داشت و اخبار آن را با دلواپسی دنبال می کردند. لبنان که شیعیان آن در محرومیت بودند، یکی از کشورهایی بود که انقلاب ایران در آن بشدت و به سرعت تاثیر پذیرفت. دلیل آن هم وجود امام موسی صدر و حمایت او از انقلابیون ایران بود. اصلا او حرکت انقلابی شیعه را در لبنان پیش تر کلید زده بود و شاید برای همین ربوده شد تا جلوی نهضت شیعیان گرفته شود. جدال امام موسی صدر با شاه ایران و قضیه توقیف پاسپورت ایرانی ایشان به فرمان شاه و وعده سرنگونی شاه توسط امام موسی صدر از قدیم مشخص بود. از آنجا که امام موسی صدر و شهید چمران، انقلابی های ایران را که از دست ساواک فرار می کردند در لبنان پناه می دادند و در مورد انقلاب با لبنانی ها حرف می زدند، انقلاب ایران برای شیعیان لبنان آشنا بود.»
یادم می آید سرتیپ الحاج فرمانده پلیس بازنشسته لبنانی در خاطراتش از اعلامیه های انقلابی سخن گفت که به دستور امام موسی صدر لای پاسپورت های ایرانی ها می گذاشتند. (از اینجا بخوانید)
پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، هواپیمایی پر از شخصیت های مختلف لبنانی برای تبریک به تهران آمد. مسئولین مجلس شیعیان لبنان، علمای شیعه و سنی و مسیحی، مسئولین حرکت امل و برخی شخصیت های لبنانی دیگر به تهران آمده و برای تبریک به خدمت امام خمینی رفتند.
یکی از نمودهای تاثیر انقلاب ایران در لبنان تاسیس حزب الله بود. یکی از اهالی جنوب لبنان می گفت: قبل از اینکه ایران گروه های مقاومت را جمع کند و آموزش بدهد هر از گاهی یک عملیات کوچک بر ضد دشمن صهیونیست انجام می شد. دشمن هم بلافاصله هلی کوپتر می فرستاد تا از نیروهایش حمایت کند و مبارزان مقاومت را سرکوب کند. یک بار عملیات شد. صدای شلیک موشکها بیشتر از همیشه بود. صدای هلی کوپتر پس از مدتی شنیده شد. اما به جای آنکه صدای موشکها قطع شود، صدای هلی کوپتر قطع شد! دوباره پس از مدتی هلیکوپتر دیگری آمد اما صدای شلیک موشک قطع نمی شد. اینجا بود که فهمیدیم نیروی مقاومت افزایش یافته و عملیات در سطح و مقیاس بزرگی انجام می شود.
قدرت یافتن مقاومت در لبنان سرانجام به آزادی خاک لبنان منجر شد و بار دیگر بر درستی سیاست مبارزه و ظلم ستیزی مهر تایید زد.
حسین که یک وکیل و حقوقدان برجسته است در مورد انقلاب ایران و تاثیر آن بر لبنان می گوید: «انقلاب ایران همه چیز را در لبنان برای شیعیان عوض کرد. وضع شیعیان به کلی تغییر کرد. همانطور که امام خمینی گفتند "اگر قيام سيدالشهدا سلام الله عليه نبود، امروز هم ما نمی‏توانستيم پيروز شويم" باید گفت اگر انقلاب ایران نبود ما هم نمی توانستیم پیروز شویم. انقلاب ایران به شیعیان لبنان موجودیت بخشید. قبل انقلاب هرچند به یمن زحمات امام موسی صدر وضع شیعیان و محرومین در حال بهبود و ارتقا بود اما هنوز شیعیان به این وحدت و قدرت کنونی نرسیده بودند. خیلی ها با کمونیستها بودند، خیلی ها با بعثی ها، حتی برخی با کتائب همکاری می کردند (نیروهای راستگرای مسیحی) اما پس از انقلاب ایران، شیعه برای خودش کیان و موجودیتی پیدا کرد که بدون اجازه آن در لبنان نمی شود اقدامی کرد. هرچند انقلاب ایران تاثیر اقتصادی مستقیم در لبنان نداشت اما به طور فیر مستقیم وضع نابسامان شیعیان بهبود یافت و کم کم از سالهای 1990 به بعد، گردش مالی و تجاری در میان شیعیان بهبود یافت و شیعیان که تنها قشر فقیر و محروم جامعه رو تشکیل می دادند به سطح متوسط و رو به بالا رسیدند.»
حسین که به تازگی از سفر زیارتی سیاحتی به ایران بازگشته بسیار از ایران و مردمش تعریف کرد و نظم و قانون و خدمات موجود را ستود.

نکته مشترکی که در صحبت با این دوستان و دیگر شیعیان لبنان وجود دارد دلدادگی آنان به انقلاب اسلامی و ایران است. همیشه دل تمام شیعیان جهان برای تنها دولت شیعه می تپد و برای حفظ آن تا ظهور حضرت صاحب الزمان عجل الله تعالی فرجه الشریف و تقدیم پرچم حکومت تشیع به آن حضرت دعا می کنند.
آیا ما نیز شکرگزار و قدردان نظام و رهبرمان هستیم؟

مطلب مرتبط: انقلاب اسلامی، پشتیبان شیعیان جهان

هیچ نظری موجود نیست: