۱۳۹۳/۱۱/۰۳

عملیات قنیطره و پیامهای آن

سه هفته پیش رسانه های رژیم اشغالگر صهیونیستی بطور واضح پرونده تسلیح جولان توسط حزب الله و ایران را مطرح کرده و از خطرات آن برای امنیت صهیونیستها پرده برداشته بودند. در این میان بطور واضح اسم چند نفر برده شده بود. جهاد مغنیه و سمیر قنطار و طباطبایی.
آنها ادعا کرده بودند آموزش و سازماندهی گروه های مسلح سوریه ای به دست حزب الله با هدف باز کردن جبهه تازه ای بر ضد صهیونیستها در حال انجام است و این ماموریت بدست فرماندهان حزب الله دنبال می شود.
باید بدانیم حادثه عملیات نظامی رژیم صهیونیستی بر ضد هدفی در سوریه با دقت و از روی قصد انجام شده است. در این کاروان حاج ابوعیسی و محافظ وی، تنها افرادی بودند که مستقیما نیروی حزب الله بودند. او حدود سه سال بود که در سوریه انجام وظیفه می کرد. در این بازدید، وی در حال توجیه نیروها وفرماندهی جدید برای تحویل منطقه به آنان بود. جهاد و سه نفر از نیروها، هرچند از نیروهای حزب الله بودند اما مستقیما با سپاه در ارتباط بوده و زیر نظر سپاه فعالیت می کردند. هلیکوپتر اسراییلی از نزدیک ترین پایگاه نظامی، بلند شده و موشک هایش را شلیک کرده و دوباره در پایگاه به زمین نشسته است. حتی وارد آسمان سوریه هم نشده بود. هرچند رژیم صهیونیستی پس از عملیات اعلام کرد فرمانده حزب الله که مسئول حمله به صهیونیست ها در جنگ آینده بود را کشته است و نام ابو علی طباطبایی را مطرح کرد اما قضیه فراتر از این است. صهیونیستها از پیشرفت مذاکرات هسته ایران و آمریکا و دستیابی به هر توافقی در هراسند. لذا کوشیده اند با کشتن سردار ایرانی، اوضاع را متشنج کنند و البته با کشتن نیروهای دشمنشان یک تیر و چند نشان بزنند و امنیت خودشان را تضمین کرده و در جامعه صهیونیستی، محبوبیت خود را برای انتخابات آتی بالا ببرند. مطمئنا رژیم صهیونیستی می دانسته چه شخصیتی را هدف قرار داده و اظهارات کنونی آنها فقط یک بازی رسانه ای است.
بر اساس اطلاعات یک سازمان غربی، حزب الله با خبر شده که اسراییل برنامه جدید وخطرناکی برای لبنان چیده و تحرکات نظامی خود را آغاز کرده است. این ترور، از سویی یک بهانه برای افزایش نیرو در مرزهای لبنان هم هست. آنها منتظرند حزب الله اقدامی بکند تا با دستاویز قرار دادن آن، عملیات اصلی خود را آغاز کنند.
جالب آنکه صهیونیستها پس از این عملیات اعلام کردند ایران در موقعیتی نیست که پرونده مذاکرات خود را به خطر بیندازد. خیال آنها از بابت پاسخ ایران راحت است! جالب تر آنکه سیاسیون لبنان و مخالفان حزب الله، بر احترام صلح و قطعنامه ۱۷۰۱ تاکید کرده اند و از حزب الله خواسته اند دست به اقدامی نزند که امنیت لبنان را به خطر بیاندازد. حتی برخی خواستار خروج حزب الله از سوریه هم شدند. دولت لبنان هم در پی صدور بیانیه ای است که اقدام از خاک لبنان را ممنوع و محکوم کند.
آنچه در این میان شرم آور است پیامهای برخی مقامات بلند پایه ایرانی است که نارضایتی لبنانی ها را برانگیخته است. این مقامات سیاسی و امنیتی در محکومیت اقدام رژیم صهیونیستی گفته اند: این اقدام با پاسخ شدید حزب الله مواجه خواهد شد. یا فرد بلندپایه ای در پیام تسلیتی که برای سید حسن فرستاد گفته است ضمن تسلیت شهادت مجاهدان حزب الله و محکوم کردن این جنایت دشمن، یقین دارد که حزب الله پاسخ کوبنده ای به دشمن خواهد داد!
معنای این پیام ها این است که ایران کاملا پای خود را عقب کشیده و از عواقب درگیری با رژیم صهیونیستی پرهیز کرده است. اطمینان دشمن از عدم پاسخگویی ایران در اینجا مشخص می شود که می گوید هیچ طرفی (ایران و حزب الله) تحمل جنگ در شرایط کنونی را ندارند.
باید بدانیم عملیات رژیم صهیونیستی یک عملیات امنیتی نبوده که جواب آن را با عملیات امنیتی در یک کشور خارجی یا در مرزهای فلسطین بدهند. عملیات نظامی بر علیه اهداف نظامی، جوابی نظامی می طلبد. حتی پرتاب موشک نه تنها جواب مناسبی نیست بلکه نشان دهنده ضعف امنیتی و عملیاتی است. جواب نظامی یعنی حمله به یک پایگاه یا کاروان نظامی و از پا در آوردن دشمن و اسارت آنها.
در هر حال مشخص است که حزب الله جواب را با بررسی شرایط و زمان و مکان مناسب، اتخاذ خواهد کرد و احساسی و بررسی نشده عمل نخواهد کرد. جمعه آینده، سید حسن نصرالله در مراسم پرشکوهی که برای شهدای قنیطره برگزار خواهد شد، سخنرانی خواهد کرد.
باید گفت عملیات قنیطره عملیاتی بی سابقه است. ترور فرماندهان مقاومت در گذشته به شیوه امنیتی انجام می پذیرفت و در کار امنیتی نمی توانید عامل آن را حتی اگر بشناسید، مستقیما مورد پیگرد قرار دهید. اما این عملیات در روز روشن و به شکل نظامی انجام شده و قطعا پیامهایی دارد. پیامی که رژیم صهیونیستی با این اقدام به ایران داد واضح است. اما از سوی دیگر پیامی هم به روسیه داده است که از پشتیبانی ایران در قضیه سوریه و پرونده های بزرگتر دست بکشد. با این حال با رسانه ای شدن توافق نظامی با روسیه، و اعلام امکان تحویل پدافند اس 300 جواب این پیام به رژیم صهیونیستی داده شد.

هیچ نظری موجود نیست: