۱۳۹۳/۱۰/۲۵

کمک به مقاومت

خیلی از افراد برایشان سوال است که هزینه های حزب الله از کجا تامین می شود.
حزب الله پس از تاسیس، آموزش نظامی و کمکهایی از ایران دریافت کرده است. هرچند نوع کمک و آموزش و میزان آن همیشه متغیر است، اما ایران، تنها مصدر و منبع یاری به حزب الله نیست. کشورها و سازمانها و افراد دیگری هستند که به آن کمک می کنند. به عنوان نمونه، هیئت دعم المقاومه (هیئت پشتیبانی مقاومت) یکی از این سازمان ها است.
این سازمان یکی از زیر مجموعه های حزب الله است که در نیمه ی سالهای 80 میلادی به شکل یک گروه ساده برای جمع آوری کمک به مقاومین با شعار جهاد با مال واجب است تاسیس شد.
با پیشرفت مقاومت و توسعه حیطه فعالیت آن، گام دوم برای پشتیبانی برداشته شد و هیئت دعم المقاومة به شکل پیشرفته و نظام مند، کار خود را توسعه بخشید. هیئتی اداری متشکل از افراد خبره و دارای تجربه اقتصادی و اجتماعی تشکیل شد که وظایف برنامه ریزی، اجرا، نظارت و مدیریتی را برعهده گرفتند. بدنه اجرایی از گروه های عملیاتی مناطق مختلف مثل بیروت، بقاع، جنوب، شمال و جبل تشکیل شده است. همچنین بخش تبلیغاتی، بخش فرهنگی، بخش روابط عمومی و فعالیتهای بانوان بخشهای دیگر این دستگاه هستند.
این هیئت پروژه های مختلفی برای تامین بودجه برای مقاومت دارد. پروژه قلک های خانگی کمک به مقاومت، پروژه عضویت ماهیانه برای پرداخت مستمر، پروژه صندوقهای جمع آوری کمک مستقر در مساجد و موسسه ها، و همچنین برخی پروژه های اقتصادی سود آور.
علاوه بر این، بر اساس شرایط، پروژه های ویژه هم تعریف می شود مثل پروژه مشارکت در هزینه موشک.
این هیئت پروژه های خود را گسترش داد و پروژه پشتیبانی و تجهیز یک مجاهد را ارائه داد. همچنین در ماه رمضان مراسم های افطار در مناطق مختلف لبنان برگزار می شود که پس از افطار، حضار کمکهای خیریه خود را به صندوق می ریزند. 
بخش رسانه ای هیئت دعم المقاومة از ابتدا نقش مهمی را در پشتیبانی از مقاومت ایفا کرد.از وظایف این بخش می توان به طراحی کلیپ های
تبلیغاتی رادیویی و تلوزیونی برای تشویق مردم به کمک به مقاومت نام برد. همچنین با طراحی تقویم و سررسید و فروش آن و انتشار بیانیه ها و پارچه نوشته ها در مراسم های مختلف، برای تشویق مردم به کمک به مقاومت تلاش می نماید. ضمن اینکه برنامه ها و مراسم های مختلف خود را پوشش خبری می دهد. بخش فعالیتهای بانوان با برگزاری جلسات توجیهی برای مردم و دانش آموزان، ضرورت کمک به مقاومت را یادآور می شوند.
شایان ذکر است از کمکهای فردی به مقاومت از طرف تجار لبنانی و مهاجران لبنانی در دیگر کشورها و حتی تجار ثروتمند کشورهای عربی، مبالغ سنگینی حاصل می شود.

هیچ نظری موجود نیست: