۱۳۹۳/۱۰/۰۳

بنده و پروردگار - به مناسبت میلاد مسیح + هدیه

امشب شب میلاد حضرت مسیح است؛ که سلام خدا بر پیامبر مان و خاندانش و بر او باد. روز 25 کانون اول یا همان دسامبر روزی است که به عنوان میلاد حضرت مسیح جشن گرفته می شود. ضمن تبریک این روز به مسیحیان و موحدان، یک کلیپ صوتی عربی بسیار زیبا در مورد پروردگار یافته بودم که اکنون تقدیم می کنم. متن و ترجمه این کلیپ هم همراه آن قابل دانلود است.
اما در مورد تاریخ میلاد مسیح علیه السلام باید گفت که حتی خود مسیحیان این تاریخ را قبول ندارند. چرا که زمان تولد حضرت مسیح طبق تاریخ و انجیل در زمستان نبوده است. دلایل مسیحیان را از یک منبع مسیحی بخوانیم:
1- در لوقا 2: 1-3 درباره یک سرشماری صحبت شده و گفته شده که یوسف و مریم برای انجام این سرشماری سفر کردند. سفرشماری هیچوقت در چله زمستان انجام نمی شد. دلیلش هم این است که وضعیت جوی سفر به شهر اجدادی مردم را برای آنها دشوار می کرد. در واقع در همین عصر ما هم که عصر مسافرت های سریع است، معمولاً سرشماری ها در شرایطی انجام می شوند که اوضاع جوی مساعد باشد. بنابراین تولد عیسی در 25 دسامبر و سرشماری در آن تاریخ با هم جور در نمی آیند.
2- به علاوه، آیه 8 می گوید که شبانان با گوسفندان خود در صحرا به سر می بردند. این هم دلیل دیگری است که نشان می دهد عیسی در 25 دسامبر متولد نشده است. زیرا شبانان در ماه دسامبر به دلیل سردی هوا گله های خود را به صحرا نمی بردند. آدام کلارک در این مورد می گوید:
«از آنجایی که شبانان گله های خود را به آخور برنگردانده بودند، احتمال این می رود که ماه اکتبر هنوز آغاز نشده بود. در نتیجه، وقتی می خوانیم که گله ها در صحرا به سر می بردند، باید بدانیم که خداوند ما در 25 دسامبر مولود نشده است.... به همین دلیل ایده تولد عیسی در ماه دسامبر باید رد شود.»
( نقل قول از آر-ای وودرو: بابیلون میستری رلیجن «انجمن شرکت رالف وودرو اونجلیکال»، 1966، چاپ 1992 صفحه 141 گرفته شده است.)
با توجه به حقایق بالا، تاریخ 25 دسامبر اصلاً تاریخ مناسبی برای تولد مسیح نیست. پس چرا تولد عیسی مسیح را در این تاریخ جشن می گیریم؟ دلیل چیزی نیست جز اینکه، بت پرستانی که مسیحی شدند، رسوم و سنت های خود را هم با خود آوردند. همانطور که جی فریزر می گوید:
«بزرگترین فرقه منحرف بت پرستی که تاریخ 25 دسامبر را برای تولد مسیح در جهان روم و یونان جا انداخت میتراییسم ها ( خورشید پرستان ) بودند ... این جشن زمستانی در آیین میتراییسم، «میلاد» یا «میلاد خورشید» نام داشت.»
 ( جی فریزر را مشاهده کنید: «شاخه طلایی»، نیویورک، شرکت مکمیلان، چاپ 1935 صفحه 471.)
حتی منبع بنیادگرایی مانند »دایره المعارف کاتولیک" هم اعتراف می کنند که جشنی مربوط به میتراییسم دلیل جشن گرفتن تولد مسیح در 25 دسامبر توسط مسیحیان است:
«جشن بسیار معروف «میلاد خورشید شکست ناپذیر» که در 25 دسامبر گرامی داشته می شد، از دلایل بسیار تأثیرگذار در گرامی داشتن تولد مسیح در دسامبر داشت»
( «دایره المعارف کاتولیک»، نیویورک، انتشارات رابرت اپلتون، چاپ 1911 صفحه 725 را مطالعه فرمایید. این نقل قول از آر وودرو، اوپ.سایت. صفحه 143 گرفته شده است)
از ارجاعات بالا مشخص است که تاریخ تولد مسیح 25 دسامبر نیست. بلکه روزی است که بت پرستان تولد خورشید را جشن می گرفتند. این بت پرستان وقتی مسیحی شدند، مراسم بت پرستی خود را هم با خود آوردند. در چنین شرایطی کلیسا تصمیم گرفت بجای سرکوب و مقابله با این رسومات، به آنها معنا و مفهومی مسیحی بدهد. بنابراین، «میلاد خورشید، خدای آنها» به «میلاد پسر خدای یگانه» تبدیل شد. متأسفانه این فقط یکی از مراسم های بت پرستان است که به آن معنایی مسیحی داده شده و مسیحیان زیادی در دنیا آنرا دنبال می کنند.

خب بشنوید از شب میلاد در لبنان:
شب میلاد حضرت مسیح در لبنان حتی برای مسلمانان هم شب پر خاطره ای است. مردم در منازل یکدیگر یا در رستورانها جمع می شوند و شب نشینی کرده و مثل شب یلدای ما آجیل و شیرینی و غذاهای خوشمزه صرف می کنند. روز 25 دسامبر در لبنان تعطیل رسمی است و بجز برخی موسسات اسلامی که تابع دولت نیستند همه مشاغل تعطیل هستند. خیابانهای ضاحیه توسط شهرداری تزیین شده و درخت کریسمس در میدانها قرار داده اند. حتی حزب الله هم بنر تبریک عید میلاد نصب کرده است. در این روز مسیحیان به پس از اجرای مراسم دینی به دیدار یکدیگر می روند. سیاسیون ضمن دیدار کاردینال اعظم، به دیدار رییس جمهور می روند. از آنجا که فعلا لبنان رییس جمهور ندارد امسال چنین برنامه ای برگزار نمی شود. امشب برای کودکان مسیحی و حتی برخی مسمانان، شب بسیار دوست داشتنی ای است. شبی که بابانوئل با کیسه اش نیمه های شب برای آنها اسباب بازی هدیه می آورد. هفته پیش مغازه ها و فروشگاه های بزرگ مملو از هدایا و اسباب بازی و شکلات و وسایل تزیینی برای این عید بود. مدارس از فردا تا اقلا روز یکشنبه 4 ژانویه تعطیل هستند.    
کلیپ صوتی «بنده اگر تو را می دید گناه نمی کرد»

هیچ نظری موجود نیست: