۱۳۹۳/۰۸/۲۴

مراسم ختم سید کاظم لواسانی برگزار شد

امروز مراسم اولین سالگرد ارتحال عالمی ربانی از سلاله خاندان لواسانی مرحوم سید کاظم لواسانی در مسجد همدانیها برگزار شد. همچنین در این مراسم از مقام شامخ شاگرد انقلابی و فرزانه آن عالم فقید، شهید حاج حسن تهرانی مقدم تجلیل گردید. 
مرحوم سید کاظم لواسانی فرزند آسید میرزا حسن لواسانی در سال 1316 در بیروت متولد شد.
پدر ایشان مرحوم سید میرزا حسن لواسانی از علمای بزرگ ولی بسیار متواضعی بود که سالها در لبنان و نجف و ایران به تبلیغ دین پرداخت. مرحوم سید حسن، پسرعموی سید محمد صادق لواسانی هم درس و نماینده امام خمینی بود که تشابه زیادی هم به سید روح الله موسوی خمینی داشت بطوریکه در نجف تصور می کردند آندو با یکدیگر برادرند.
سید کاظم چهار برادر و چهار خواهر داشتند. برادر کوچکترشان سید عباس لواسانی بود که در ماجرای حمله به سفارت ایران در لندن به دست تروریستها به شهادت رسید. از این سید جلیل القدر یک پسر و یک دختر به یادگار مانده که پسر ایشان، آقا سید ابراهیم لواسانی مدیر حوزه مشهد است.
زهد و تقوای ایشان زبانزد بود و عبادت های نیمه شب ایشان تا به صبح حتی در زمان بیماری ایشان ترک نشد. مهم ترین مساجدی که نماز می خوندند مسجد حاج ابوالفتح سرتخت (نرسیده به خیابان ایران واقع در شهر تهران)، مسجد حضرت زینب کبری و امام زاده یحیی محله امام زاده یحیی تهران بود. البته ایشان مدتی در یکی از مساجد بازار بزرگ نیز نماز می خواندند. گاهی که پدرشان فرصت نمی کردند به جای ایشان در مسجد آقا میزرامحمود اقامه نماز جماعت می کردند. همیشه همه را به حضور همیشگی در نماز جماعت و اقامه نماز در اول وقت توصیه می کردند. مدام می فرمودند مواظب حقوق مسجد و به فکر رونق مسجد باشید.حاج آقا منبرهای ثابتی نیز داشتند مانند شب های سه شنبه. گاه شب های جمعه منزل حاج آقای لنگرودی منبر میرفتند. گاهی نیز طلبه ها و آشنایان ایشان را به اسلامشهر یا لواسان برای سخنرانی میبردند. ایشان برای نماز در مسجد هیچ پولی را نمی پذیرفتند و اگر حوزه پولی به حساب ایشان می ریخت به سرعت حتی نیمه شب، آن را از حسابشان خارج کرده و به مستمندان می رساندند. هنگام وفاتشان چند هزار تومان پول برایشان باقی مانده بود و با آنکه چند شب قبل 150 میلیون تومان وجوهات به دستشان رسیده بود، از آن برای پرداخت بدهی خود به قصاب و میوه فروش محل استفاده نکرده بودند.
ایشان درس تفسیر را نزد آیت الله خوانساری خواندند. از درس آقایان مدرسی، مجتهدی، علامه محمد حسین تهرانی نیز استفاده کردند.
خودشان درس اخلاق می گفتند. مخصوصاً برای طلبه های تازه وارد که دماغشون از باد علم پر بود آفات علم درس میدادند و به نوعی تنبیه میکردند. روش و سیره اهل بیت(ع) و انبیاء و وسوسه های شیطان و راه حل های آن را نیز درس می دادند.


سردار سرلشکر حاج محمد تهرانی مقدم، اولین فرمانده تیم حفاظت مقام معظم رهبری، فرمانده قرارگاه رمضان در سال های دفاع مقدس و برادر شهیدان تهرانی مقدم در گفتگو با خبرنگار قرآن و معارف خبرگزاری شبستان چنین گفت: آیت الله سیدحسن لواسانی و 2 فرزندشان آقایان سیدکاظم و سیدعلی عالمان متخلق به اخلاق الهی بودند که توانستند شاگردان انقلابی تربیت نمایند. وی ادامه داد: این علمای بزرگوار که به منبر الهی وصل بودند قبل و بعد از انقلاب اسلامی در مسجد زینب کبری (س) و مسجد امامزاده یحیی (ع) جنوب تهران کودکان، نوجوانان و جوانان بسیاری را مطابق با معارف اسلامی تربیت کردند. 
سردار تهرانی مقدم ادامه داد: شهید علی تهرانی مقدم که ظهر عاشورا در جبهه سوسنگرد به شهادت رسید روحیه و منش دینی و انقلابی خود را از آقایان لواسانی الهام گرفته بود. وی با اشاره به اینکه شهیدان علی و حسن تهرانی مقدم اهتمام به نماز اول وقت، حضور در نماز جمعه، احترام والدین، خوش خلقی و اهتمام به قرائت زیارت عاشورا را از آقایان سیدعلی و سیدکاظم لواسانی فرا گرفته بودند، خاطرنشان کرد: این علمای بزرگوار مرتبا مراقب فعالیت اهل مسجد بودند به طوری که اگر روزی بنده یا علی و یا حسن در نماز جماعت حاضر نمی شدیم پیگیر می شدند که چرا در مسجد حضور نیافتیم.
سردار تهرانی مقدم افزود: آیت الله سیدحسن لواسانی (ره) مربی عزت، اقتدار و حیرت اسلام بودند. این عالم بزرگوار ممارست جدی به زیارت عاشورا، دعای کمیل و ندبه داشتند. اولین فرمانده تیم حفاظت مقام معظم رهبری با بیان اینکه تاریخ اسلام و جامع المقدمات را از حضرت سیدکاظم لواسانی یاد گرفته است، اظهار داشت: ایشان تبحر و دانش بسیاری در زمینه تاریخ اسلام داشتند. وی در پایان خاطرنشان کرد: تمام شاگردان این بزرگواران در مناصب مهم کشور حضور داشته و دارند و برخی از آنان نیز به شهادت رسیده اند.

***

ایشان در سال های قبل از انقلاب حضور چشمگیری در تظاهرات داشتند که عکس های آن نیز موجود است. چندین بار نیز در سال های دفاع مقدس به عنوان مبلغ در جبهه ها حضور یافتند و برای رزمندگان از ارج و مقام جهاد در راه خدا می گفتند.
آن عالم جلیل القدر شب تولد امام جواد (ع) در سال 1386 سکته کردند و نیمی از بدنشان فلج شد. این مشکل در کنار بیماری قند و فشار خون، کم کم موجب خانه نشین شدن حاج آقا شد. در این سال ها به هیچ وجه دست از مطالعه و عبادت نکشیدند و هفته ای دو یا سه جلسه درس برای طلبه ها داشتند و نماز جماعت نیز برگزار میشد. سرانجام در 28 آذر 1392 که مصادف بود با شب هفت امام حسین (ع) اوضاع جسمی شان وخیم شد و با وجود تلاش پزشکان بیمارستان بازرگانان، دار فانی را وداع گفتند.


برگرفته از مصاحبه خبرگزاری شبستان
تصاویر مجلس ختم
انعکاس خبر مجلس ختم در سایت شبستان

هیچ نظری موجود نیست: