۱۳۹۳/۰۶/۱۹

مردم لبنان خواستار اخراج پناهندگان سوری شدند

بعد از اینکه در این چند سال، شهر عرسال در لبنان از تروریستها و مجروحین خارجی که در سوریه می جنگیدند پذیرایی و حمایت کرد، عاقبت شر تروریستها به مردم شهر رسید و با اشغال شهر و درگیری و سلب آزادی مردم و تجاوز به ممتلکات آنها، دقیقا برنامه زورگویی و ظلم در عراق را در آنجا پیاده کردند. بطوری که شهردار این شهر که بسیار ضد حزب الله بوده و شهر را در اختیار و در خدمت تروریستها در آورده بود از مقامات لبنانی درخواست نجات کرد. 
خبرهای تایید نشده ای حاکی از آن است که پسر بندر بن سلطان تصادفا در هنگام تردد به این شهر به صورت ناشناس، توسط ارتش بازداشت شده و به پاسگاه ارتش منتقل می شود. تروریستها پاسگاه را محاصره می کنند و سرکرده آنها داخل شده و تقاضای آزادی پسر بندر را می کند. فرمانده پایگاه عصبانی شده و می گوید خود این یارو رو هم دستگیر کنید. در پی این جریان تروریستها پاسگاه را زیر آتش می گیرند و تعداد زیادی از سربازان را کشته و تعدادی را اسیر کرده و به گروگان می گیرند. به همین علت تصور شد که دستگیری این سرکرده داعشی جرقه ی جنگ در عرسال بوده است.
دقیقا همین روزهاست که سعد حریری با یک میلیارد دلار هدیه سعودی در جیبش به لبنان باز می گردد و همه تصور می کنند که وی آمده تا به اصلاح امور کمک کند. او با پرداخت قسمتی از پول به عنوان رشوه به افراد مختلف، قضیه را کاملا ماست مالی کرده و پسر بندر را بی سر و صدا فراری می دهد. فرمانده ارتش در این میان تلفات را انکار می کند و از طرف سیاسیون (جناح حریری) به خاطر همراهی و همکاری اش تشویق و تقدیر می شود. ارتش که درحال مبارزه با تروریستها بود و موفق شده بود تعدادی از اسرا را آزاد کند، به دستور سیاسیون عملیات خود را متوقف می کند. هیئت علماء المسلمین برای توافق با تروریستها و آزادی اسرا و عقب نشینی تروریستها از شهر وارد مذاکره می شود. این کار باعث شد برگ برنده ارتش از دستش خارج شود و اسرای ارتش و کلانتری شهر، توسط تروریستها از شهر خارج شوند. عمل (به ظاهر) خودسرانه هیئت علمای مسلمین به زعم برخی سیاسیون لبنانی، ضربه به ارتش و دولت و امنیت لبنان بود. جالب تر از همه این که جناب سعد حریری که ظاهرا آمده بود تا بماند، ناگهان به سعودی برگشت!
داعشی ها تهدید کردند که باید در قبال آزادی گروگانها، الموقوفین الاسلامیین (تروریستهای جریان نهرالبارد) آزاد شوند. وگرنه هر سه روز یک اسیر کشته خواهد شد. اولین اسیری که ذبح کردند علی السید، سرباز سنی مذهب ارتش لبنان بود. سه روز بعد عباس مدلج سرباز شیعه اهل بقاع را سر بریدند. در پی این جریان لبنان آتش گرفت. مردم راه ها را بستند و لاستیک آتش زدند و ضمن همدلی با ارتش، در صدد افزایش اقدامات بر ضد تروریستها و حامیان سنی مذهب آنها برآمدند. شب نامه هایی به دیوارها زده شد و خلاصه همه چیز به هم ریخت. حزب الله که از آن طرف، تروریستها را محاصره کرده و با آنها درحال جنگ است، مجبور شد گشت های مختلفی در ضاحیه و جنوب بگذارد تا مردم اقدام خطرناک و عجولانه ای نکنند. از طرف دیگر برای حفاظت مردم از اقدامات احتمالی تروریستها، حضور خود را در خیابانها پر رنگ کرده و مسئولین هر منطقه هم ضمن صحبت با جوانان خشمگین، و خانواده ها، سعی در آرام کردن مردم نمودند. مسئولین مختلف لبنانی خصوصا جریان 14 مارس (که به سبب حمایت از تروریستها خود را مقصر و مورد هجوم احتمالی مردم می داند) مردم را به آرامش فرا خواندند!
علیرغم تمام تلاش حزب الله و حرکت امل برای آرامش و جلوگیری از وقوع فتنه، جوانان در محله های مختلف در بیروت و جنوب، شب نامه هایی توزیع کرده اند که از پناهجویان سوری می خواهد لبنان را ترک کنند وگرنه هر بلایی ممکن است به سرشان بیاید. برخی شب نامه ها تردد سوریه ای ها بعد از ساعت 8 شب و تردد با موتور سیکلت یا ماشین را ممنوع اعلام کرده اند. آنها از مقامات حزب الله و حرکت امل خواسته اند در صورت وقوع هرگونه مشکل و اتفاقی اصلا دخالت نکنند تا درگیری به وجود نیاید و سلامت مردم به خطر نیفتد.

بیانیه مهم
صبر ما به سر آمد
تمام پناهندگان سوری یا آنان که از قبل مقیم بودند بدون استثنا باید حداکثر تا تاریخ 15/9/2015 منطقه را ترک کنند و این در پاسخ به اسارت و ذبح سربازان رشید ارتش قهرمان لبنان است.
آنکس که شنید را دیگر عذری نیست
گروه های مردمی

به جهت امور امنیتی از تمام شهروندان سوری می خواهیم که از تردد در منطقه فرن الشباک یعد از ساعت 8 بعد از ظهر بپرهیزند.
مسئولیتش با خودشان
جوانان فرن الشباک

خداوندا شاهد باش که هشدار دادیم
از برادران سوری می خواهیم که شهر را در خلال 48 ساعت ترک کنند و کسی که به این اعلامیه پایبند نباشد در معرض خطر خواهد بود و مسئولیتش پای خودش است

و از شهرداریها و فرماندهی حرکت امل و حزب الله می خواهیم تحت هیچ شرایطی دخالت نکنند تا سلامت مردم به خطر نیفتد.
جوانان و اهالی صریفا

شهروندان سوریه ای منطقه برج حمود
از تمام شهروندان سوری ساکن در برج حمود می خواهیم که این منطقه را تا صبح سه شنبه تاریخ 9/9/2014 ساعت شش بعد از ظهر ترک کنند
این امر در راستای همدلی با شهدای ارتش لبنان است.
آنکس که شنید را دیگر عذری نیست

نکته: از تمام احزاب لبنانی می خواهیم در هیچ حادثه ای که در صورت عمل نشدن این بیانیه رخ خواهد داد دخالت نکنند.
جوانان منطقه برج حمود
این در حالی است که شهرداریها، ارتش و حزب الله انتشار چنین بیانیه هایی از طرف خودشان را تکذیب کرده اند و مردم را به آرامش و التزام به قانون فراخوانده اند. در میان پناهنده های سوری هرچند خطر بالقوه وجود دارد اما مردم عادی که گناهی ندارند. هرچند به عقیده لبنانی ها، عمدتا سوریه ای های مخالف بشار در لبنان هستند وگرنه کسی که به نظام و وطنش علاقه داشته علیرغم تمام مشکلات در سوریه در حال مقاومت و تحمل است. 
جبران باسیل وزیر خارجه لبنان هم از اول با اسکان پناهندگان داخل شهرها مخالف بود و ضمن مثال زدن از ترکیه و اسکان پناهجویان در اردوگاه های مخصوص، خواستار جلوگیری از مشکلات مختلف امنیتی و اجتماعی در آینده بود.
حضور بالای دو میلیون سوریه ای در لبنان، باعث مشکلات اقتصادی و اجتماعی و امنیتی شده است. دولت لبنان توانایی رسیدگی به این جمعیت را ندارد و بارها از سازمان ملل و کشورهای مختلف تقاضای کمک و مساعدت نموده.

هیچ نظری موجود نیست: