۱۳۹۳/۰۶/۰۸

راهنمای گام به گام تحصیل در لبنان

درس خواندن در خارج از کشور، برای خیلی ها آرزو و هدف بزرگی است. آنهایی که دستشان به دهانشان می رسد راحت به کشورهایی مثل آمریکا و انگلیس و کانادا رفته و درس می خوانند. اما برخی که توان مالی کمتری دارند یا دوست دارند در کشوری اسلامی درس بخوانند مالزی و لبنان را انتخاب می کنند.
لبنان به سبب آنکه از سالها پیش رنگ امام موسی صدر و چمران را به خود دیده است و بعدها هم با ورود سپاه و تشکیل حزب الله، نام و اثر و کمک ایران بیش از پیش در آن آشکار شده، و به سبب آنکه از لحاظ فرهنگی، تشابه زیادی با ما دارند، گزینه مطلوبی برای افرادی مثل من است که جو و فرهنگ و رویکرد ضد دینی کشورهای آمریکایی و اروپایی را نمی پسندند. در لبنان برخلاف کشورهای دیگر، ما ایرانی ها را دوست دارند.
از آنجا که خیلی ها در مورد دانشگاه های لبنان و نحوه ثبت نام و اقامت سوال می پرسند و چند مطلب گذشته، جوابگوی همه سوالات دوستان نبوده، در این مطلب سعی می کنم بطور کامل سوالات مختلف در این زمینه را پاسخ دهم.

گام اول برای تحصیل در لبنان، بلد بودن زبان عربی و اجنبی (فرانسه یا انگلیسی) است. برخی دانشگاه ها مدرک تافل می خواهند و برخی مدرک IELTS بعضی ها هم در امتحان ورودی خود به دو زبان امتحان می گیرند و همان برای ثبت نام کافی است.

گام دوم ترجمه مدارک است.
در این مرحله باید تمام مدارک از جمله دیپلم و ریز نمرات سه سال آخر دبیرستان، و همچنین لیسانس و ریز نمرات آن و اگر فوق لیسانس دارید و قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا دارید، مدرک فوق لیسانس و ریز نمرات آن را در ایران ترجمه رسمی کرده و توسط وزارت خارجه تایید کنید. (عموما خود ترجمه رسمی ها این کار را می کنند- ترجمه به زبان انگلیسی باشد).
سپس به سفارت لبنان در ایران مراجعه و مدارک خود را تایید کنید (البته من شخصا این کار را نکردم. برای همین مدارکم را در سفارت ایران در لبنان مهر کردم و مهر سفارت را در وزارت خارجه لبنان تایید کردم و صفحه ای ده دلار ندادم به سفارت لبنان!)

گام سوم سفر به لبنان است. در این مرحله شما به علت آنکه لغو روادید است، فقط بلیط خریده و به لبنان می آیید. (مطالب مرتبط: لغو روادید با لبنان | سفر به لبنان بدون ویزا | بالاخره لغو روادید بین لبنان و ایران چه شد؟)

گام چهارم معادل سازی مدارکتان در وزارت علوم لبنان است. محل این وزارتخانه روی نقشه اطلاعات توریستی موجود است. مدارک شما را هرچند، با هم دریافت می کنند، اما مرحله به مرحله معادل می کنند. به شما رسیدی می دهند که تاریخ مراجعه روی آن نوشته شده. معادل کردن زمان زیادی می برد. گاهی تا یکسال یا بیشتر طول می کشد. لذا تصور نکنید می توانید همان سفر اول در دانشگاه ثبت نام کنید. البته برخی دانشگاه ها با رسید وزارت علوم اجازه ثبت نام به شما می دهند. چرا که هزینه ثبت نام و ثبت واحد را از شما می گیرند و اگر مدارکتان معادل نشد، آنها به پولشان رسیده اند و این شما هستید که سرتان بی کلاه مانده. 
تمبر هایی که برای مدارک معادل شده باید باطل کنید مبالغشان زیاد است. تصور میکنم سی و پنج هزار لیره برای دیپلم و شصت هزار لیره برای لیسانس باید تمبر باطل کنید. (هر 1500 لیره = یک دلار)

گام پنجم ثبت نام در دانشگاه است. عموما دانشگاه های لبنان، امتحان ورودی دارند. امتحان بصورت دو زبانه انجام می شود. گاهی مصاحبه ای هم پس از قبولی در امتحان انجام می شود. اگر این مرحله را رد کردید، ثبت نام مالی و درسی انجام می شود. سپس شما باید حتما نامه اشتغال به تحصیل را از دانشگاه بگیرید تا به مرحله بعد بروید. عموما ثبت نام در دانشگاه و امتحانات در ماه میلادی سپتامبر شروع می شود.

گام ششم دریافت اقامت است. اقامت دانشجویی یکساله بوده و اجازه کار ندارد. یعنی ممنوع است در جایی استخدام شوید. در این مرحله هزینه ترم دانشگاه را باید مطلع باشید و پول داشته باشید تا پرداخت کنید چون انتقال پول از ایران به لبنان دردسر دارد.

گام هفتم پیدا کردن محلی برای زندگی است. اگر تنها باشید می توانید در خوابگاه دانشگاه یا خوابگاه های دانشجویی خصوصی اتاق یا تخت اجاره کنید. می توان به قیمت 160 یا 170 دلار تخت اجاره کرد یا با قیمت بیشتر یک اتاق بسیار کوچک گرفت. اگر با خانواده هستید یا چند نفرید، می توانید منزلی اجاره کنید. اجاره منزل در لبنان گران است و بالای سیصد دلار برای یک منزل دو اتاقه پول می گیرند. ضمن اینکه باید برای بی برقی و بی آبی هم هزینه ای کنار بگذارید. 
هزینه زندگی در لبنان گران است. برای خورد و خوراک دانشجویی و هزینه رفت و آمد باید اقلا 400 دلار هزینه کنید و امیدوار باشید کارتان به دوا و دکتر نکشد چون هزینه هایش به شدت بالاست.
کار پیدا کردن در لبنان بسیار سخت است. خود لبنانی ها برای کار به خارج می روند. این به کنار، شما مجوز کار هم ندارید. پس کار محدود می شود به موسسات ایرانی که آنها هم به شدت با ایرانی هایی که پارتی ندارند مثل غریبه رفتار می کنند. پس اگر پارتی ندارید امیدی به کار هم نداشته باشید.
در مورد انتخاب دانشگاه و هزینه های آن شما را ارجاع می دهم به مطالب گذشته که در آن دانشگاه های لبنان را معرفی کرده ام. سایتی هم برای معرفی دانشگاه های لبنان وجود دارد. (مطالب گذشته: معرفی دانشگاه های لبنان | می خواهید در دانشگاه های لبنان درس بخوانید؟)
یک برنامه اندرویدی هم توسط وزارت علوم لبنان تهیه شده که بسیار مفید است و علاوه بر معرفی وزارتخانه و قوانین و مقررات، به معرفی دانشگاه ها و مدارک مورد نیاز می پردازد. (دانلود کنید)
بطور خلاصه عرض کنم، برترین دانشگاه در لبنان از لحاظ علمی، دانشگاه دولتی اللبنانیه است. در طول سال هزینه ای حدود سیصد دلار از شخص گرفته می شود. دانشگاه خوب دیگر، دانشگاه آمریکایی بیروت AUB است که هزینه هر ترم بالاست. تصور میکنم بالای 8000 دلار هزینه هر ترم است. دانشگاه اسلامیه با هزینه ای حدود 2000 دلار در هر ترم دانشگاه خوبی است اما از نظر وزارت علوم ایران، رده 3 محسوب شده و فقط چهار رشته آن مورد تایید وزارت علوم است. دانشگاه سنت ژوزف یا یسوعیه هم مورد استقبال ایرانی ها بوده و از لحاظ علمی سطح خوبی دارد. اما بیشتر رشته ها به فرانسه تدریس می شود. 

هیچ نظری موجود نیست: