۱۳۹۳/۰۶/۰۵

مرکز خیریه درمانی

امور درمانی و پزشکی در لبنان بسیار گران است. انجام هرگونه عمل جراحی، ویزیت، آزمایش، عکسبرداری، و... هزینه بسیار بالایی دارد و کسانی که بیمه نداشته باشند بشدت در مضیقه قرار می گیرند. برای همین بسیاری از مردمی که بیمه ندارند برای درمان مشکلات مختلف، اهمال می کنند. چون توان پرداخت هزینه دکتر را ندارند. بیمه هم فقط برای کسانی است که کارمند دولت باشند. بنابر این مثلا یک کشاورز ساده بیمه ندارد.
به همین علت موسسه های خیریه گوناگونی برای خدمت به مردم تاسیس شده و هر طایفه و دینی موسسات مخصوص به خود را دارد.
یکی از مراکز خیریه درمانی در لبنان مرکز تآخی است (بخوانید تَ أ آ خی یعنی برادری و اخوت). این مرکز توسط جمعیت خانواده تآخی (که توسط خیرینی از جمله سید محمد حسین فضل الله در سال 1964 راه اندازی شده بود) تاسیس شد تا به خانواده های تحت پوشش این مرکز خدمات رسانی کند. در سال 2006 برای کمک به عموم مردم و کاهش فشار جنگ، طرح تاسیس چنین مرکزی در بیروت تصویب و در سال 2010 به اجرا رسید.
این مرکز خدمات طبی، دندانپزشکی، عکس برداری های مختلف و فروش داروها را با قیمت پایین تر و گاه نصف قیمت ارائه می دهد. کسانی که در لبنان بیمه نیستند، می توانند با مراجعه به این مرکز و دریافت کارت عضویت یک ساله، از خدمات این مرکز بهره مند شوند. این مرکز در برخی شهرهای دیگر هم شعبه دارد.


پ.ن: سید حسین فضل الله هرچند به جهت برخی آرای شاذ فقهی و سخنان عجیب تاریخی، و عدم همراهی با رهبران کشورمان، در ایران وجهه خوبی ندارد اما پس از وفاتش در لبنان، مشهور تر از زمان حیاتش شد. با این حال در زمان حیاتش می توان وی را از نوادری در لبنان یافت که اموال خیریه بیشماری به دست آورد و مراکز و موسسات خیریه مختلفی ایجاد کرد. پمپ بنزینهای مختلف، مدارس، هتل، رستوران و دیگر پروژه های اقتصادی متعلق به دفتر ایشان، سود سرشاری به دست می آورند که ادعا می شود خرج کارهای خیر و ایتام خواهد شد.

هیچ نظری موجود نیست: