۱۳۹۳/۰۵/۱۶

از عرسال چه خبر

دوشنبه به لبنان بازگشتم. در این مدتی که ایران بودم به چند علت، کمتر دست به قلم (یا بهتر بگویم: کیبورد!) بردم.
یکی مشغولیت ها و گرفتاری ها و برنامه ها در ماه رمضان بود. علت دیگر این بود که دوست دارم عنوان وبلاگ رعایت شود. یعنی خاطرات لبنان باشد. سوم اینکه خیلی وقتها اینترنت در دسترس نبود. خلاصه مدتی را از دست من آسوده بودید laugh
باید اعتراف کنم اولین باری بود که هیچ رغبتی به بازگشتن به لبنان نداشتم. و حق هم با من بود. از وقتی وارد لبنان شدم متوجه شدم در تمام مدت ماه رمضان در طول شبانه روز فقط 5 ساعت برق (دو ساعت صبح ها و سه ساعت شب) هست و آب هم تقریبا قطع است. تعدادی از اهل محل هم محل های پارک ماشین در کوچه را با زنجیر و میله آهنی، به تصرف خود در آورده اند و جایی برای دیگران نمانده. از طرف دیگر وضعیت امنیتی هم مناسب نیست. از جنوب که اسراییل غاصب هر روز علاوه بر جنایاتش در فلسطین و بخصوص غزه، تجاوزی به لبنان هم می کند و یا شخصی را می رباید و یا مرزهای این کشور را مورد تجاوز قرار می دهد. در شمال هم که حزب الله با تروریستها درگیر است.
اما بشنوید از شمال لبنان، بخصوص منطقه عرسال:
اخبار کنونی لبنان
عرسال نام شهری سنی نشین در شمال لبنان است که از قسمت شرق، هم مرز با سوریه می باشد. این شهر که با زمینهای کشاورزی و باغات و کوهپایه ها و تپه ماهور های دور تا دور آن مساحتی بیش از 316 کیلومتر مربع دارد مدتهاست پس از فرار تروریستها از سوریه درپی عملیاتهای موفق حزب الله در مناطق القصیر و قلمون، پناهگاه تروریستها شده است. موقعیت و شکل جغرافیایی خاص این منطقه و وجود غارها و شیارها باعث شده مامن خوبی برای تروریستها باشد. ضمن اینکه خود شهر عرسال و حواشی آن از اول پذیرای آوارگان سوری (عمدتا مخالف نظام) بوده است. 
در هفته جاری، ارتش این کشور در یکی از ایست بازرسی های منطقه عرسال یکی از سران تروریست ها را دستگیر کرد. بلافاصله گروهی از مسلحین پایگاه ارتش را به محاصره در آوردند و تعدادی از سربازان را کشته و تعدادی را اسیر کردند. شهر عرسال هم به سرعت شاهد تغییر چهره افراد به ظاهر شهروند به مسلحین داعش شد و شهر به شکل یکی از ولایات داعش درآمد. افراد کلانتری موجود در شهر هم محاصره و دستگیر شدند. عده ای از خانواده های سوریه ای و عرسالی راه فرار در پیش گرفتند و عده ای به خاطر مخالفتشان با تروریستها (که تا آن روز خودشان به آنها پناه داده بودند) شلاق خوردند و اخباری از اعدام برخی از شهروندان لبنانی هم منتشر شد. ارتش لبنان که تا قبل از این ماجرا برای مراعات اهل سنت افراطی و بهانه ندادن دست آنها، با تروریستها برخورد علنی نداشت،
اعلام نمود که عملیاتِ شمشیرِ کشیده (داموکلس) را شروع کرده و گروه هایی از تیپ چترباز و تیپ کماندوهای ویژه به پشتیبانی گروهان هایی از لشکر هشتم و ششم و پنجم به اضافه واحد 85 توپخانه را به مصاف تروریستها فرستاد. با تلفات تروریستهای در محاصره، تلاش خائن های لبنانی بویژه برخی نمایندگان جریان المستقبل برای مقابله با این اقدام ارتش شروع شد. آنها ضمن حمله به ارتش خواهان باز شدن محاصره و رسیدن کمکهای انساندوستانه! به عرسال هستند. افرادی مثل خالد الضاهر و محمد کباره و معین المرعبی نمایندگانی از اهل سنت شمال هستند که در این سه سال و اندی جنگ در سوریه، بیشترین خیانت را به لبنان و بیشترین کمک را به تروریستها کرده اند. خطابه های غیر معقول آنها همچون ایرانی خواندن ارتش لبنان یا صلیبی خواندن آن باعث شده در لبنان به داعش سیاسی مشهور شوند. درحالیکه برخی مردم عرسال دیروز در اعتراض به تروریستها راه را جلوی مسجد محمد امین در بیروت بستند و از ارتش خواستند امنیت را به شهر بازگرداند، دار و دسته خائنین اهل سنت دیشب برای قطع محاصره عرسال توسط ارتش و رساندن کمکهای انسان دوستانه، به تمام جوانان اهل سنت فراخوان دادند تا تمام راه ها در لبنان را ببندند! در پی این اقدام برخی راه ها بسته شد و حزب الله هشدار داد کسی از مناطق شیعی خارج نشود. گروهی از جوانان صیدا هم به ماشینهای شیعیان عبوری حمله کرده و با شکستن شیشه و صدمه به ماشین آنها، بعد از کتک زدنشان آنها را زنده رها کرده اند! خبر دیگری که دیشب از قول یک مقام امنیتی منتشر شد این است که محموله های به ظاهر انساندوستانه، حامل سلاح برای کمک به داعش و جبهه النصره در عرسال بوده که جریان المستقبل از انبارهای خود در مناطق بقاع ارسال کرده است.
بیشتر مردم و سیاسیون لبنان، پس از این ماجرا به حمایت ارتش سخن گفته اند و خواستار تعقیب و سرکوب تروریستها هستند. حتی سعد حریری در اقدامی بی سابقه به حمایت از ارتش و لزوم سرکوب تروریستها برخواسته و از کمک یک میلیاردی سعودی!!! برای مبارزه با تروریسم در لبنان خبر داده! وی با نمایندگان تندروی المستقبل هم تماس گرفته و خواستار آن شده که کلامی مخالف آنچه وی گفته منتشر نکنند.

۲ نظر:

ناشناس گفت...

خب نمیشه این خائنین المستقبل رو گرفت و مجاکمه کرد؟؟؟

libaniran گفت...

نه. هنوز کاریشون نکردن، مملکتو ریختن به هم. وای به حال اینکه بخوان کاریشون کنن.