۱۳۹۳/۰۴/۱۵

تور مجازی بازدید از ملیتا

برای لود شدن تصویر فلش شکیبا باشید. (حجم 5.96 مگابایت)
قول داده بودم بازدید از موزه مقاومت حزب الله (ملیتا) را برایتان روایت کنم. موزه ملیتا در واقع یکی از صدها پایگاه مقاومت است که به پیشنهاد شهید حاج عماد مغنیه به شکل موزه در آمد تا مردم لبنان با زحمات و چگونگی عملیات و زندگی رزمندگان مقاومت آشنا شوند.
یادم است هنگامی که پانزده ساله بودم و برای اولین بار به لبنان رفته بودم، صدای عملیات رزمندگان مقاومت را از این منطقه می شنیدم که در حال پرتاب موشک به پایگاه های اسراییلی همجوار بودند.
منطقه سوق الجیشی ملیتا بر فراز روستای جرجوع واقع شده. هوای مه آلود و خنک آن به همراه درختان انبوه که دید جنگنده ها و رادارهای اسراییلی را کور کرده، باعث شده بود که مامن و پناهگاه مناسبی برای فرزندان مقاومت شود. زمستانهای این منطقه بسیار سرد است و رزمندگان مقاومت هفته ها در این پایگاه در محاصره برف بودند. تونلهایی که در زیر این پایگاه کنده اند بسیار حیرت انگیز و مجهز است. اتاق عملیات و فرماندهی، اتاق استراحت (سربازخانه)، اسلحه خانه، آشپزخانه، حمام و دستشویی و تاسیسات تولید برق همگی در زیر زمین تعبیه شده اند. 
پس از پیروزی سال 2006 این پایگاه که از خطوط پشتی محسوب می شد، برای تبدیل شدن به موزه انتخاب شد. یادم هست سالی که عملیات ساختمانی موزه شروع شد، هر دو دقیقه یک کامیون به سمت ملیتا می رفت و جاده ی حبوش، عربصالیم، جرجوع بسیار شلوغ شده بود. 
طراحی فوق العاده و زیبای این مجموعه که با در نظر گرفتن معناها و نمادها به اجرا رسیده است، به خوبی قدرت و صلابت مقاومت را به تصویر می کشد و ذلت و نابودی صهیونیستها را نشان می دهد. هر بار که به بازدید این مجموعه می روم تغییرات مثبتی در آن مشاهده می کنم. غیر از ساختمانها، و میدان الهاویه (پرتگاه) بقیه پایگاه دست نخورده است و فقط مسیر پیاده روی را سنگفرش کرده اند و نرده گذاشته اند. انواع سلاح های مورد استفاده حزب الله در طول مسیر پیاده روی، به نمایش در آمده. در نمایشگاه هم انواع سلاح های صهیونیستها با توضیحات برای بازدید کنندگان نمایش داده شده است.
مجموعه تصویری تور مجازی به ملیتا که برای تهیه آن چند روز زمان گذاشتم به صورت پاورپونت در اختیار شما قرار می گیرد. شاید در آینده فیلمی از این بازدید را هم آماده کرده و منتشر کنم.
از آنجا که تهیه این مجموعه زمان برده و برای تهیه آن زحمت کشیده شده، استفاده از آن منوط به ذکر منبع است. هرگونه تغییر محتوا یا نسخه برداری از آن هم مستلزم اجازه از مدیر سایت است. 
  دریافت تور مجازی بازدید از ملیتا
حجم: 10 مگابایت
توضیحات: تور مجازی بازدید از موزه مقاومت در لبنان - ملیتا

هیچ نظری موجود نیست: