۱۳۹۳/۰۳/۰۹

جام جهانی در لبنان برای پولدارها

حال و هوای جام جهانی لبنان را فرا گرفته. در این میان، فروشندگان و دستفروشان کلی از این اوضاع استفاده می کنند. از فروش پرچم های کوچک و بزرگ کشورهای مختلف و تیمهای گوناگون بگیرید، تا فروش اسباب بازیها و وسایل مختلف با طرح و نقش تیمهای شرکت کننده در جام جهانی. حتی مناقیش (صبحانه معروف لبنانی) با تزیین ویژه جام جهانی ارائه می شود.

لبنان کشور عجیبی است. جدا از اینکه همیشه پرچم کشورهای خارجی توسط هواداران آن کشور استفاده می شود (مثلا پرچم ایران توسط حزب الله در مناطق مختلف زده می شود یا حزب المستقبل متعلق به حریری زیر پرچم عربستان سعودی و تصاویر ملک عبدالله سینه می زنند، یا احزاب کمونیست و بعثی، پرچم سوریه و فلسطین و مصر را استفاده می کنند)، در هنگام جام جهانی، می بینی هر خانه ای یک پرچم برزیل یا آلمان یا کشورهای دیگر را بر سر در خانه اش آویزان کرده یا روی ایوان منزلش نصب کرده است.
به نظر می آید در ضاحیه هواداران برزیل بیشترین تعداد را دارند اما تیمهای آلمان و ایتالیا و فرانسه و آرژانتین هم هواداران خود را دارند. بسیاری از افراد پرچم تیم ملی یک کشور را روی کاپوت ماشین خود نصب می کنند یا بر روی شیشه عقب یا حتی جلو، با برچسب می چسبانند. امسال چیزی آمده که دور آینه های ماشین می کشند که منقش به پرچم کشورها است.
در قانون رانندگی لبنان نصب پرچم بر روی ماشین جریمه دارد و حتی بوق زدن و ایجاد سر و صدا ممنوع است. اما گوش کسی بدهکار نیست.
اما مشاهده مستقیم مسابقات، امسال مشکل بزرگی برای لبنانی ها بوجود آورده. از آنجا که هنوز تلوزیون لبنان نتوانسته با الجزیره به توافق برسد، مشاهده مستقیم ماهواره ای فقط با خریدن یک کارت و نصب آن در رسیور ماهواره امکان پذیر است. هزینه کارت بدون نصب 110 دلار و هزینه کارت + رسیور + دیش برابر 220 دلار است.

هیچ نظری موجود نیست: