۱۳۹۳/۰۱/۲۶

اینجا چه خبر است

مدتی است با پیشروی ها و موفقیت های نظام سوریه با کمک حزب الله، رسانه های حامی تروریستها اخبار ناموثق و کذب منتشر می کنند تا حزب الله و نظام سوریه را دچار تفرقه و مشکل نشان دهند. همانطور که مثلا داعش و النصره با هم درگیرند.
برای مثال روزنامه الوطن سعودی نوشته بود (لینک خبر) مذاکراتی بین حزب الله و سوریه در جریان است تا نیروهای حزب الله برگردند. این اتفاق زمانی افتاد که یک افسر گارد ریاست جمهوری سوریه یکی از نیروهای حزب الله را کشت و همرزمان وی منطقه را به نشانه اعتراض ترک کردند. ضمنا اشاره کرد بارها نیروهای ارتش سوریه مناطق حساس را رها کرده اند تا نیروهای حزب الله به تنهایی با دشمن درگیر شوند.
از طرف دیگر روزنامه النهار هم در خبری نوشت که سوریه با صدور حکم نظامی، فعالیت های المنار و المیادین را محدود می کند. کلامی از بثینه شعبان مشاور سیاسی رسانه ای بشار اسد منتشر شد که سوریه از گزارشها و مصاحبه های المنار و المیادین و از عنوان شدن اینکه اگر حزب الله نبود دولت سوریه شکست می خورد ناراحت است. هرچند وی این کلام را تکذیب کرد اما فشار بر المنار را نفی نکرد.
حضور حزب الله و المنار در سوریه در کنار ارتش سوریه و نیروهای نظامی آن، امری است بی سابقه و طرفین تجربه چنین همکاری ای را ندارند. لذا ممکن است حساسیت هایی ایجاد شود. اما چنین رفتارهایی از سوریه اگر واقعا انجام شده باشد نهایت نمک نشناسی است.
یکی از افسران ارشد ارتش آزاد گفته است (لینک خبر): نیروهای حزب الله نمی توانند محیط زینبیه را ترک کنند تا در ملیحه بجنگند. نظام سوری هم بدون وجود حزب الله ناتوان تر از آن است که حرکتی بکند. 
این کلام وی هرچند درست نیست اما واقعیت این است که حزب الله هرکجا نیاز داشته باشد حضور پیدا خواهد کرد. این ارتش سوریه است که بدون جانفشانی های حزب الله نمی تواند پیشروی کند.
از طرف دیگر در پی شکستهای پیاپی مخالفان سوریه، دولت ترکیه حرکتهای غیرقانونی و جنگ طلبانه ای انجام می دهد. از آمادگی برای هجوم نظامی گرفته تا پشتیبانی تروریستها با توپخانه و پروازهای ایذائی لب مرز یا ایجاد مزاحمت برای خلبانان سوری. در همین راستا دیروز چهار اف16 ترکیه برای یک هواپیمای نظامی روسیه که برفراز آبهای آزاد در حال پرواز بسوی سوریه بود ایجاد مزاحمت کردند. در همین سیاق چهار پرنده اف16 ترکیه با نزدیک شدن یک جنگنده سوریه به مرز، به پرواز درآمدند و اقدام به ایجاد مزاحمت و تهدید های کلامی کردند. در پی این اقدام، رادارها و سیستم های دفاع هوایی سوریه بر روی آنها قفل کرده و تهدید به ساقط نمودن آنها کردند. ضمن اینکه تحرکات زمینی و دریایی هم در همین راستا انجام شد و پرنده های ترک مجبور به فرار شدند. این اولین باری نیست که ترکیه با ایجاد مزاحمت، برای ایجاد درگیری گسترده تلاش می کند. (لینک خبر)
خبر آخر اینکه دیروز خبرنگار و فیلمبردار و مسئول فنی المنار در معلولا مورد هجوم مسلحین قرار گرفته و به شهادت رسیدند. اینکه آیا آنها بدون توجه به هشدارها آزادانه در منطقه ی پاکسازی نشده حرکت کرده اند یا مورد سوءقصد عمدی قرار گرفته اند معلوم نیست. المنار ضمن اعلام خبر شهادت این تیم اعلام کرد ماشین آنها با وجود اینکه علامت تیم خبری (press) داشت اما مورد هجوم مسلحین قرار گرفت. (لینک خبر)
افراد و شخصیت های مختلف سیاسی و رسانه ای لبنان در پیامهای جداگانه ای شهادت این تیم خبری را به المنار تسلیت گفتند. سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان هم در پیامی تلفنی شهادت این افراد را تسلیت گفت.

هیچ نظری موجود نیست: