۱۳۹۲/۱۲/۲۰

تاثیر منفی جنگ سوریه بر اقتصاد لبنان و زندگی مردم

دوستی برای کار اقتصادی به لبنان آمده بود. تجربه این چند روز نشان داد برای کار اقتصادی در لبنان باید صبر ایوب، سرمایه قارون و عمر نوح داشته باشید. از یک طرف مافیاهای تجار ایرانی و از طرف دیگر تجاری که به صورت جزئی و تک و توک بازار تجار مقیم را با قیمتهای غیر واقعی هم می ریزند مانع رسیدن شما به نتیجه هستند.
از همه مهم تر اینکه وضعیت اقتصادی کنونی در لبنان بسیار راکد است. هم به جهت تحریم اعراب مخالف سوریه و حزب الله، هم به جهت نا امنی.  به خبر زیر که خودم ترجمه کردم توجه کنید:
سامانه خبری النشره لبنان: واشنگتن پست به نقل از صاحب یکی از مصالح فروشی های بیروت نوشت که فروش مصالح بالا رفته اما نه برای ساخت ساختمانهای جدید، بلکه برای کیسه شن! بسیاری از مردم از ترس ماشینهای بمبگذاری شده، کیسه شن تهیه می کنند.
این روزنامه چنین عنوان می کند که کیسه های شن جلوی پیاده رو ها و رستوران ها و مغازه های حارة حریک نشان دهنده بهایی است که حامیان حزب الله برای پشتیبانی حزب الله از نظام سوریه می پردازند.
این روزنامه اشاره می کند که ضاحیه بعد از جنگ در سوریه به هدف تروریستها تبدیل شد و گروه های مسلح القاعده مثل جبهة النصرة و کتائب عبدالله عزام و داعش با هفت بمبگذاری از ماه نوامبر سال پیش تا کنون، خواستار خروج حزب الله از جنگ سوریه شده اند.
بر اساس گزارش واشنگتن پست مردم ضاحیه همزمان با ورود حزب الله به درگیری جدیدی در منطقه یبرود و پشتیبانی از ارتش سوریه برای تامین امنیت مرزها با لبنان، آماده استقبال از اقدامات انتقامجویانه تروریستها هستند.
این گزارش بر پیامدهای انفجارها تمرکز کرده و می گوید شرکتها از رکود اقتصادی رنج می برند و اهل شهر از رفت و آمد در خیابانها اجتناب کرده و بچه هایشان را از کوچه های فرعی به مدرسه می رسانند. برخی از خانواده ها از حارة حریک به مناطق دیگر لبنان رفته و برخی دیگر اگر شرایطشان مساعد باشد به مناطق دیگر کوچ می کنند.
این منطقه به سبب ایست بازرسی ها و عبور خودروهای نیمه سنگین ارتش شلوغی و ترافیک سنگینی را شاهد است.
این روزنامه عنوان داشته که شهرداری حارة حریک از هنگام اولین انفجار تا کنون، مبلغ 150 هزار دلار برای تدابیر امنیتی هزینه کرده
ولی شرکتها را تشویق کرده که کیسه شن ها را با تبلیغات بپوشانند تا اثر روانی بر مردم نداشته باشد.
واشنگتن پست خاطرنشان ساخته که به نظر تحلیلگران سیاسی و نظامی، انفجارها تاثیر چندانی بر حزب الله نداشته تا فعالیت های نظامی اش در مرزها را کاهش دهد خصوصا بعد از آنکه دبیرکل حزب الله سید حسن نصرالله تعهد کرد که سربازانش تا زمانی که لازم باشد در سوریه خواهند ماند.
هرچند روزنامه فوق تلاش کرده با ارائه تصویری از ضاحیه، مردم را ترسان و در حال ترک ضاحیه نشان دهد و عنوان کند که مردم بهای حمایت از سوریه را می دهند اما در پایان اعتراف می کند که مردم کاملا در پشتیبانی و تایید حزب الله محکم و ثابت قدم هستند.
نشر این مطلب در صورت ذکر نام مترجم بلا مانع است.
محمود علوی

۲ نظر:

ناشناس گفت...

اخوی.....خودت الان توو ضاحیه هستی دیگه...خداییش راست و حسینی بگو. الان نمیدونم بچت چند سالشه ولی دلت راضیه که بر فرض اون توو این انفجارات که هر لحظه امکان داره اتفاق بیفته صدمه ببینه؟
ایا به نظرت به صلاح حزب الله بود که خودشو یه گروه طایفی سنی کش (از دید جامعه سنی لبنان و جهان عرب) که برای حفظ حکومتی علوی هر کاری میکنه دست بزنه؟.....
این گروه های جهادی و تروریستی لبنان هم از همین قضیه وحشی و هار شدن دیگه!
همینجور که دیوانه هستن.الان هم احساس میکنن حزب الله با بازوی آهنیش هر خواسته ای رو که داشته باشه عملی میکنه و اونا (سنی ها) نقش هویج رو دارن

mood kerbes گفت...

بله من ضاحیه هستم. بچم دو سال و نیمشه. شاید بلوف بزنم و چون دم گوشم چیزی نترکیده اینو بگم (البته یه بار نزدیک ما ترکید بمب) اما تمام این اتفاقات نه تقصیر حزب الله است نه ما و بقیه مردم ترسی از اون داریم. اتفاقا کشته شدن به دست اسراییل (دشمن خدا) یا دستپرورده ی اون، یعنی سلفی ها، افتخار داره. اگه دلم راضی نبود که سریع در میرفتم میومدم ایران.
نه تنها من، نه تنها شیعیان، که عموم مردم لبنان (طبق نظرسنجی ازاد شبکه ی مخالف حزب الله) موافق حضور حزب الله در سوریه و مبارزه با زامبی ها هستند. همه می دانند تروریسم و زامبی های تکفیری، اصلا دین ندارند. همانها هستند که مردم سنی سوریه را کشته اند و بقیه را درمیان این جنگ، به کام آتش فرستاده اند. اصلا بحث شیعه سنی اینجا مطرح نیست و همه می دانند اگر این داعشی ها و زامبی ها حاکم شوند حتی دین سنی رو هم قبول ندارند.
حضور حزب الله هم نه برای دفاع از حکومتی علوی، بلکه برای یاری کشور همسایه و مدافع مقاومت در برابر خطر تکفیری ها است.
گروه های جهادی و تکفیری که سوریه ای ها و فلسطینی ها و عربستان و قطر در لبنان بوجود آوردند و تسلیح کردند، به دستور و چراغ سبز اربابانشان هار شدند نه به خاطر حرکات حزب الله. اصلا قبل از ورود حزب الله به سوریه این گروه ها مشغول تسلیح و جذب نیرو و اعزام نیرو به سوریه بودند. اتهاماتی که به حزب الله مطرح کردید هیچکدام وارد نیست.