۱۳۹۳/۰۱/۰۴

دعای فرج که امام رضا سفارش فرمودند

در مطلب قبل گفتم که چگونه دعای فرج اصلی جایگزین دعای سلامتی امام زمان شده است. یکی از ادعیه سفارش شده برای فرج حضرت صاحب العصر و الزمان، دعایی است که حضرت امام رضا علیه السلام ما را به آن سفارش نموده اند.
مطلب زیر را به نقل از وبلاگ چشمه حیات در مورد این دعا می خوانیم:
مگر غير از اين است كه ما ايراني ها خصوصا و همه شيعيان عموما زير سايه لطف و كرم امام رئوف علي بن موسي الرضا (كه سلام خدا بر او باد) زندگي مي كنيم؟ آن حضرت در فرمايشي به يكي از يارانشان مي فرمايند شما شيعيان در قنوت نماز جمعه بجاي هر دعاي ديگر، اين دعا كه براي فرج فرزندم مهدي است را بخوانيد:
اللَّهُمَّ أَصْلِحْ عَبدَكَ وَ خَلِيفَتَكَ بِمَا أَصلَحتََ بِهِ أَنْبِيَاءَكَ وَ رُسُلَكَ وَ حُفَّهُ بِمَلَائِكَتِكَ وَ أَيِّدْهُ بِرُوحِ الْقُدُسِ مِنْ عِنْدِكَ وَ اسْلُكْهُ مِنْ بَيْنِ يَدَيْهِ وَ مِنْ خَلْفِهِ رَصَداً يَحفَظُونَهُ مِنْ كُلِّ سُوءٍ وَ أَبْدِلْهُ مِنْ بَعْدِ خَوْفِهِ أَمناً يَعْبُدُكَ لَا يُشْرِكُ بِكَ شَيئاً وَ لَا تَجعَلْ لِأَحَدٍ مِنْ خَلْقِكَ عَلَى وَلِيِّكَ سُلْطَاناً وَ أْذَنْ لَهُ فِي جِهَادِ عَدُوِّكَ وَ عَدُوِّهِ وَ اجْعَلْنِي مِنْ أَنْصَارِهِ إِنَّكَ عَلَى كُلِّ شَيْ‏ءٍ قَدِيرٌ
از ابن مقاتل روايت شده كه امام رضا عليه السلام به اوفرمودند: در قنوت نماز جمعه چه مى خوانيد ؟ گفتم : آنچه مردم مى خوانند ، فرمود : همانند آنان نخوان، بلكه بخوان: بار خدايا كار [ ظهور وقيام پر شكوه ] بنده [ برگزيده ] وخليفه شايسته ات را بدان وسيله كه كار پيام آوران وفرستادگان گرانقدرت را بسامان آوردى ، آنگونه كه زيبنده است ، بسامان آر ، و او را [ از سر مهر ] با انبوه فرشتگان بى شمارت در بر گير ، وبوسيله روح القدس از جانب خود نيرويش بخش ، واز پيش رو وپشت سرش مراقباتى روان ساز ، تا او را از هر رخداد بد و ناخوشايند نگاهباني كنند ، ونگراني وهراسش را به امنيت و آرامش خاطر تبديل نما ، كه او تنها تو را مى پرستد ونظير و همتائي براى تو نخواهد گرفت ، وبه هيچ يك از پديده ها و آفريدگانت ذره اي چيرگي واقتدار بزيان او قرار مده ، واجازه پيكار برضد دشمانت ودشمنانش را به او عنايت فرما ، ومرا از ياران پاكباخته اش قرار ده ، كه تو [ اي آفريدگار من ] بر انجام هركارى توانائى .
پيام اول: هنوز امام زمان عليه السلام به دنيا نيامده اند كه امام رضا عليه السلام دستور خواندن دعاي اللهم اصلح را مي دهند، پس امروز كه دوران غيبت آن حضرت است خواندن آن سزاوارتر مي باشد.
پيام دوم: چه نيكوست در قنوتِ نمازهاي طول هفته بلكه در هر حالي از اين دعا غافل نشويم چرا كه وقتي اين دعا زينت بخش قنوت نماز جمعه كه سيد ايام است مي باشد بعيد نيست كه روح افزا و حيات بخش ديگر ايام هفته نيز باشد ،كه اينگونه است.   
پيام سوم: رسيدن اين دعا از زمان امام رضا عليه السلام به دست ما نشانه امانتداري و قدرشناسي شيعيان آن حضرت است ،براي نشان دادن محبت مان به امام رضا و فرزندش حضرت مهدي عليهما السلام اين دعا را به ديگران معرفي كنيم.
پ.ن: ترجمه ساده ای از این دعا توسط بنده:
خداوندا کار بنده و خلیفه ات را اصلاح کن. همانطور که کار انبیا و پیامبرانت را اصلاح کردی. و با فرشتگانت او را دربر بگیر. و او را با روح القدس که نزد توست یاری فرما. و مراقبانی را از پیش رو و پشتش روانه ساز که او را از هر بدی حفظ کنند و خوف او را به آرامش و امنیت تبدیل کن که او فقط تو را می پرستد و ذره ای به تو شرک نمی ورزد و نگذار هیچ یک از مخلوقاتت ذره ای بر او چیرگی پیدا کند. و اجازه جهاد با دشمنت و دشمنش به او بده و مرا از یارانش قرار بده که تو بر هر چیز توانایی.

هیچ نظری موجود نیست: