۱۳۹۲/۱۲/۰۷

ماجرای بمباران اسراییلی دو روز پیش چه بود؟

نشر این مطلب در صورت ذکر نام مترجم بلامانع است.
دیروز خبری منتشر شد مبنی بر حمله هوایی اسراییل به مناطقی در لبنان و به سرعت گمانه زنی هایی انجام گرفت. منابع اسراییلی عنوان کردند هدفهایی را که زده اند متعلق به حزب الله بوده است. برخی هم گفتند یک پادگان آموزشی حزب الله توسط اسراییل بمباران شده. با این حال منابع رسمی لبنانی گفتند حمله در خاک سوریه بوده و حزب الله هم امروز در بیانیه رسمی که در المنار منتشر شد عنوان کرد پرنده های دشمن پایگاهی از حزب الله را در نزدیکی جنتا بمباران کردند که خسارات جانی در پی نداشت. برخی این حرکت اسراییل را سنجش آمادگی سوریه و حزب الله دانسته اند و آنرا به تحرکات و آماده باش نیروهای اسراییل در مرزهای سوریه و لبنان مربوط دانسته اند.
اما خبری غیر موثق پیدا کردم که بسیار جالب است.
ترجمه آن را با هم می خوانیم:
بر هیچکس پوشیده نیست که دیروز در مرزهای لبنان و سوریه اتفاقی افتاد. همه دیدند که هواپیماهای اسراییلی با ارتفاع کم در آسمان لبنان پرواز می کردند و در نزدیکی آنها پرنده های سوری مناطق مسلحین را در یبرود و در نزدیکی مرز با لبنان هدف قرار می دادند. پس واقعا چه اتفاقی افتاد و چگونه همه چیز در سکوت رسانه ای به پایان رسید.
منابع موثقی از داخل اتاق عملیات ارتش سوریه حقیقت این اتفاق را برای جبهه نجات سوریه فاش کردند و عنوان داشتند که این یک درگیری هوایی کوچک بود اما تاثیراتی عمیق و راهگشا بر کشورهای منطقه داشت. این منابع می گویند: اسراییل از مدتی پیش به دنبال هجوم به جنوب لبنان و سوریه و ایجاد خطی کمربندی به عمق 50 کیلومتر در خاک این کشورها است به سبب آنکه تصور می کند مشغول شدن حزب الله و نظام سوریه به جنگ با تروریستها آنها را به شکلی ضعیف کرده است که توازن قوا به نفع ارتش اسراییل برگشته است، و این ارتش می تواند هجوم وسیعی انجام دهد و با مقاومت چندانی هم روبرو نشود. روزنامه های ایندیپندنت و لوموند قبلا از این امر پرده برداشته بودند.
این منابع افزودند: اطلاعاتی به ارتش اسراییل رسانده شد که حزب الله در حال انتقال سلاح های خاص در پوشش کامیونهایی است که پرچم جبهه النصره را حمل می کنند و پرنده های سوری هم بین لبنان و سوریه بر بالای این کاروان حرکت کردند تا نشان دهند از آن پشتیبانی هوایی می کنند و قصد هدف گیری آن را ندارند تا این عقیده برای اسراییل تقویت شود که این کاروان متعلق به حزب الله است. وقتی این کامیونها که واقعا متعلق به جبهه النصره بود و به جای کاروان قبلی که به کمین مدبرانه ارتش سوریه و حزب الله افتاده بود، برای دستیابی به سلاح در لبنان و انتقال آن به سوریه، به سمت لبنان در حرکت بود، مورد هدف موشکهای اسراییلی قرار گرفت. هواپیماهای اسراییلی درحالیکه در آسمان لبنان بودند موشکهای هدایت شونده از راه دور خود را به سمت کاروان شلیک کردند و در حالیکه آنها را هدایت می کردند به آسمان فلسطین بازگشتند. 
در همین حین غافلگیری رخ داد. هواپیمایی بدون سرنشین که از بالای دریا وارد آسمان فلسطین شده بود و توسط رادار کشف نشده بود، به تعقیب یکی از هواپیماهای اسراییلی پرداخت و هنگامی که هواپیمای اسراییلی در حال فرود در فرودگاه بود آنرا هدف قرار داد. اسراییلی ها تازه در این هنگام متوجه آن شده و ضدهوایی های اسراییلی آن را هدف قرار دادند.
این منابع می گویند: این کمین درس ساده ای به اسراییلی ها بود تا بدانند محور مقاومت هنوز قوی است و با هر اندازه ای از دشمنی اسراییل مقابله خواهد کرد.
پ.ن: هرچند برای خود من این داستان بسیار پیچیده و ناممکن به نظر می آید اما با قدرت یافتن حزب الله در سوریه و تسلط بر مناطق استراتژیک، قصد اسراییل از هجوم به لبنان و سوریه شدت می گیرد. این حمله ی هوایی نشان داد که جنگ سوریه بیش از آنکه انقلابی از درون باشد جنگ نیابتی از اسراییل است.

هیچ نظری موجود نیست: