۱۳۹۲/۱۲/۰۳

قوم لوط در نزدیکی ما

تا به حال چیزی راجع به صدوم و عموره نشنیده بودم. صدوم یا سدوم شهری بود که حضرت لوط علیه السلام برای هدایت مردمان بدکار آنجا مبعوث شد. آن مردمان گناهی مرتکب می شدند که از کثیف ترین و بزرگترین گناهان کبیره است و خداوند به شدت از آن بدش می آید: انجام عمل جنسی مرد با مرد که در عربی لواط نام گرفته است. حضرت اسحاق علیه السلام هم برای هدایت مردمان شهر عموره فرستاده شد. زنان این شهر با زنان نزدیکی می کردند. خداوند در قرآن از آنها به نام اصحاب رس نام برده است.
عذابی که بر این قوم نازل آمد چهار شهر از آنان را در بر گرفت که اکنون زیر دریای مرده
(بحر المیت) در مرز فلسطین و اردن قرار دارد، صدوم، عمورا، ادوما، صابییم. میزان نمک این دریاچه ۲۰۰ درصد است که بالاترین غلظت نمک در میان دریاچه هاست.
قرآن می فرماید فَجَعَلْنَا عَالِيَهَا سَافِلَهَا وَأَمْطَرْ‌نَا عَلَيْهِمْ حِجَارَ‌ةً مِّن سِجِّيلٍ ﴿٧٤ حجر﴾
یعنی شهر را کاملا زیر و روکردیم و سنگهای سجیل بر آنان باراندیم.
سنگ های سجیل هم اکنون در صحرای اردن موجود است که به اندازه هندوانه و خاکستری رنگ بوده و هنوز ۱۵ درصد ماده سوختی از آن می توان استخراج کرد. سپس از باقیمانده آن برای کارهای ساختمانی استفاده می شود. فَلَمَّا جَاءَ أَمْرُ‌نَا جَعَلْنَا عَالِيَهَا سَافِلَهَا وَأَمْطَرْ‌نَا عَلَيْهَا حِجَارَ‌ةً مِّن سِجِّيلٍ مَّنضُودٍ ﴿ هود ٨٢
پس چون فرمان ما آمد، آن [شهر] را زير و زبر كرديم و سنگ‌پاره‌هايى از [نوع‌] سنگ گلهاى لايه لايه، بر آن فرو ريختيم.
قبل از ادامه بحث داستانی را بشنوید:
غلامی را در زمان عمر به جرم قتل مولایش گرفتند و غلام هم به جرمش اعتراف کرد. دستور قتلش صادر شد. اما امیرالمومنین حضرت علی از غلام پرسید برای چه او را کشتی؟ گفت می خواست با من لواط کند از خودم دفاع کردم و در این میان کشته شد. حضرت علی علیه السلام پرسید: چه ساعتی دفن شد؟ گفتند فلان ساعت. به عمر فرمود: این غلام را سه روز حبس کن تا حکم دهم. رز سوم از اولیای دم مقتول خواست بروند قبر را باز کنند و جنازه را بیاورند. رفتند و قبر را خالی دیدند. به مولا گزارش کردند. تکبیر سرداد و فرمود: به خدا قسم غلام دروغ نگفته.  از پیامبر شنیدم که فرمود: هرکس از امت من عمل قوم لوط را انجام دهد تا مرگ مهلت دارد. بعد از مرگش پس از سه روز جسدش به قوم لوط ملحق خواهد شد. (بحار الانوار ج۷۶ ص۷۱ حدیث ۲۴) 
از قرآن بر می آید که قوم لوط هم اکنون با جسد مادیشان زیر بحر المیت یعنی مکانی که شهرشان بود و عذاب آمد در حال عذاب هستند. أُولَـٰئِكَ الَّذِينَ لَهُمْ سُوءُ الْعَذَابِ وَهُمْ فِي الْآخِرَ‌ةِ هُمُ الْأَخْسَرُ‌ونَ ﴿نمل ٥
آنان كسانى‌اند كه عذاب سخت براى ايشان خواهد بود، و در آخرت، خود زيانكارترين [مردم‌]اند.
پس عذاب این دنیا غیر از عذاب آخرت است.
شاهد این ادعا این است که اولا این دریاچه نتیجه شهاب سنگ نیست چون شکل آن گرد نیست. دوم اینکه در کل مناطق نزدیک و حتی دور معدن نمک وجود ندارد. سوم آنکه شدت آتش و تشعشات آن به حدی است که در نقشه های شبانه ماهواره ای برخلاف دیگر دریاها و دریاچه ها که سیاه هستند، قرمز تیره است. و البته باید بدانیم لایه ی ضخیم نمک اشباع شده، امروزه برای جلوگیری از نفوذ تشعشعات اتمی به کار می رود. 
احادیثی از ائمه نقل شده که برخی مومنان می توانند صدای این کفار و عذاب آنها را بشنوند.


۱ نظر:

ناشناس گفت...

خیلی جالب بود مرسی