۱۳۹۲/۰۹/۱۹

عذرخواهی المنار بابت پوشش خبری مظلومیت ملت بحرین!

دو شب پیش در هنگام انعقاد نودمین جلسه  مجمع عمومی اتحادیه رادیوهای کشورهای عربی در تونس، مجموعه ی رسانه ای لبنانی (شبکه المنار و رادیو نور) در حضور تمام دولت های عربی و اعضا و هیئت های رادیو و تلویزیون، عذرخواهی رسمی خود را به هیئت شئون رسانه ای بحرین تقدیم کرد. این عذرخواهی به سبب پوشش خبری این مجموعه از اخبار بحرین بوده و تاکید کرده که بیطرفی و عینی بودن را در پوشش اخبار کشورهای عربی رعایت خواهد کرد! در نتیجه این اقدام، بحرین تقاضای خود برای حذف عضویت شبکه المنار و رادیو نور را از اتحادیه رادیوهای کشورهای عربی پس گرفت.
مدیر کل این اتحادیه صلاح الدین معاویه پس از قرائت این عذرخواهی رسمی، اعلام کرد اتحادیه، وی را ملزم به پیگیری اجرای این نوشته می داند و به وی اجازه داده بدون رجوع به مجمع عمومی، در صورت تکرار المنار و ملزم نماندن به شرافت نامه رسانه ای و توافقنامه ها و پیمانهای بین المللی در زمینه رسانه ای هر اقدامی که لازم ببیند انجام دهد.
این عقب نشینی خفت بار مجموعه ی رسانه ای لبنانی (المنار) در شرایطی رخ داد که مملکت پادشاهی بحرین ماه پیش درخواست حذف عضویت المنار و رادیو نور را از اتحادیه داده بود و در مجلس وزرای رسانه های اعراب خواستار منع پخش این دو شبکه در نایل ست و عرب ست  شده بود.
هرچند حزب الله در محکوم کردن این عمل نخستین نفر نبود اما به هر حال چنین اقدامی را سرخودانه و غلط دانست. رسانه های خبری دوست و دشمن این اقدام را پوشش دادند و شبکه هایی مثل العربیه با دمشان گردو شکستند. رسانه های حامی مقاومت هم این اقدام را محکوم کردند و برخی به شدت از همراهی حزب الله با عقب نشینی های ایران و رابطه برقرار کردن آن با کشورهای معاند عربی ابراز انزجار نموده و این عمل را حرکت در راستای سیاست های ایران تلقی نموده و آنرا مشابه کم شدن پوشش اخبار مردم مظلوم بحرین از شبکه العالم دانستند.
بیانیه ای که حزب الله صادر کرد این اقدام را عمل خودسرانه مدیریت مجموعه ی رسانه ای لبنانی دانسته و بدون هماهنگی با فرماندهان حزب الله نشان داده است! ضمن آنکه همراهی و حمایت خود را از ملت بحرین اعلام کرده و گفته آن کسی که باید از او عذرخواهی کرد ملت بحرین است.
شبکه دروغپرداز العربیه که به هیچ یک از اصول حرفه ای رسانه ای و صداقت خبری پایبند نبوده و در قضایای مصر و سوریه چهره ی خود را به خوبی نشان داده است عذرخواهی مجموعه ی رسانه ای لبنانی را دلیلی بر حرفه ای نبودن و صادق نبودن المنار عنوان کرده است!!!
سخت است این اقدام المنار را عملی سرخودی و بدون هماهنگی با بزرگان حزب الله بدانیم. چرا که کوچکترین اقدامی در حزب الله باید با اجازه رده ی بالا باشد.
از طرف دیگر اگر این اقدام را تنها، سیاست و استراتژی ای برای برون رفت از تحریم و اخراج بدانیم، باز هم باید از حزب الله دلگیر شویم. آیا جا نداشت به احترام خون شهدای بحرین و شهدایی که در راه مقاومت جهاد کرده اند و شهدایی که در انفجارهای مختلف به دست ایادی تکفیری و اسراییلی کشته شدند، با ظالمان و خط ستمگران همراهی و عذرخواهی نکند؟
ظاهرا حزب الله لبنان برخلاف آنچه که همیشه به گروه های لبنانی اعلام می کرد (مبنی بر دستور نگرفتن و خط نگرفتن از ایران)، مجری سیاست چوب و هویج ایران شده و از یک طرف به عنوان بازوی قدرتمند ایران در منطقه، به شدت بر حکومت پادشاهی سعودی می تازد و از طرف دیگر سیاست تنش زدایی را دنبال می کند!
حیف از آن حزبی که صداقت و صافی و پاکی و یک رنگی اش زبانزد بود، حیف که بازی کثیف سیاست خارجه ایران، حزب الله را هم دچار سردرگمی کرده.

۳ نظر:

ناشناس گفت...

بسمه تعالی
تفسیر شما از یک خبر که با واقعیت زاویه انحراف کننده دارد آنهم به نام مقاومت اسلامی مایه تاسف است.
لازم به یادآوری است که یک شبکه نمیتواند به عنوان یک نماینده از مجموعه رسانه های سمعی و بصری کشور لبنان در چنین اجلاسی حضور داشته باشد؛ و شخص شرکت کننده تابعی از کل رسانه های لبنان بوده و در مقام تام الاختیاری از سوی رسانه رسمی مقاومت اسلامی لبنان نبوده که به جای سیاست مقاومتی المنار و النور ابراز نظر و تعهد کند.
طبعا حزب الله لبنان با تحریف حقایق تضعیف تخواهد شد و مکر مکاران به خودشان باز خواهد گشت ان شاء الله
http://resistnews.com/news.php?readmore=24455

ناشناس گفت...

درضمن خوب است که بدانید المنار و العالم و.. برخی دیگر از شبکه های محور مقاومت اسلامی بشدت از سوی بنگاه های خبری و اطلاع رسانی دشمن مورد حمله، هجمه و تحریم قرار دارند. به طور مثال دریافت و مشاهده شبکه المنار در ایالات متحده برای مخاطب با جزای نقدی و حقوقی همراه است.
نکته دیگری که یادآوری آن لازم است، اصل و فلسفه مقاومت اسلامی لبنان است؛ امری که برای آزادی قدس شریف و نابودی دشمن صهیونیستی و همسو با انقلاب اسلامی پدید آمده و طبعا حمایت معنوی و مادی نظام اسلامی را دارا خواهد بود چون هدف برای ما سربلندی اسلام است

libaniran گفت...

کاش اینجور بود که شما گفتید. متاسفانه جناب عبدالله قصیر مدیر شرکت رسانه لبنانی (المنار و رادیو نور) این پیام را فرستاده. با اجازه تان ما لبنان هستیم و اخبار را از منبع اصلی میگیریم نه سایتهای داخلی که معلوم نیست از کجا و به چه شکل مطلبی را ترجمه و منتشر کرده اند. این عمل موسسه المنار باعث خشم مردم مقاومت، و حزب الله شد و بنده هم صرفا برای آگاه سازی این مطلب را منتشر کردم. چرا که احساس میکنم اگر جلوی چنین حرکتهایی گرفته نشود به مقاومت ضربه خواهد خورد. انتشار مطلب برای ضدیت و مخالفت یا تضعیف حزب الله نبوده و اگر چنین منظوری داشتم، مواردی برای انتشار در اختیار دارم. اما تضعیف مقاومت را به عنوان تنها حامی شیعه در لبنان مجاز نمی دانم.